تدبیر بلندمدت دولت درباره کاغذ واگذاری این‌حوزه به بخش خصوصی است

فرشاد مهدی‌پور گفت: برای ثبات در بازار کاغذ، نیازمند تدبیر فوری و کوتاه‌مدت هستیم اما طرح بلندمدت ما این است که دولت از تصدی‌گری کاغذ خارج شده و تامین آن را به بخش خصوصی واگذار کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست هم‌اندیشی تامین کاغذ مورد نیاز مطبوعات کشور با حضور فرشاد مهدی‌پور معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران مطبوعات و واردکنندگان کاغذ در محل سالن نشست‌های معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی برگزار شد.

مهدی‌پور در ابتدای این‌نشست، با اشاره به عزم جدی دولت در تامین کاغذ مورد نیاز کشور از طریق تولیدات داخلی، کاغذ را از ضروری‌ترین ملزومات مطبوعات دانست و گفت: معاونت مطبوعاتی تلاش می‌کند زمینه‌های لازم برای تامین کاغذ مطبوعات به‌قدر کفایت و بر اساس نیاز بازار تهیه و در اختیار نشریات کشور قرار دهد.

وی به کاهش شدید میزان توزیع کاغذ با ارز دولتی در سال ۹۹ و برنامه‌ریزی درازمدت برای تامین کاغذ مورد نیاز مطبوعات با استفاده از ظرفیت تولید داخل، اشاره کرد و گفت: با توجه به محدودیت تولید کاغذ مطبوعات در مقطع کنونی، همه تمهیدات لازم برای واردات آن اندیشیده شده است. چگونگی واردات و توزیع عادلانه و مطابق با نیاز نشریات کشور را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایم در این حوزه است. رسانه‌ها و مطبوعات، از حوزه‌های مهم، راهبردی و مورد حمایت دولت است.

معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر لزوم همکاری و هم‌افزایی مدیران رسانه‌ها، تولیدکنندگان و وارد کنندگان کاغذ و همچنین فعالان چاپ و نشر کشور برای بهبود شرایط کنونی تاکید کرد و گفت: برای ثبات و ایجاد شرایط مطلوب در بازار، نیازمند یک‌تدبیر فوری و کوتاه‌مدت هستیم اما طرح بلندمدت ما این است که دولت به‌طور کلی از تصدی‌گری در موضوع کاغذ خارج شده و تامین و توزیع آن را به بخش خصوصی واگذار کند.

حمایت از تولید داخلی و کاهش وابستگی‌ها در درازمدت، تلاش برای کاهش تصدی‌گری دولت و ایجاد رقابت در تولید و واردات کاغذ توسط بخش خصوصی، واردات و توزیع فوری و عادلانه کاغذ با توجه به میزان مصرف واقعی نشریات، مدیریت و کنترل بازار با تکیه بر آمار و اطلاعات موجود در اداره کل مطبوعات داخلی، ارائه تسهیلات به واردکنندگان بخش خصوصی، لزوم بازنگری در سازوکارهای حمایتی دولت، اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش قیمت تمام شده کاغذ تولید داخل و ساماندهی سازوکارهای نظارتی در توزیع عادلانه کاغذ ازجمله اهم راه‌کارهای عنوان شده از طرف حاضرین در این‌نشست بود.