تنها راهکار مدیریت بازار کاغذ، تغییر استراتژی دولت است

دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا برای بهبود شرایط قیمت کاغذ در بازار معتقد است تغییر استراتژی و نگاه دولت به این صنعت تنها راهکار است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ،‌ چرخ تولید کاغذ تحریر پس از توقف چند ساله به دلیل سیاست‌های نادرست مسئولان قبل، حالا دوباره به چرخش در آمده  و حدود 11 ماه از سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر خودکفایی در تولید کاغذ تا یک سال و نیم آینده می‌گذرد.

سیاست خودکفایی در تولید کاغذ درشرایطی از سوی مقامات مسئول دولت سیزدهم مطرح شد که براساس آن  نیاز آموزش و پرورش برای تامین کاغذ کتاب‌های درسی تا اندازه بسیاری پاسخ داده شده و در عین حال بخشی از کاغذ تولیدی در اختیار صنعت نشر قرار گرفته تا بتواند در زمانه فروش کاغذ تحریر بندی یک میلیون و 300 هزار تومان در بازار آزاد کمکی هر چند ناچیز به بخش نشر ایران باشد.

اما به‌راستی این روزها وضعیت تولید کاغذ در کشور چگونه است و آیا 6 ماه آینده می‌توان وعده وزیر ارشاد را تحقق یافته دید یا به آن نزدیک شد؟

بسیاری از کارشناسان و فعالان و تولید کنندگان کاغذ در همان روزهای نخست که وزیر ارشاد از حمایت از تولید داخلی کاغذ برای رسیدن به خودکفایی سخن می‌گفت‌، این مهم را در طولانی‌ مدت امکان پذیر می‌دانستند و تحقق آن در دوره یک سال و نیمه را غیرممکن اعلام کردند.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا از جمله این افراد بود. روغنی از همان ابتدا اینگونه موضع گرفت که “رسیدن به خودکفایی در حوزه تولید کاغذ تحریر نیازمند سرمایه‌گذاری بلند مدت و تغییر استراتژی و سیاست در دولت است. بیان حمایت صرف کافی نیست،‌ بلکه حمایت‌ها باید به مقام عمل بیاید. “

حالا بعد از 11 ماه از اظهارات وزیر ارشاد، روغنی در گفت‌وگو با تسنیم از مشکلاتی که تولید کاغذ با آن روبروست سخن گفته؛ مشکلاتی که ظاهرا موجب شده کارخانه‌های تولید کاغذ تحریر برای رسید به هدف تولید 20 هزار تن کاغذ با چالشی جدی روبرو باشند. مشروح این گفت‌وگو به شرح ذیل است:‌

* تسنیم:‌ در گذشته عدم حمایت دولت از تولید داخلی و نابرابری واردات و تولید مهمترین گلایه شما از مسئولان بود، اما اکنون دولت سیزدهم سیاست‌های متفاوتی را اجرایی کرده که گردش چرخ تولید در آن مشهود است، به عنوان رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای تهران این حمایت‌ها را کافی می‌دانید و آیا حرکت به سمت تولید داخل امکان‌پذیر است؟

درباره امکان تولید داخل و رسیدن به خودکفایی باید بگویم می‌توانیم در این راستا حرکت کنیم و با برنامه‌ریزی به خودکفایی هم برسیم و دولت سیزدهم هم در این زمینه گام‌هایی برداشته و حرکت در این مسیر را آغاز کرده است. به عنوان مثال در کارخانه کاغذ مازندران قرارداد حدود 40هزار تنی برای تامین نیاز وزارت آموزش و پروش جهت تامین کاغذ مورد نیاز کتاب‌های درسی کشور به امضا رسید و در حال تولید آن است،‌ این ظرفیت و توانمندی در چوب و کاغذ مازندران بوده، هست و خواهد بود که شخصاً اعتقاد دارم با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده بهینه از منابع بیشتر هم می‌تواند باشد. از سوی دیگر دولت از سایر کارخانه‌های تولید کاغذ مثل کارخانه پارس و شوشتر که ظرفیت تولید تحریر دارند،‌ خواسته  تا 20 هزار تن تولید تحریر داشته باشند. به این ترتیب مشخصاً می‌گویم تصمیم‌گیری برای رفع مشکلات روندی مثبت نسبت به گذشته دارد اما بازهم در همین شرایط برای رسیدن به اهداف مورد نظر باید دقت عمل بالایی داشته باشیم.

* تسنیم:‌ به موضوع افزایش تولید 20 هزار تنی و تاکید دولت در این زمینه اشاره کردید،‌ خود شما که به عنوان مدیرعامل یک کارخانه تولیدی در حال حاضر فعال هستید آیا توانسته‌اید این 20 هزار تن را تولید کنید؟

خیر نتوانستیم. همین امروز که با شما گفت‌وگو می‌کنم،‌ طی بیست روز گذشته به دلیل تنش آبی خط تولید ما متوقف بوده است،‌ همانطور که می‌دانید آب یکی از مهمترین نیازهای کارخانه‌های کاغذ سازی است و متاسفانه کارخانه ما آب نداشت که بخواهیم تولید کنیم. قبل از آن در دوره اوج گرما نیز برق کارخانه قطع بود،‌ به عبارت دیگر ما 30 درصد ظرفیت تولید را از دست داده‌ایم. در هفته‌های آتی نیز به دلیل آغاز فصل سرما گاز واحدهای تولیدی قطع خواهد شد.

کاغذ , کتاب های درسی , تولید کاغذ , واردات کاغذ , بازار کاغذ , تولید کاغذ در ایران ,

از سوی دیگر در جلساتی که با حوزه ریاست جمهوری داشتیم از ما خواسته شد که در کارخانه پارس تولید تحریر را کلید بزنیم،‌ اما شرط آن بازسازی دستگاه‌‌هاست وضعیت ماشین‌آلات ما مناسب نیست،‌ باید تجهیزاتمان بروزرسانی شود،‌ نیازمند خرید مواد اولیه هستیم که نقدینگی بسیار بالایی را می‌طلبد که آن هم نیازمند تامین منابع مالی ارزان‌قیمت برای بازسازی و نوسازی است. خوب همه این موانع به‌گونه‌ای مانع از رسیدن به اهداف تعیین شده است.

* تسنیم: وضعیت سایر واحدهای تولیدی چگونه است؟

اجازه دهید اینگونه توضیح بدهم که به دلیل سیاست‌های نادرست گذشته بسیاری از کارخانه‌های تولیدکننده کاغذ تحریر اکنون با معضل بروزرسانی تجهیزات و نوسازی خطوط تولید روبرو هستند. اگر فرض کنیم همه شرایط برای تولید مهیاست و فقط ما همین یک مشکل یعنی عدم بروزرسانی خطوط تولید را داریم؛ به دلیل کاهش سطح بهره‌وری و افزایش هزینه تولید بازهم با چالش روبرو خواهیم شد. بنابراین برای رسیدن به اهداف تعیین شده نیازمند تامین زنجیره‌ای از امکانات هستیم.

بنابراین ابتدا باید منابع ارزان‌قیمت برای بازسازی و نوسازی دستگاه‌ها در اختیار آن‌ها قرار داد و از سوی دیگر نباید انتظار داشته باشیم که با این وضعیت، قیمت‌ها نیز دستوری باشد و فروشنده را مکلف کنیم به تولید کالای ارزان‌قیمت چرا که ممکن نیست،‌ مگر اینکه تسهیلات مالی ارزان قیمت در اختیار آن‌ها بگذاریم. بنابراین به دو شرکت پارس و شوشتر تکالیفی از سوی دولت برای تولید تحریر داده شده ما هم برای انجام آن تلاش می‌کنیم؛ اما  نکته اینجاست که این تکالیف در وضعیت فعلی و با درنظر گرفتن مواردی که قبلاً به آن اشاره شد اصلاً شدنی نیست. اجازه دهید برای شما یک مثال روشن در این زمینه بزنم؛ کارخانه زاگرس شیراز نیز امکان تولید را دارد،‌ اما تاجاییکه بنده اطلاع دارم،‌ با وجود گذشته یکسال از سفر رئیس جمهور هنوز تسهیلات مورد نیاز این واحد تولیدی  اختصاص داده نشده است،‌  یا در مورد دیگری که همین کارخانه درگیر آن شده می‌بینیم کارخانه امکان تولید دارد،‌ اما نیاز به یکسری برنامه‌ریزی برای نصب و تجهیزات دارد که باید انجام دهد؛ اما در بروکراسی اداری به شدت گرفتار شده است.

* تسنیم:‌ وزیر ارشاد آبان ماه سال گذشته از خودکفایی در تولید کاغذ تا یک سال و نیم آینده سخن گفت،‌ به نظر شما با توجه به مواردی که مطرح شد این وعده چه زمانی محقق می‌شود؟

من به عنوان یک تولیدکننده و یک مقام صنفی معتقدم برنامه دولت برای تامین کاغذ تحریر بیشتر آرزوست تا اینکه انجام شود. اجرای دستور «برو تولید کن»، مستلزم مقدمات و امکانات است. ببینید مسئولان و مقامات دستور افزایش تولید صادر می‌کنند و البته مصوبه‌هایی هم در این زمینه می‌بینیم اما واقعیت امر اینجاست که دقیقاً مثل همان کارخانه شیراز می‌بینیم که خبری از تخصیص نیست یا در پیچ و خم اداری تولیدکنندگان با مشکلات عمده‌ای روبرو هستند که کلا انرژی آن‌ها برای رسیدن به کار تولیدی را هدر می‌دهد. بیایید دوباره مرور کنیم اکنون دستور افزایش تولید صادر شده و مقام مسئول هم اعلام کرده که قرار است در دوره‌ای مشخص به خودکفایی برسیم اما خط تولید دو کارخانه مهم یعنی شوشتر و کارون به دلیل مشکل کم آبی تعطیل شده است. حالا من از شما می‌پرسم بنظر شما در دوره تعیین شده به خودکفایی می‌رسیم؟ پاسخ مشخص است.

کاغذ , کتاب های درسی , تولید کاغذ , واردات کاغذ , بازار کاغذ , تولید کاغذ در ایران ,

در کشور ما شرایط سخت‌گیرانه‌ای برای واحدهای صنعتی وجود دارد، در دنیا وام‌های 2 درصد و 1درصد به واحدهای تولیدی می‌دهند، اگر وام زیر 30 درصد برای واحدهای تولیدی در ایران دیدید به ما هم اطلاع دهید. اکنون اروپا با مشکل انرژی روبروست‌، رسما اعلام کرده‌اند که تولید به مدت چند ماه خاموش خواهد شد،‌ اما سیاست‌های یک بام و دوهوای برخی مسئولان در کشور ما باعث شده تا خطوط تولید را  به دلایل مختلف خاموش و روشن کنیم؛ همین خاموش و روش کردن واحدهای صنعتی استهلاک بسیاری برای دستگاه‌ها ایجاد می‌کند که موجب از بین رفتن تجهیزات و ماشین‌آلات خواهد شد.

* تسنیم : راهکار برای وضعیت فعلی تولید کاغذ چیست؟

بیایید واقع‌گرایانه به موضوع بنگریم. بحث ما تا این بخش مربوط به کاغذ تحریر و مشکلات بود اما واقعیت امر اینجاست که در کاغذ صنعتی هم با مشکلات عمده‌ای مواجه هستیم و دولت اگرچه مواردی را برای حمایت مطرح کرده اما در عمل هنوز اتفاق خاصی نیافتاده است و دوباره می‌بینیم موضوع واردات پررنگ‌تر از بحث تولید دیده می‌شود. خوب با این شرایط که می‌بینیم مشکلات متعددی به عنوان وزنه‌ای بسیار سنگین به پای تولید بسته شده بهترین راهکار برنامه‌ریزی مشخص و دقیق برای واردات است، باید بپذیریم که در تولید محدودیت داریم. نادیده گرفتن این روند باعث می‌شود در آینده با مشکل کمبود روبرو شویم و دوباره تولیدکنندگان مورد هجمه قرار می‌گیرند درحالی که تولیدکننده هیچ نقشی در این زمینه نداشته است. هم‌چنین دولت بهتر است کارخانه‌های دولتی مثل ایران چوکا را به بخش خصوصی واگذار کند،‌ دولت باید از تولید فاصله بگیرد و بخش خصوصی را فعال کند.

* تسنیم: با ورود کاغذ داخلی  به بازار نشر‌، عده‌ای بر قیمت تمام شده خرده گرفتند و اذعان داشتند که قیمت کاغذهای خارجی مثل کاغذ روسی و بالک چندان تفاوتی با کاغذ داخلی ندارد و خرید کاغذ داخلی مقرون به صرفه نیست،‌ نظر شما درباره قیمت تعیین شده و احتمال کاهش آن چیست؟

ببینید،‌ قیمت‌های فعلی را باید استثنا گرفت،‌ چرا که به دلیل حوادث اخیر در منطقه اوکراین بازار در التهاب خاصی قرار دارد،‌ چون کالاهای روسیه در دنیا خریدار چندانی ندارد،‌ روس‌ها نیز کالاها را با قیمت ارزان‌تر به جهت افزایش منابع ارزی داخل کشور عرضه کرده‌اند،‌ من به عنوان یک مقام صنفی مشخصاً اعلام می‌کنم که کاغذ مازندران به هیچ وجه از کاغذ خارجی گران‌تر نیست و حتی 20 درصد زیر قیمت آن است.