نگاهی به دروپای1958

با پایان دروپا 1954، فناوری‌های مرتبط با چاپ و رایانه پیشرفت‌های قابل توجهی داشتند. سال 1956، آی بی ام (IBM) موفق شد یک هارددیسک غول‌پیکر 5 مگابایتی تولید و به مشتریان خود عرضه کند.

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، یک سال بعد از آن هم، فونت Univers به عنوان یکی از اولین فونت‌های موفق از لحاظ تجاری توسط شرکت Deberny & Peignot به بازار عرضه شد. هارد دیسک 5 مگاباتی آی بی ام در حال تحویل به مشتری!

1985-1

سال 1957 هم اولین عکس دیجیتالی تولید شد. «راسل کریش» در آن زمان عکس کودک سه ماهه خود را در اندازه 176 در 176 پیکسل اسکن و آن را به فرمت دیجیتال تبدیل کرد. رایانه وی، توانایی ذخیره اطلاعات بیش از آن اندازه را نداشت.

ورود تصاویر به دروپا 1958

1985-2
دروپا 1958 نمایشگاهی بود از فناوری‌ها و دستگاه‌هایی که به سمت تصویری شدن حرکت می‌کردند و این حکایت از حرکت صنعت چاپ به سمت پیشرفت در تولیدات تصویری بود.
شرکت «هل» در این نمایشگاه اسکنر «کارگراف» خود را ارایه کرد که قادر بود عکس‌ها را اسکن، تبدیل و با تفکیک رنگ‌ها، آن را اصلاح کند.
دستگاه‌های لاینتوتایپ نیز در این نمایشگاه سریع‌تر شده بودند. دستگاه حروف‌چینی تصویری لینوفیلم نیز که سال 1956 بطور آزمایشی یکی از شماره‌های روزنامه «دیلی نیوز» آمریکا را به مرحله چاپ رسانده بود، در نمایشگاه دوسلدورف به نمایش گذاشته شد.

این دستگاه مجهز به یک صفحه کلید و تجهیزات مربوط به اصلاح و چینش کاراکترها به روش تصویری بود. این دستگاه می‌توانست در هر ساعت 43 هزار کاراکتر را روی فیلم پیاده کند.
یکی دیگر از مهم‌ترین دستگاه‌های تولید شده برای صنعت چاپ، در نمایشگاه دروپا 1958 عرضه شد. ماشین حروف چینی شرکت آلمانی «اچ برتهلد» (H. Berthold)، یکی از اولین تجهیزات ماشینی حروف‌چینی بود که با نام تجاری «دیاتایپ» عرضه شد.

این دستگاه در ابعاد رومیزی ارائه شد و قادر بود تیترها و برش‌های کوتاه متن را با سرعت بالایی حروف‌چینی کند. کاربران قادر بودند با استفاده از میله نشانگر تعبیه شده در جلوی دستگاه، کاراکترها را از دیسک شیشه‌ای آن انتخاب کنند. بازدیدکنندگان از دروپا 1958 استقبال فوق‌العاده‌ای از دیاتایپ کردند و این دستگاه توجه زیادی را به خود جلب کرد.

دستگاه حروف‌چینی دیاتایپ

نمایشگاه دروپا 1958 هم همچنان با مدیریت «هابرت استرنبرگ» برگزار شد و مساحت محل برگزاری آن در دوسلدورف نیز به 43 هزار متر مربع رسید. در سومین دوره دروپا، 688 شرکت از 13 کشور جهان حضور داشتند و توانستند 185 هزار و 936 نفر از فعالان صنعت چاپ و کاغذ را برای بازدید به دروپا 1958 بکشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *