تولید نانوذراتی برای صنایع آرایشی-بهداشتی

محققان یک واحد فناور مستقر در مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، موفق به طراحی و سنتز نانوذراتی شدند که به دلیل خاصیت آنتی‌باکتریال بالا، در صنایع آرایشی و بهداشتی کاربرد دارند و می‌توانند کمبود نانوذرات را در شرایط تحریم کشور جبران کنند.

مژده صفری، محقق دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به طراحی و ساخت نانوذرات در این واحد فناور توضیح داد: از اسفند سال گذشته در مرکز رشد فناوری سلامت، واحد دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی مستقر شدیم. در این واحد طیف گسترده‌ای از ذرات از جمله نقره، طلا، روی، سلنیوم و … را غالباً با اهداف پزشکی سنتز می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر سنتز فلزات فوق، با توجه به نیازهای محققان و صنعت و بر اساس سفارشات آن‌ها، خدمات دیگری هم ارائه می‌دهیم، گفـت: نانوذرات، ذراتی هستند که حداقل یکی از ابعاد آن‌ها در محدوده یک تا صد نانومتر است. پروتکل‌های مختلفی برای سنتز نانوذرات وجود دارد، ولی اصلی‌ترین روش‌های ساخت مواد نانو را می‌توان در دو روش کلی “روش بالا به پایین” و “روش پایین به بالا” خلاصه کرد.

این دانشجوی دکتری نانوفناوری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: اندازه ذرات در فناوری نانو بسیار مهم است، چرا که در مقیاس نانویی، ابعاد ماده در خصوصیات آن بسیار تأثیرگذار است و خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تک تک اتم‌ها و مولکول‌ها با خواص توده ماده متفاوت است.

صفری ادامه داد: در ابعاد نانو، خواص نوری، الکتریکی، مغناطیسی و شیمیایی مواد به شدت تغییر می‌کند و از همین ویژگی‌ها می‌توان در تشخیص و درمان بیماری‌ها و سایر کاربردها استفاده کرد. نکته مهم‌تر این‌که زمانی که ماده در ابعاد نانومتری خودش قرار می‌گیرد، نسبت سطح به حجم افزایش پیدا می‌کند و از این افزایش سطح می‌توان جهت دارورسانی هدفمند، اتصال با مولکول‌های زیستی و غیره استفاده کرد.

وی در پاسخ به اینکه کدام صنایع از نانوذرات استفاده می‌کنند، گفت: نانوذرات طلا و نقره در صنایع آرایشی- بهداشتی کاربرد دارند؛ نانوذرات نقره به دلیل خاصیت آنتی باکتریال قوی در شوینده‌ها کاربرد دارد و همچنین از آن در پدهای بهداشتی مورد استفاده در تخت‌های بیمارستانی استفاده می‌شود.

مدیرعامل واحد فناور مستقر در مرکز رشد فناوری سلامت افزود: در حال طی مراحل اخذ مجوز دانش‌بنیانی هستیم. همچنین یک الی دو مورد از ذرات خود را به دو شرکت آرایشی-بهداشتی داده‌ایم و منتظر پاسخ آن‌ها هستیم تا بتوانیم نانوذرات را در سطح گسترده سنتز کنیم.

صفری در پاسخ به اینکه در حال حاضر از نانوذرات در محصولات بهداشتی موجود در بازار استفاده شده یا خیر، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال استفاده از نانوذرات نقره در دستمال کاغذی‌ها و مایع دستشویی استفاده شده که به آن‌ها خاصیت آنتی باکتریال می‌دهد. همچنین نانوذرات نقره غالباً بر روی سطوح بیمارستانی اسپری می‌شوند تا جلوی آلودگی‌های عفونی گرفته شود.

وی در پایان یادآور شد: غالباً نانوذرات را به کشور وارد می‌کنیم، اما در حال حاضر به دلیل تحریم‌ها و شرایط اقتصادی، فراهم کردن آن‌ها دشوارتر شده و دو الی سه شرکت‌ با ما تماس گرفتند و گفتند با کمبود نانوذرات مواجه هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *