سهم بازار داخل و صادرات محصولات نانو/ کشورهای مخاطب نانوی ایرانی

سهم بازار داخل و صادرات محصولات نانو در دو سال اخیر رشد داشته که این میزان در قالب نمودارهایی مشخص شده اند.

در حال حاضر فناوری نانو با ورود به عرصه‌های عمومی‌تر و تولید محصولات کاربردی برای اقشار مختلف جامعه به تمامی گرایش‌های علمی راه یافته است.

به واسطه این تکنولوژی محصولات زیادی تولید شده که سهم زیادی از بازار داخل و صادرات را به خود اختصاص داده است.

ستاد توسعه فناوری نانو با احصا اطلاعات درخصوص این‌تکنولوژی، درصدد است سهم بازار داخل محصولات نانو، میزان صادرات و استقبال سایر کشورها از این محصولات را علاوه بر تعداد نانومحصولات و صنایع کاربردی مشخص کند.

بر اساس اخرین امار، در حال حاضر بیش از هزار و ۲۰۰ محصول نانویی توسط ۳۲۵ شرکت دانش بنیان فعال در عرصه نانو و مبتنی بر تحقیق و توسعه تولید و روانه بازار می‌شوند. این شرکتها توانسته اند در سال ۱۴۰۰، ۱۸۷.۹۶۳ میلیارد ریال فروش داشته باشند. رشد تولید محصولات نانو طی این سال‌ها علاوه بر مصرف در داخل کشور منجر به صادرات به ۴۵ کشور دنیا نیز شده است.

سهم حوزه‌های صنعتی مختلف از بازار فروش محصولات نانو کشور در سال ۱۳۹۹ مشخص شده است. بر اساس نمودار، ساخت و ساز، نفت و گاز و خودرو ۳ حوزه صنعتی بودند که بیشترین کاربرد نانو را داشته اند.

به دلیل نفوذ بیشتر فناوری نانو در بخش ساخت و ساز بیشترین سهم نانو را به خود اختصاص داده که بخش عمده آن مربوط به حوزه پوشش‌های نانو است.

رسانهتاکنون محصولات نانو ساخت ایران به ۴۹ کشور از ۵ قاره جهان صادر شده است. گسترش برنامه‌های صادراتی محصولات نانو در سال‌های اخیر و ایجاد پایگاه‌های صادراتی نانو در کشورهای چین، هند، اندونزی، سوریه، ترکیه و عراق بستر ورود کالا، تجهیزات و خدمات فناوری نانو ایران به بازارهای جهانی را فراهم کرده است.

کشورهای مخاطب محصولات نانوی ایرانی در دنیا

رسانههمچنین بر اساس اطلاعات استخراج شده، کل بازار نانو در سال ۹۹، برابر با ۱۱۵ میلیارد ریال بوده که سهم بازار داخلی بیش از ۱۰۶ میلیارد ریال برآورد شده است.

سهم بازار داخل و همچنین صادرات ایران در حوزه فناوری نانو

رسانهافزایش محصولات نانو ساخت ایران و توسعه بازار نانو

هم‌اکنون ۱۲۶۶ محصول نانو در بیش از ۱۸ حوزه صنعتی مبتنی بر فناوری‌های داخلی تولید و روانه بازار می‌شود. روند روبه‌رشد محصولات نانومقیاس در نمودار زیر آمده است.

نمودار رشد محصولات نانو

رسانهدر سال ۱۴۰۰، رقم کلی فروش محصولات نانو ساخت ایران قریب به ۱۸۷.۹۶۳ میلیارد ریال بوده است. در نمودار زیر روند حجم بازار نانو ساخت ایران در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ نشان داده شده است.

نمودار حجم بازار نانو طی ۸ سال اخیر

رسانه 

سهم بازار داخل و همچنین صادرات ایران در حوزه فناوری نانو در سال ۱۴۰۰ نیز برآوردشده که بیش از ۱۸۷ میلیارد ریال بوده و ۹۲ درصد آن مربوط به بازار داخل است.

سهم بازار داخل و همچنین صادرات ایران

رسانهسهم حوزه‌های صنعتی مختلف از بازار فروش محصولات نانو کشور در سال ۱۴۰۰ نیز در قالب نموداری مشخص شده است. صنعت ساخت‌وساز به دلیل نفوذ بیشتر فناوری نانو در این بخش بیشترین سهم را دارد که بخش عمده آن مربوط به حوزه پوشش‌های نانو است.

سهم حوزه‌های صنعتی حوزه نانو در سال ۱۴۰۰

رسانه

اطلاعات استخراج شده درخصوص سهم بازار نانو، میزان صادرات و کاربرد آن در صنایع مختلف طی سال‌های اخیر در قالب نمودار نشان داده شد. اما این اطلاعات مربوط به سال ۱۴۰۱ در پایان سال مشخص خواهد شد.

منبع: مهر