20 هزار تن کاغذ دولتی تا پایان سال برای صنعت نشر تولید می‌شود

معاون فرهنگی وزارت ارشاد از توافق با کارخانه مازندران برای تولید ۲۰ هزار تن کاغذ تحریر مورد نیاز صنعت نشر تا پایان سال خبر داد.

یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به برنامه این وزارتخانه برای تامین کاغذ مورد نیاز ناشران گفت:‌ توجه به موضوع کاغذ از نیازهای اصلی تولید فرهنگی به شمار می‌رود و از اولویت‌های بنده نیز هست. در اولین گام کارگروهی تشکیل شد تا کارخانجات تولید کاغذ در داخل بازبینی شود، در گذشته نیز ما مکرر به این کارخانه‌ها سر زده بودیم.

وی ادامه داد:‌ برای اطلاع از آخرین وضعیت مجدد گروهی به خوزستان‌، برای بازدید از کارخانه‌های پارس و دیبای شوشتر(کارون سابق )،‌ به مازندران برای بازدید از چوب و کاغذ مازندران به بهشهربرای بازدید از کارخانه تبریز به فارس برای بازدید از کارخانه زاگرس اعزام شدند. شرایط فعلی تولید بررسی و راه‌کارهایی برای افزایش تولید مطرح شد.

احمدوند با اشاره به جلسه هفته گذشته معاون اول رئیس جمهور با موضوع کاغذ گفت: به درخواست ما جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس جمهور‌، وزرای صمت و ارشاد و نماینده بانک مرکزی و… برگزار و تصمیمات خوبی اتخاذ شد. قرار شد مشکلات ظرف دو هفته با حضور کارشناسان و مدیران کارخانه‌ها بررسی شده و نقشه راهی به معاون اول رئیس جمهور ارائه شود که این هفته برنامه ارائه می‌شود.

وی گفت:‌ امیدوارم در آینده نزدیک بتوانیم تولید داخلی را فعال کنیم رسیدن به سطح خودکفایی در تولید داخلی کار سختی است، امیدوارم مرحله به مرحله در این مسیر پیش رویم، مشکلات را حل کرده و ظرفیت‌های داخلی را فعال کنیم.

بیشتر بخوانید

وزیر ارشاد خبر داد:‌ خودکفایی در تولید کاغذ تا یک سال و نیم آینده

دستورات ویژه معاون اول رئیس جمهور برای رفع مشکل کاغذ/ اختصاص 40 میلیون دلار ارز و رفع موانع در فرصتی یک ماهه

احمدوند از توافق با کارخانه چوب و کاغذ مازندران برای تولید کاغذ مورد نیاز ناشران خبر داد و گفت: امیدواریم با توافقی که با کارخانه مازندران کردیم تا پایان سال بتوانیم حداقل 20 هزار تن کاغذ تحریر دریافت کنیم، منتظریم که قرارداد را ارسال کنند، ما اعلام کردیم که حاضر به پیش خرید هم هستیم‌، همه‌گونه همکاری و حمایت از این فعالیت را اعلام کردیم. امیدواریم دوستان حوزه صنعت هم همتی کنند و واحدهای تولیدکننده کاغذ را به سمت تولید کاغذ هدایت و مشکل را برطرف کنند. در ارشاد زمینه کافی برای همکاری با تولیدکنندگان وجود دارد.