وزیر ارشاد: کارخانه کاغذ زاگرس از امیدهای اصلی پروژه خودکفایی کاغذ است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: مجموعه کارخانه کاغذ زاگرس یکی از امیدهای اصلی پروژه خودکفایی کاغذ است و مسئله ما این است که مشکل کاغذ تحریر حل شود.

محمدمهدی اسماعیلی پنجشنبه ۲۱ مهر در بازدید از کارخانه کاغذسازی زاگرس در فارس اظهار کرد: در سفر استانی ۲۱ مهرماه سال ۱۴۰۰ رئیس جمهور به استان فارس بازدیدی از کارخانه کاغذسازی انجام شد و ما مصمم هستیم با وجود تمام مشکلات موجود، موضوع تسهیلات این کارخانه برطرف شود.

او اضافه کرد: جلساتی در این زمینه با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار و مسائل مربوط به این کارخانه پیگیری شده است. چند بار در نطق پیش از دستور دولت به این موضوع اشاره کردم و رئیس جمهور هم مرتب پیگیر حل مسئله کاغذ هستند.

اسماعیلی بیان کرد: بنده از طرف دولت به مردم قول دادم که مشکل واردات کاغذ مرتفع شود. در حال حاضر در مازندران قرارداد تولید نزدیک به ۴۰ هزار تن کاغذ منعقد شده است. در واقع کل نیاز آموزش و پرورش ۴۵ هزار تن است که ۴۰ هزار تن از این مجموع را قرارداد بستیم.

او عنوان کرد: ما در بخشی از نیاز کشور به کاغذ به خودکفایی رسیده‌ایم و در بخشی دیگر هم که مربوط به حوزه کاغذ تحریر، کتاب و نشریات است با مشقت زیاد و با همکاری بانک مرکزی این موضوع را پیگیری کردیم تا بتوانیم کاغذ مورد نیاز مطبوعات را با قیمت سابق در اختیار فعالان این عرصه قرار دهیم.

وزیر ارشاد ادامه داد: در حال حاضر کاغذ با قیمت سابق در حال توزیع است و ما شاهد آرامش در این بازار هستیم. این در حالیست که وزارت فرهنگ مسئولیتی در این حوزه ندارد و این مشکل مربوط به وزارت صمت است اما از آنجا که ما خود را در حوزه فرهنگ مسئول می‌دانیم، کار را از سرمنشاء انجام می‌دهیم. مجموعه زاگرس یکی از امیدهای اصلی پروژه خودکفایی کاغذ است و مسئله ما این است که مشکل کاغذ تحریر حل شود.

او با بیان اینکه گزارش پروژه کاغذ به صورت هفتگی ارائه می‌شود، گفت: ما حتی به صورت موردی موضوعات مربوط به کاغذ را پیگیری می‌کنیم. از رئیس جمهور یاد گرفته‌ایم که کار را وظیفه شرعی و قانونی تلقی کنیم و بدون منت انجام دهیم. درست نیست که یک‌سال از بازدید رئیس جمهور گذشته و هنوز عملیات این کارخانه به اتمام نرسیده باشد. هرچند کار زیادی صورت گرفته اما باید عملیات راه‌اندازی این کارخانه با سرعت بیشتری دنبال شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر از استاندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به دلیل پیگیری مسائل مربوط به کارخانه کاغذسازی زاگرس اظهار کرد: امیدوارم که این کارخانه به زودی به بهره‌برداری برسد و بتوانیم از واردات کاغذ بی‌نیاز شویم.

تاکید بر تسریع روند ساخت تالار مرکزی شیراز

بازدید از تالار مرکزی استان فارس از دیگر برنامه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین روز سفر استانی خود به استان فارس بود که وزیر فرهنگ در حاشیه این بازدید ضمن اشاره به اهتمام دولت مردمی بر تکمیل پروژه های نیمه تمام نسبت به تامین بودجه مناسب برای تسریع روند تکمیل این پروژه تاکید کرد.

بازدید از کتابخانه شهید دستغیب

هم‌چنین محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از کتابخانه عمومی شهید دستغیب شیراز که این روزها روند بازسازی آن در حال تکمیل است، برای تامین بودجه کافی برای تسهیل روند بازسازی این کتابخانه قول مساعد داد.

گفتنی است، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه گذشته چهارشنبه در جریان آخرین سفر استانی خود در مراسم «یاد روز حافظ» در تالار حافظیه شیراز حضور یافت.