سهم ۸۰ درصدی روسیه از واردت گندم ایران

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایانا، «امیر طالبی»، عضو هیئت‌مدیره و معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: طی سال‌های گذشته فقط ۲۰ درصد از سایر کشورها گندم وارد شده است.

وی درباره دلیل تأمین بخش عمده گندم ایران از روسیه گفت: بیشترین میزان واردات گندم از روسیه به دلیل قیمت مناسب، نزدیکی مسیر و دسترسی آسان به بازار این کشور بوده است.

عضو هیئت‌مدیره و معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: نیاز سالانه کشور به گندم، برای واحدهای نانوایی، تقریباً ۱۱ میلیون تن و حدود یک‌میلیون تا یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن نیز نیاز واحدهای صنفی و صنعتی است. بنابراین متناسب با تغییر میزان خرید تضمینی گندم کشور، حجم واردات تغییر می‌کند.

وی اضافه کرد: قاعدتاً هر چه میزان خرید تضمینی گندم افزایش پیدا کند، میزان واردات در طول سال کاهش پیدا خواهد کرد. به دلیل اینکه در سال گذشته میزان تولید گندم کشور افزایش داشت، میزان واردات گندم کشور نسبت به سال‌های قبل کاهش داشته است.

طالبی گفت: به هر میزان که خرید گندم از کشاورزان داخلی افزایش یابد، متناسب با آن میزان واردات گندم به کشور هم کاهش پیدا خواهد کرد.

وی قزاقستان را هم بازار دیگری برای ایران دانست و افزود: عمده گندم وارداتی کشور از روسیه و قزاقستان از بندرهای شمالی یا از بندرهای جنوبی کشور تأمین می‌شود. بندرهای شمالی کشور به دلیل ظرفیت‌های محدودی که دارند، پذیرای کشتی‌هایی با ظرفیت سه تا پنج هزار تنی هستند، عمده کشتی‌های گندم با ظرفیت ۶۰ تا ۷۰ هزار تن و بعضاً ۱۰۰ هزار تنی در بندرهای جنوبی پهلو می‌گیرند.

عضو هیئت‌مدیره و معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران بیان کرد: این کشتی‌ها در دریای سیاه بارگیری کرده و در بندرها جنوبی محموله‌ها تخلیه‌شده و وارد چرخه مصرف می‌شوند.