نشانه‌های هشدار در اقتصاد جهانی: سقوط بیش از انتظار صادرات تایوان

تهران- ایرنا – صادرات تایوان برای سومین ماه متوالی در ماه نوامبر سال جاری میلادی با سرعتی بیش از آنچه پیش‌بینی می شد به دلایل بدتر شدن اوضاع اقتصاد جهانی، همه گیری ویروس کرونا، افزایش نرخ تورم و نرخ بهره که منجر به افزایش تقاضا در سراسر جهان شده، سقوط کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز، وزارت دارایی تایوان امروز اعلام کرد صادرات به اندازه ۱۳.۱ درصد ماه گذشته و در مقایسه با اوایل سال جاری میلادی به ارزش ۳۶.۱۳ میلیارد دلار که کمترین میزان در ۱۹ ماه گذشته و تندترین میزان سقوط طی تقریبا ۷ سال گذشته است رسید.

این ارقام بسیار بدتر از آنچه در نظرسنجی های رویترز که انقباضی ۶.۷ درصدی پیش بینی شده بود و در ماه اکتبر ۰.۵ درصد دیگر نیز سقوط کرده است.

این وزارتخانه همچنین تصریح کرد تقاضاهای جهانی به وضوح کمتر و کمتر می شود که این موضوع به دلیل جنگ اوکراین، فشارهای بی وقفه ناشی از تورم جهانی و افزایش چرخه نرخ بهره در اقتصادهای مهم و اصلی است.

«بئاتریس تسائی» وزیر دارایی تایوان در مصاحبه با خبرنگاران گفت کنترل های سختگیرانه چین در طول دوران همه گیری ویروس کرونا به بخش تقاضای ابزارهای الکترونیکی ضربه وارد کرد. اجزای الکتریکی صادرات کلی تایوان در ماه نوامبر سال جاری برای نخستین بار طی ۳ سال و نیم گذشته با ۴.۹ درصد سقوط به ۱۵.۱۵ میلیارد دلار کاهش یافت و در این میان صادرات نیمه رساناها نیز تا ۳.۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت.

در مجموع صادرات تایوان به چین، که بزرگترین شریک تجاری این جزیره است با سقوط ۲۰.۹ درصدی سالانه به ۱۳.۵۶ میلیارد دلار در ماه نوامبر سال جاری میلادی رسید. در ماه اکتبر نیز این میزان کاهشی ۹.۲ درصدی را تجربه کرده بود.

وزارت دارایی تایوان در پایان گفت خطرات پیشرو شامل عدم قطعیت درباره سیاست های چین در مقابله با همه گیری ویروس کرونا و جنگ تکنولوژی چین و آمریکاست. بدین ترتیب این احتمال وجود دارد که در ماه دسامبر قراردادهای صادراتی در محدوده ۸ تا ۱۲ درصدینسبت به سال گذشته باشد.