خسارت ۵۰ درصدی تنش های حرارتی و رطوبتی به گندم دیم خراسان رضوی

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی گفت: بر اثر تنش های حرارتی و رطوبتی در سال زراعی جاری به ۵۰ درصد محصول گندم دیم استان خسارت وارد شد.
حمید حاجی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در بردسکن گفت: سطح زیرکشت محصول گندم دیم استان 142 هزار هکتار است که متاسفانه براثر گرمای بیش از حد هوا و عدم پراکنش مناسب در خردادماه باعث شد تولید محصول گندم دیم از 160 هزار تن به 80 هزار تن کاهش پیدا کند که 50 درصد باقی مانده نیز کیفیت لازم را نداشت.
مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی به خرید تضمینی گندم در استان اشاره کرد و گفت: کار خرید گندم از هفتم خردادماه توسط 60 مرکزدولتی و خصوصی واتحادیه های تعاون روستایی در استان آغاز و کماکان در حال انجام است و خوشبختانه تاکنون 430 هزار تن گندم مازاد برمصرف کشاورزان خریداری شده است.
حاجی نژاد با بیان اینکه طبق سهمیه ابلاغی از وزرات خانه مقرر شد استان خراسان رضوی 436 هزارتن خرید گندم به صورت تضمینی داشته باشد که تا پایان کار خرید که شهریورماه است از مرز 436 هزار تن نیز خواهیم گذشت.
وی گفت: امسال وجه گندم تحویلی کشاورزان ظرف مدت 10 روز از زمان تحویل به حساب کشاورزان واریز شد و تاکنون بیش از 90 درصد کشاورزان وجه گندم تحویلی خود را دریافت کرده اند.
وی تولید گندم آبی و دیمی استان را 600 هزار تن اعلام کرد و گفت: پیش بینی ما بر این است که بیش از 70 درصد گندم مازاد برمصرف کشاورزان تحویل مراکز خرید شود و همچنین بیش از 30 هزار تن گندم به صورت خرید توافقی و 10 هزار تن نیز خرید بذری صورت گرفت.
مدیر زارعت سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی از ذخیره سازی گندم های خریداری شده در استان خبرداد و گفت: گندم های تحویلی به مرور زمان تحویل کاخانه های آرد خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *