شجاع: قیمت کاغذ باطله از کاغذ نو پیشی گرفته است/ثبات در بازار کاغذ دائمی نیست

عضو کمیته تعیین قیمت کاغذ کشور گفت: متاسفانه در بازار کاغذ‌های روزنامه‌ای شاهد رخداد‌های عجیبی هستیم تا آنجا که قیمت کاغذ باطله از قیمت کاغذ نو پیشی گرفته است.

 

 

غلامرضا شجاع در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان پیرامون علل رکود در بازار کاغذ گفت: وجود تعطیلات جهت جلوگیری از بیماری کرونا و کمبود تقاضا اولین و مهمترین عامل سکون و ثبات نسبی قیمت کاغذ در بازار طی ماه گذشته بوده است.

وی در همین راستا ادامه داد: قیمت کاغذ در ۶ ماه پیش حدود ۴۵۰ تومان در عرف بازار برای کاغذ ۷۰ گرمی بود و این روند کاهشی تا یک ماه پیش قیمت کاغذ را به ۳۸۰ هزار تومان رساند البته طی دو هفته اخیر قیمت کاغذ در بازار به ۴۱۰ هزار تومان رسیده است، این قیمت نسبت به فراز و فرود‌های دو سال گذشته ثبات قیمت در بازار کاغذ محسوب می‌شود.

شجاع به دلایل دیگر ثبات در بازار کاغذ پرداخت و ابراز کرد: ثبات نسبی موجود در بازار نشات گرفته از ورود کاغذ‌های دولتی در بازار است، این کاغذ‌ها علاوه بر اینکه به ناشران داده شده به روزنامه‌ها نیز ارائه شده است، البته باید یادآوری کنم که ناشران موفق و حرفه‌ای در هر شرایطی اقدام به تولید و انتشار کتاب کرده‌اند و برای به دست آوردن کاغذ در شرایط سخت مبارزه کرده‌اند، با این همه گرانی قیمت کاغذ در طول زمان تاثیر خود را در میزان تیراژ کتاب‌ها به خوبی نشان داده، زیرا تیراژ کتاب‌ها کاهش چشم گیری داشته است.

 

عضو کمیته تعیین قیمت کاغذ کشور به روند کاری برخی ناشران غیر حرفه‌ای اشاره و تاکید کرد: ناشران غیر حرفه‌ای همچنان چشمشان به دنبال کاغذ دولتی و سهمیه‌ای است، افزایش یا کاهش قیمت کاغذ در بازار که تاثیر مستقیمی بر روند کاری این نوع از ناشران دارد.

وی به رویداد‌های اخیر در حوزه کاغذ اشاره و تصریح کرد: قیمت عامل اثرگذار بر بسیاری از سیاست‌های کاری مصرف کنندگان کاغذ است، متاسفانه در بازار کاغذ‌های روزنامه‌ای شاهد رخداد‌های عجیبی هستیم تا آنجا که قیمت کاغذ باطله از قیمت کاغذ نو پیشی گرفته است. برخی روزنامه‌ها کاغذ دولتی را با قیمت ۵۵۰۰ و با تسهیلات دولتی خریداری و باطله آن را با قیمت ۸۵۰۰ در بازار می‌فروشند همین امر سبب شده میزان برخی از روزنامه‌ها در دکه‌ها کاهش یافته و یا حتی اصلا دیده نشوند، این روزنامه‌ها پس از چاپ، روزنامه‌ها را در انبار نگهداشته و پس از مدتی با عنوان کاغذ باطله با قیمت‌های بیشتری می‌فروشند البته تاکید دارم این روند برخی از روزنامه‌ها است و نه همه روزنامه‌ها و عدم حضور برخی از روزنامه‌ها علاوه بر بالا بودن قیمت کاغذ حضور پر رنگ آنان در فضای مجازی بوده که مطلب و محتوا‌های خود را به صورت آنلاین به مخاطبان خود ارائه می‌کنند.

شجاع نقش برگزاری نمایشگاه‌های مجازی را در قیمت کاغذ مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: برگزاری نمایشگاه‌های مجازی کتاب قطعا بر روی قیمت‌ کاغذ تاثیر دارد، زیرا در این شرایط میزان مصرف کاغذ افزایش خواهد یافت، البته تجربه نشان داده که برگزاری نمایشگاه‌های مجازی همانند نمایشگاه‌های فیزیکی کتاب بر جامعه تاثیر ندارد و تنها تعداد معدودی مخاطب دارد همین عوامل دست به دست هم خواهد داد و قیمت کاغذ را در ثبات نسبی نگه خواهد داشت.

وی دخالت دولت در قیمت کاغذ را عاملی مهم و اثرگذار دانست و اظهار کرد: دخالت دولت طی سال‌های گذشته همواره نشان داده که علاوه بر هم زدن تعادل قیمت کالایی همانند کاغذ زمینه برای افزایش قیمت این کالای استراژیک در بلند مدت فراهم می‌کند، زیرا تسهیلات ارائه شده عامل اصلی رانت در بازار می‌شود و تعادل عرضه و تقاضا به هم می‌خورد لذا همواره حضور و دخالت دولت در بازار کالا‌ها سیاستی نادرست شمرده می‌شود، از سوی دیگر ارز تک رقمی عامل اثرگذار و مناسب برای به تعادل رسیدن قیمت کاغذ در بازار خواهد بود.

شجاع پیرامون ضرورت فراهم کردن زمینه برای تعادل در بازار کاغذ خاطرنشان کرد: دولت می‌تواند با راه‌اندازی سایت گمرک بزرگترین خدمت را به تاجران کاغذ و در نهایت مصرف کنندگان این کالای مهم در حوزه نشر داشته باشد، زیرا با انتشار دقیق آمار و میزان واردات کاغذ یک روند درست و راهگشا در اختیار بارزگانان و حتی مصرف کننده قرار می‌گیرد و برنامه‌های آتی جهت واردات و یا مصرف کاغذ در ابعاد و اندازه‌های مختلف مشخص می‌شود.