تولید پارچه‌های بی‌بافت آنتی باکتریال برای حذف کرونا ویروس

محققان یکی از شرکت‌های فناور به تولید منسوج نبافته پزشکی و ماسک جراحی نانویی با قابلیت حذف عوامل بیماری‌زا دست یافتند.

 

امیرحسین بختیاری، مدیرعامل این شرکت فناور با بیان اینکه شیوع جهانی ویروس کرونا کلیه شرکت‌های تولیدکننده اسپان باند را به‌سمت تولید منسوجات پزشکی و بیمارستانی سوق داده است، گفت: با توجه به اینکه از دو سال و نیم قبل تحقیقات و بررسی‌های لازم جهت تولید محصول با خواص آنتی‌باکتریال و ضدویروس جهت مصارف پزشکی در مجموعه ما شروع شده بود، با ظهور ویروس کرونا تیم تحقیق و توسعه شرکت به فرایند موجود سرعت بیشتری داد که خوشبختانه پس از آزمایش‌ها و تلاش‌های مستمر نیروهای متخصص این شرکت، به تولید منسوج نبافته با خاصیت ضدمیکروب دست پیدا کردیم.
وی این فناوری را موجب نابودی درصد بالایی از میکروارگانیسم‌ها دانست و اظهار کرد: موفق شدیم کلیه استانداردها و آزمایش‌های ایمنی و اثربخشی را با پیاده‌سازی الزامات مندرج در استاندارد پشت سر گذاشته و گواهی‌نامه‌های مربوطه را دریافت کند، ضمن آنکه موفق شدیم پروانه ساخت و تولید محصولاتی از قبیل ماسک جراحی نانو آنتی ‌باکتریال، البسه غیر استریل نانوآنتی‌باکتریال و  زیرانداز بیمار نانوآنتی‌باکتریال را از اداره کل تجهیزات پزشکی دریافت کنیم.
بختیاری اضافه کرد: ما گواهی نانومقیاس ستاد نانو را نیز دریافت کرده‌ایم. همچنین مجوز تولید ساک دستی نانوآنتی‌باکتریال و زیرانداز مسافرتی نانوآنتی‌باکتریال و ست ملحفه و روبالشی نانوآنتی‌باکتریال را نیز دریافت کرده‌ایم و در حال حاضر تلاش و تحقیقات گروه تحقیق و توسعه ادامه دارد.
مدیرعامل این شرکت ابراز امیدواری کرد که در آینده‌ نزدیک به پاس زحمات کادر درمانی کشور منسوج نبافته‌ای که کرونا را نابود کند تحویل جامعه پزشکی داده می‌شود و در مرحله دوم به عموم مردم ارائه کنیم.
به گفته وی منسوجات بی‌بافت (Nonwoven fabrics) نوعی از پارچه است که الیاف جدا از هم به‌صورت عنکبوتی یا به‌صورت مستقیم و موازی و یا به‌صورت رندم جهت داده و در هم آمیخته می‌شوند و بر روی آن‌ها عملیات اتصال انجام می‌شود. ماسک‌ها، پادری‌ها، ایزوگام، انواع عایق‌ها و کاغذهای دیواری انواعی از منسوجات بی‌بافت هستند.
یکی از انواع پارچه بی‌بافت، اسپان باند است که از جنس پلی‌پروپیلن ساخته می‌شود و با نام پارچه یک‌بار مصرف یا بی‌بافت نیز شناخته می‌شود. این پارچه در ضخامت‌ها و وزن‌های مختلفی ساخته می‌شود. این پارچه کاربردهای فراوانی مانند چای کیسه‌ای، ساک دستی پارچه‌ای، صافی‌های صنعتی و صنایع بسته‌بندی و کاور دارد.
بر اساس اعلام ستاد نانو، منسوجات تولیدشده از اسپان باند، پس از مصرف دور انداخته می‌شوند و با توجه به کاربرد گسترده این منسوجات در مصارف صنعتی، امکان انتقال میکروب‌ها و آلودگی‌ها به خارج از محل مصرف توسط این نوع پارچه وجود دارد. استفاده از نانوذرات در ساختار داخلی اسپان باند منجر به ایجاد خاصیت آنتی‌باکتریال در آن شده و امکان استفاده در کاربردهای صنعتی و کاربردهای روزمره در تماس با میکروب‌ها را فراهم می‌کند.