برنامه‌ریزی برای تولید ۱۴ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «سهراب سهرابی» مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی افزود: برای سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ کشت ۵.۹ میلیون هکتار گندم آبی و دیم را هدف‌گذاری کرده‌ایم که از این سطح یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار مربوط به کشت آبی و ۴ میلیون هکتار کشت در اراضی دیم است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار کشت گندم صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۸۰ درصد به لحاظ تاریخ کشت جلو افتاده و این امر از نظر اصول فنی کاشت، اتفاق خوبی است.

وی ادامه داد: عملیات کشت گندم در اقلیم‌های سرد و در استان‌هایی مانند آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، کردستان، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی آغاز شده و تا پایان آذرماه در دیگر استان‌ها ادامه خواهد داشت.

سهرابی تصریح کرد: برای کشت سال زراعی جاری بیش از ۴۵۰ هزار تن بذور اصلاح شده لیبل دار گندم تهیه و تدارک دیده شده و عملیات بوجاری و ضدعفونی بذور در حال انجام است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: تاکنون بیش از ۱۷۰ هزار تن بذر گندم میان کشاورزان توزیع شده و میزان توزیع بذور گندم تاکنون بیش از دو برابر مدت مشابه سال گذشته است.

وی بیان کرد: توزیع کودهای شیمیایی که از سوی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تدارک دیده شده در استان‌های کشور در حال توزیع است.

سهرابی تولید بذور گندم را از مهم‌ترین پروژه‌های معاونت امور زراعت نام برد و اذعان داشت: برنامه تولید بیش از ۵۰۰ هزار تن بذور گندم از ارقام آبی و دیم را برای سال آینده داریم.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی تغذیه متعادل مصرف کودهای شیمیایی، توسعه کشت‌های مکانیزه، ایجاد مزارع مشاهده‌ای و مقایسه‌ای PVS, PNT, PDT، توسعه روش‌های نوین آبیاری قطره‌ای یا تیپ، آموزش کشاورزان و کارشناسان، ارزیابی کیفیت گندم تولیدی و آزمون خاک را از مهم‌ترین پروژه‌ها در حوزه تولید گندم برشمرد.

وی در عین حال به گندمکاران توصیه کرد: برای تولید بهتر ضمن استفاده از بذور گواهی شده و استاندارد، اصول فنی مربوط به تاریخ کاشت، تراکم بوته، عمق کاشت و مصرف متعادل کودهای شیمیایی را رعایت کنند.

سهرابی همچنین از کشاورزان خواست از ارقام جدید گندم و از خطی کارهای مجهز به کودکار استفاده کنند و پس از عملیات کاشت در ارتباط مستقیم با کارشناسان پهنه باشند.