طرح زراعت چوب ۸۰ درصد مواد اولیه صنعت چوب را تامین می‌کند

رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور اعلام کرد: با زراعت چوب در سطح ۳۲۰ هزار هکتار اراضی مستعد می‌توان ۸۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز صنایع چوب و کاغذ کشور را تامین کرد.

 

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عادل جلیلی اظهار کرد: بر اساس طرح‌های مطالعاتی این مؤسسه، حدود ۹۲۵ هزار هکتار اراضی مستعد برای زراعت چوب در کشور شناسایی شده که البته نیازی به تمام این اراضی برای کشت نیست.

وی با بیان این که صنایع چوب و کاغذ کشور در صورت استفاده ۱۰۰ درصدی از ظرفیت‌های تولیدی شأن به ۱۸ میلیون متر مکعب چوب در سال نیاز دارند، افزود: با زراعت چوب در ۳۲۰ هزار هکتار اراضی، حدود ۱۲ میلیون متر مکعب چوب استحصال می‌شود.

جلیلی گفت: بخشی از چوب‌های مورد نیاز صنایع کشور به دلیل برخی ویژگی‌ها باید از خارج تأمین شود، اما ۸۰ درصد این نیاز از طریق زراعت چوب در داخل قابل تأمین است.

وی درباره جزئیات طرح‌های مطالعاتی این مؤسسه تحقیقاتی در زمینه زراعت چوب اظهار کرد: بر اساس طرح پتانسیل یابی زراعت چوب، زمین‌های مستعد که شرایط اکولوژی کشت چوب را دارند و در عین حال رقیب سایر محصولات استراتژیک نیستند در قالب چهار زیر پروژه شناسایی شده‌اند.

تبدیل خوزستان به قطب زراعت چوب

رئیس مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور ادامه داد: نتایج حاصل از این پروژه‌ها نشان می‌دهد که در اراضی استان‌های شمالی گیلان و مازندران به دلیل میزان بارندگی، امکان زراعت چوب صنوبر به صورت دیم در سطح حدود ۶۷ هزار هکتار وجود دارد.

جلیلی افزود: در حاشیه‌های رودخانه‌های دائمی در شمال و شمال غرب کشور نیز ۱۹۸ هزار هکتار، در حاشیه ۱۰ کلان شهر مانند تهران، اصفهان، تبریز، اهواز و مشهد ۶۳ هزار هکتار با استفاده از پساب‌های شهری و فاضلاب و در خوزستان حدود ۵۹۷ هزار هکتار زمین مستعد برای زراعت چوب به ویژه اکالیپتوس در این استان شناسایی شده است. استان خوزستان می‌تواند به مهمترین قطب زراعت چوب کشور تبدیل شود.

وی درباره ارقام مورد نیاز زراعت چوب در کشور با توجه به کیفیت و سریع الرشد بودن آن گفت: این مؤسسه نزدیک به ۴۰ سال است که بر روی ارقام مختلف برای زراعت چوب در مناطق مختلف کشور تحقیق می‌کند و تاکنون برای هر منطقه، رقم جدید صنوبر معرفی کرده است که برخی از آنها هیبرید و برخی دیگر با منشأ داخلی و خارجی هستند.

عملکرد ۲ برابری ارقام جدید صنوبر

رئیس مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با اشاره به این که عملکرد تولید ارقام جدید صنوبر معرفی شده، دو برابر ارقام سنتی است، اظهار کرد: از ارقام سنتی صنوبر به طور میانگین بین ۱۰ تا ۱۵ متر مکعب چوب در هکتار در سال استحصال می‌شود در حالی که در ارقام جدید صنوبر این رقم بین ۲۵ تا ۳۵ متر مکعب چوب است.

جلیلی گفت: ما علاوه بر معرفی ارقام و گونه‌های جدید به دنبال ارائه روش‌ها و تکنیک‌های کاشت برای افزایش عملکرد و اقتصادی‌تر کردن زراعت چوب هستیم به طوری که یکی از روش‌های ارائه شده، بهره برداری کوتاه مدت دو ساله، سه ساله، چهار ساله و پنج ساله از درختان صنوبر است.

وی افزود: هر چقدر عمر درخت صنوبر بیشتر باشد، برای تولید کاغذ و هر چقدر صنوبر جوان‌تر باشد برای صنایع چوب مانند MDF مناسب‌تر خواهد بود.

جلیلی اظهار کرد: در بهره برداری‌های کوتاه، عملکرد تولید چوب در زمین‌های زراعی به ۴۰ تا ۴۵ متر مکعب در هکتار در هر دوره کاشت می‌رسد که برای علاقه مندان و سرمایه گذاران در این حوزه قابل توجه است.

وی در عین حال روش تلفیقی زراعت چوب با یکی از محصولات زراعی را از راهکارهای دیگر به منظور اقتصادی‌تر کردن تولید چوب عنوان کرد و گفت: در این روش کشاورزان می‌توانند قبل از آن که درختان بزرگ شوند و روی زمین سایه بیندازند، محصولات زراعی را بین ردیف‌های زراعت چوب، کشت کنند.

رئیس مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور درباره صنوبر کاری در کشور اظهار کرد: بر اساس نتایج طرح تعیین وضعیت موجود زراعت چوب که در این مؤسسه انجام شده است، در حال حاضر در ایران ۳۲ هزار هکتار صنوبر کاری به ویژه در استان‌های گیلان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی توسط کشاورزان صورت گرفته است که در این سطح حدود ۱۶ میلیون متر مکعب چوب سرپا یا در حال رشد وجود دارد.

جلیلی با بیان این که طرح‌های مطالعاتی این مؤسسه تحقیقاتی در زمینه زراعت چوب با همکاری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری منجر به تدوین طرح ملی توسعه زراعت چوب شده است، گفت: اجرای این طرح ده ساله علاوه بر اشتغال‌زایی برای ۱۵۸ هزار نفر، صرفه‌جویی ارزی زیادی برای کشور خواهد داشت.

وی طرح ملی توسعه زراعت چوب را اقتصادی و محیط زیستی دانست و گفت: این طرح در واقع یک نوع توسعه جنگل محسوب می‌شود.

رئیس مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور خواستار حمایت مسئولان از طرح ملی توسعه زراعت چوب در دوران اقتصاد مقاومتی در قالب پرداخت تسهیلات و بسته‌های تشویقی شد.

جلیلی خاطرنشان کرد: چنانچه طرح ملی زراعت چوب جدی گرفته شود، می‌توان این طرح ده ساله را ظرف پنج سال انجام داد و این امر علاوه بر ایجاد تحول در بخش کشاورزی و صنایع چوب و کاغذ در کشور به قطع قاچاق چوب نیز منجرمی شود.