یک آغاز خوب برای تولید کاغذ در کشور

آیین آغاز تولید کاغذ چاپ و تحریر کتب درسی در شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مازندران، آیین آغاز تولید کاغذ چاپ و تحریر کتب درسی در شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران با حضور یاسر احمدوند معاون وزیر ارشاد، حجت اسلام لطیفی معاون وزیر آموزش و پرورش، ابروفراخ مدیرکل سلولزی و بهره برداری چاپ و ونشر وزرارت صمت، حسینی پور استاندار مازندران و بابایی کارنامی و علیپور و فرزانه نمایندگان مجلس و مدیران اجرایی دیگر به میزبانی نیک نژاد مدیر عامل شرکت برگزار شد.

یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزیر ارشاد در این آیین گفت: پیشنهاد داده ایم تا به کتاب‌های درسی در سال جدید این عبارت اضافه خواهد شد.

او افزود: با تولید کاغذ‌های داخلی تقریبا ۸ دهم دلار بهای تمام شده دارد که به نسبت کاغذ‌های وارداتی ۳ الی ۵ دلار اختلاف قیمت دارد و با این اتفاق علاوه بر رقابت با کاغذ‌های وارداتی موجب کاهش قیمت کاغذ و کاهش قیمت مطبوعات را به همراه خواهد داشت.

حجت‌الاسلام علی لطیفی معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: سال‌ها کتاب‌های درسی و غیر درسی با کاغذ‌های وارداتی چاپ می‌شد و خیز این مجموعه برای تامین دو سوم از نیاز‌های داخلی کاغذ و بومی سازی و استفاده از دانش و ظرفیت‌های داخلی همان دستاورد‌هایی است که مقام معظم رهبری به آن تاکید داشتند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: وزارت آموزش و پرورش این آمادگی را دارد که علاوه بر حمایت، در صورت افزایش ظرفیت، تمامی کاغذ‌های تولیدی را خریداری کند.

ابروفراخ مدیرکل سلولزی و بهره برداری چاپ و ونشر وزارت صمت گفت:کاغذ‌های تولیدی این مجموعه توجیه قیمتی بسیار جذاب تری دارد آن هم با پیش بینی ۴۰ هزار تن کاغذ چاپی در سال جاری که نه تنها از موارد مشابه وارداتی در بحث کیفیت و سطح استاندارد پایین‌تر نیست بلکه هم اندازه و متفاوت‌تر است.

امید نیک نژاد مدیر عامل این مجموعه با اشاره به اینکه ۱۴۷ میلیون جلد کتاب درسی در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ تولید خواهد شد، افزود: ۷۵ درصد ان با کاغذ‌های این شرکت تامین می‌شود.

نیک نژاد گفت: کاغذ کتاب‌های درسی ۱۸ میلیون دانش آموز، از ۱ مرداد تا پایان سال ۱۴۰۱ تامین می‌شود و علاوه بر آن از پایان مرداد ماه علاوه بر کاغذ‌های چاپی و تحریر ماهانه هزار تن کاغذ تولید و با قیمت کمتر به بازار عرضه خواهد شد.

حسینی پور استاندار مازندران نیز گفت: امروز در حالی چوب و کاغذ مازندران سرامد تولید این محصول در کشور شده است که تا اوایل نیمه دوم سال گذشته در خطر ورشکستی بوده است و با حمایت دولت اراده و مدیریت خوب تامین کننده بخش زیادی از مصارف داخلی می‌شود.

استاندار مازندران افزود: با تشکیل ستاد کارگروه تخصصی جهت تامین نیاز‌های اولیه این واحد تولیدی مقرر شد علاوه بر جذب حمایت‌های ملی از سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، نسبت به ساماندهی چوب‌های شکسته شده در سطح جنگل پس از طرح تنفس جهت تامین نیاز مواد اولیه این واحد تولیدی اقدام شود.