فارس من| گلایه گندمکاران ‌از تأخیر دولت در پرداخت وجوه خرید تضمینی گندم‌

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت پویشی در سامانه فارسِ من با عنوان «اعتراض به قیمت و زمان پرداخت پول گندمکاران»، درخواست کرده‌اند این موضوع پیگیری شود.

ثبت‌کنندگان این پویش نوشته‌اند: «گندمکاران با وجود اینکه از اردیبهشت یا ماقبل آن گندم خود را به سیلوها تحویل داده‌اند هنوز وجه کامل خود را دریافت نکرده اند. دولت تا الان واریزی های خود را از کیلویی ۱۱۵۰۰ تومان واریز کرده و نرخ را تعیین نمی‌کند و همچینین زمان واریز ما به التفاوت قیمت را نیز اعلام نکرده است، این درحالی است که گندم در زمان برداشت در بازار آزاد از کیلویی ۱۴۰۰۰ تومان تا ۱۶۰۰۰ تومان به فروش رسید، دولت اگر می‌خواهد سال بعد دوباره کشاورزان گندم‌هایشان را به سیلوها تحویل دهند و در بازار آزاد نفروشند بایستی با کشاورزان خوب رفتار کند نه اینکه با عدم قیمت‌گذاری و عدم پرداخت کل پول مانع این کار شود. سه ماه از تحویل گندم گذشته و فقط پول اندکی پرداخت کرده اند».

در این رابطه یک گندمکار اهل شهرستان گنبد‌ به خبرنگار فارس گفت:‌ بیش از 40 روز است گندم خود را به سیلوهای دولتی تحویل داده‌ام اما هیچ خبری از پول نیست، علاوه بر این شنیده‌ها حاکی از این است که می‌خواهند قیمت گندم را کیلویی 11500 تومان حساب کنند این در حالی است که دولت قیمت گندم را کیلویی 15 هزار تومان اعلام کرده است.

علی رضایی به خبرنگار فارس گفت:‌ همان زمانی که گندم را به سیلوهای دولتی می‌دادم، دلالان هر کیلو گندم را کیلویی 16 هزار تومان خریداری می‌کردند اما ترجیح دادم گندم خود را به دولت بفروشم.

وی ادامه داد: با این کاری که دولتی‌ها با کشاورزان می‌کنند، خیلی از گندمکاران در سال آینده گندم خود را به دلالان نمی‌فروشند.

رضایی این نکته را هم گفت که مسئولان دولتی در ابتدای کشت، اجازه نمی‌دادند افراد معمولی یا همان دلال، گندم کشاورزان را خریداری کند اما آنها فکر نمی‌‌کنند که گندمکار برای تداوم کشت خود نیاز به نقدینگی دارد.

این گندمکار گنبدی از دولت خواست، حال که کشا‌ورزان به خا‌طر علاقه به کشور و مقابله با دلالی،‌ تولید خود را به بهای خیلی کمتر از خرید دلالان به دولت فروخته‌اند، آنها هم هر چه زودتر پول آنها را به اضافه مابه التفاوت قیمت 15 هزار تومان پرداخت کنند.

دولت در سال  جاری ابتدا قیمت گندم را کیلویی 11500 تومان اعلام کرده بود که بعدا برای حمایت از کشاورزان در شواری قیمت گذاری نرخ نهایی 15000 تومان اعلام شد.

* وزارت نفت پول گندمکاران را تامین می‌کند

در این‌باره، وزیر جهاد کشاورزی 2 روز  پیش در سفر استانی خود به مازندران، گفت: بیش از 6 میلیون تن گندم خریداری شده‌ و بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان ارزش آن بوده است.

به گفته محمدعلی نیکبخت‌، ۵۵ هزار میلیارد تومان مطالبات پرداخت شده است و قرار شد وزارت نفت بخش باقی‌مانده مطالبات را تأمین کند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت که سعی می‌کنیم فاصله پرداخت و مطالبات کشاورزان را به حداقل برسانیم و قیمت گندم نیز مصوب و ابلاغ شده است.