پذیرش طرح‌های فناورانه برای تولید محصولات با ارزش از پسماندهای صنعت کاغذسازی

با انتشار فراخوانی از فناوران درخواست شده است تا برای تولید محصولات با ارزش از پسماند فرآیند تولید محصولات کاغذی ایده‌های فناورانه خود را ارائه دهند.

به گزارش ایسنا، از سوی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، فراخوان طرح برای شناسایی طرح تولید محصولات با ارزش از پسماند فرآیند تولید محصولات کاغذی (اسلج) منتشر شد و علاقه‌مندان برای شرکت در این رویداد می‌توانند حداکثر تا ۵ آذرماه طرح مفهومی خود را در چارچوبی که تعیین شده، مدون و سپس از طریق سامانه به‌صورت آنلاین ثبت کنند.

صنعت کاغذ، به عنوان یکی از صنایع استراتژیک در سطح دنیا است که مقادیر بالایی از انرژی، مواد شیمیایی، پسماند جامد و فاضلاب از خود بر جای می‌گذارد و در این میان مدیریت بهینه پسماند خمیر اسلج حاصل از فرایند تولید خمیر کاغذ در سال‌های آینده بیشتر نگران‌کننده خواهد بود و با افزایش تولید و افزایش هزینه‌های مالی و مقررات زیست محیطی کنترل پسماندها اهمیت بیشتری نیز خواهد یافت.

اسلج از جمله مواد اصلی ایجاد شده در نتیجه فرایند کاغذسازی است. ترکیبـات اصـلی لجن کاغذ شامل الیاف نرم و مـواد معـدنی مانند کـائولین، رس و کربنـات کلسیم است که بـه‌صـورت معمول شامل ۴۵ تا ۵۵ درصد رطوبت و حدود ۲۰ درصد یا بیشتر مـواد جامـد است. دفن اسلج برای صنعت خمیر و کاغذ یک مسئله زیست محیطی پیچیده و سخت محسوب می‌شود و مشـکلات بسیاری نیز بـرای جابجایی و دفع این مواد وجود دارد.

از این رو ارائه برنامه‌های جامع و کاربردی در خصوص مدیریت این پسماندها به امری مهم و دارای ضرورت زیاد تبدیل شده است.

هدف اصلی این چالش تولید محصولات با ارزش از پسماند فرآیند تولید محصولات کاغذی (اسلج) است که ارائه دهندگان راه حل باید در نظر داشته باشند محصولات تولیدی برخوردار از استانداردها و ویژگی‌ها مورد نیاز باشد، جایگاه محصول تولیدی در بازار فروش از نظر میزان عرضه، تقاضا، کشش قیمتی و سایر جزئیات مرتبط با تکیه بر مطالعات جامع بازار ذکر شود و همچنین حجم حدودی سرمایه‌گذاری مورد نیاز مقتضی به صورت دقیق، موردی و جزء به جزء، توسط ارائه دهنده طرح، تبیین و تشریح شود.

به نقل از ستاد نانو، خروجی این چالش، طرحی است که بتواند روند مشخصی را برای تولید این محصول مطابق ملاحظات فنی ذکر شده ارائه کند. با توجه به ویژگی‌های تیم برنده، امکان همکاری بر اساس مدل‌های مختلف مانند خرید دانش فنی و غیره وجود دارد.

ذکر محصولات نهایی قابل تولید از مواد استخراج شده از اسلچ با در نظر گرفتن و ارائه استانداردها و ویژگی‌های کاربردی این مواد و اشاره به کلیه جزئیات فنی و اجرایی و محدودیت‌های موجود در پروژه و ارائه راهکارهایی جهت نیل به اهداف پیش‌بینی شده از جمله ملاحظات فنی و الزامات راه حل پیشنهادی به شمار می‌رود.

ارائه توضیحات دقیق در خصوص روش خالص‌سازی ماده اولیه و تشریح کلیه مسائل فنی مرتبط با آن به صورت جزء به جزء، تجهیزات و چیدمان خط تولید، فرایند تولید مربوطه و جریان مواد، ارائه راهکار کاربردی جهت استحصال الیاف سلولزی و کربنات کلسیم رسوبی و سایر محصولات جانبی (در صورت امکان) از اسلچ کارخانه کاغذسازی، به گونه‌ای که محصول استحصال شده دارای قابلیت کاربردی و حائز استانداردهای لازم باشد و تولید مواد و محصولات پیشنهادی به صورت آزمایشی، به گونه‌ای که ویژگی‌های محصول تولید شده آزمایشگاهی، قابل تعمیم به محصول نهایی صنعتی پیشنهادی باشد، از دیگر ویژگی‌های محصول نهایی این فراخوان ذکر شده است.

انتهای پیام