کشت ۶ میلیون هکتار گندم در سال زراعی جاری

به گزارش مدار اقتصادی از وزارت جهاد کشاورزی، سهراب سهرابی گفت: بر اساس آخرین گزارش استان‌های کشور، از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون دو میلیون هکتار کشت گندم آبی و چهار میلیون هکتار کشت گندم دیم داشته‌ایم.

سهرابی در مورد بذر گندم نیز اظهار داشت: برای کشت امسال تاکنون ۴۲۰ هزار تن بذر اصلاح شده آبی و دیم در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

او معرفی و توزیع ارقام متنوع گندم را یکی از دلایل افزایش سطح زیر کشت عنوان و تصریح کرد: امسال ۱۰۹ رقم شامل ۷۵ رقم گندم آبی و ۳۴ رقم گندم دیم میان کشاورزان توزیع شده و تنوع ارقام به معنای افزایش کمی و کیفی تولید است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: خوزستان با سطح زیرکشت ۵۸۵ هزار هکتار، کردستان ۶۲۶ هزار هکتار، آذربایجان غربی ۴۰۰ هزار هکتار، آذربایجان شرقی ۴۶۶ هزار هکتار،همدان ۴۱۴ هزار هکتار، فارس ۴۱۲ هزار هکتار، کرمانشاه ۴۱۲ هزار هکتار، گلستان ۳۵۵ هزار هکتار، زنجان با ۳۰۰ هزار هکتار از استان های پیشرو از نظر سطح زیر کشت گندم آبی و دیم هستند.

او گفت: بیش از ۷۶ درصد گندم آبی و ۸۴ درصد گندم دیم ایران به صورت تمام مکانیزه کشت شده اند. در قالب برنامه هفتم توسعه، هدفگذاری شده که کشت مکانیزه گندم به ۱۰۰ درصد برسد.

سهرابی با بیان این که در سال زراعی جاری مصرف کودهای کشاورزی در مزارع گندم افزایش یافت، افزود: در کشت پاییزه امسال مصرف کود اوره در مزارع گندم ۲۱ درصد، کودهای فسفاته ۶۵ درصد و کودهای پتاسه ۹۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد نشان می‌دهد.

سهرابی درباره وضعیت بارندگی و تاثیر آن بر تولید گندم  گفت: بر اساس آخرین گزارش های سازمان هواشناسی کشور، میزان بارندگی امسال ۳۶.۷ درصد بود که نسبت به بلند مدت ۴۴.۸ درصد و نسبت به سال گذشته ۱۷.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

او اضافه کرد: میانگین دمای سال جاری نیز از ابتدای سال تاکنون ۲.۲ درجه افزایش داشته که شرایط اقلیمی خوبی نیست، اما به رغم این چالش، با همکاری موسسات تحقیقاتی مرتبط درحال تدوین دستورالعمل‌های فنی داشت گندم متناسب با شرایط آب و هوایی امسال هستیم که به زودی ابلاغ می‌شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که هنوز فصل زمستان و بهار باقی مانده ، ابراز امیدواری کرد در ماه‌های آینده شرایط بارندگی در کشور بهتر شود و با اقدامات فنی که در زمان کشت گندم صورت گرفته، تولید خوبی داشته باشیم.

او نیاز سالانه گندم با توجه به جمعیت کشور را در کل حدود ۱۲ میلیون تن عنوان و تصریح کرد: سالانه ۱۰ میلیون تن گندم نان و نزدیک به دو میلیون تن گندم صنف و صنعت برای تولید محصولاتی مانند ماکارونی نیاز داریم.

سهرابی یادآور شد: سال زراعی گذشته در سطح ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار گندم در کشور کشت شد و از این سطح ۱۳.۵ میلیون تن محصول بدست بدست آمد.