امنیت غذایی نیازمند اقدامات تحقیقات گیاه پزشکی برای مقابله با عوامل خسارت‌زا است

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «شهرام نعیمی» در حاشیه بازدید خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار از بخش های مختلف موسسه تحقیقات گیاه پزشکی افزود: بر اساس برآورد سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) میانگین خسارت آفات، عوامل بیماری‌زا و علف‌های هرز به حوزه کشاورزی در جهان بین ۳۵ تا ۴۰ درصد است و کشور ما از این لحاظ نیز در حد و اندازه جهانی است، بنابراین مدیریت صحیح این عوامل می‌تواند نقش به سزایی در جهش تولید محصولات کشاورزی و امنیت غذایی کشور ایفا کند.

رییس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور اظهارداشت: آفات و عوامل بیماری زا و علف‌های هرز مهمترین رقبای انسان در دستیابی به مواد غذایی هستند که در صورت عدم کنترل آفات و عوامل بیماری زا ممکن است تا ۱۰۰ درصد محصولات کشاورزی از بین برود.

وی عوامل خسارت‌ زا محصولات کشاورزی در ایران را شامل بیماری‌ هایی نظیر زنگ‌ گندم، بادزدگی سیب زمینی، فوزاریوم سنبله، بلاست برنج و آفاتی مانند سن گندم، کرم خراط، کرم سیب، کرم گلوگاه انار و مگس میوه و علف‌ های هرز مثل گل جالیز عنوان کرد.

نعیمی با اشاره به آغاز فعالیت موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور اظهار داشت: بررسی‌های گیاه‌پزشکی در کشور از سال ۱۳۰۲ در مجموعه‌ای با عنوان «رئیس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور » آغاز شد و اکنون جشن ۱۰۰ سالگی برای این موسسه داریم.

وی اهداف و ماموریت‌ های موسسه گیاه پزشکی را تامین امنیت غذایی، ایمنی غذایی و تنوع زیستی دانست و گفت: برنامه این موسسه افزایش تولید غذای سالم است.

نعیمی در بخش امنیت غذایی به بهره‌گیری از شیوه‌ های موثر، اقتصادی و کم خطر به منظور به حداقل رساندن آسیب عوامل خسارت‌ زا گیاهی (آفات، بیماری‌ ها و علف‌ های هرز) از مرحله کاشت تا مصرف (پیشگیری و کنترل) اشاره کرد و افزود: در واقع در صورت نبود سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی امنیت غذایی کشور به خطر خواهد افتاد بنابراین این سازمان در بخش کشاورزی و اجرای برنامه های توسعه ای پیشران اصلی است.

وی کنترل بیولوژیک عوامل خسارت‌ زا محصولات گلخانه‌ای را از دیگر برنامه های مهم این موسسه دانست و اظهارداشت: تولید کیت‌ های تشخیص برای مهم‌ ترین عوامل بیماری زا گیاهی بسیار مورد اهمیت است که اکنون این کیت‌ ها در کشور تولید می‌شود.

رییس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور تصریح کرد: تشخیص سریع قارچ های بیماری زا مهم محصولات زراعی و باغی با استفاده از فناوری های ژنومی مبتنی بر DNA، مدیریت مقاومت به آفت‌کش‌ ها، تهیه، اعتبار سنجی و توسعه کاربرد مدل‌ های پیش آگاهی مهم‌ترین عوامل خسارت‌ زا در محصولات زراعی و باغی هستند.

وی با اشاره به برنامه راهبردی برای کمک به امنیت غذایی سالهای ۱۴۰۵-۱۴۰۲ کشور گفت: راهبردهای تخصصی موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور درراستای راهبردهای کلان سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی است و برای ارتقا سلامت محصولات زراعی، باغی و گلخانه‌ ای و بهینه‌ سازی کاربرد آفت‌کش‌ ها از سوی این موسسه دنبال می‌شود.

نعیمی‌ گفت: مدیریت تلفیق آفات، بیماری‌ ها و علف‌ های هرز، توسعه کنترل بیولوژیک، بررسی تاثیر تغییرات اقلیمی بر عوامل خسارت‌ زا گیاهی و مطالعه تنوع زیستی در حوزه گیاه‌ پزشکی از جمله دیگر اقدامات این موسسه است.

وی با بیان اینکه محصولات سالم زراعی و باغی با استفاده از روش مدیریت تلفیق محصول، بدون بکارگیری آفت کش‌ های شیمیایی یا حداقل استفاده از آنها در کشور تولید می شود افزود: برنامه تسهیل شرایط اخذ برند سلامت «تات» سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از جمله برنامه های این موسسه است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تولید برنج به این شکل به مرحله توسعه رسیده و در حال بررسی تولید خرما و مرکبات به این صورت هستیم تا آنها را نیز بتوانیم وارد عرصه کنیم.

رییس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور گفت: افزایش سهم مدیریت تلفیق در مدیریت با آفات و بیماری های بخش کشاورزی در دستور کار است که در این مدل میزان باقی مانده آفت کش ها در محصولات کشاورزی به پایین ترین حد مجاز می‌رسد.

وی افزود: معرفی آفتکش‌ های کم خطر، کاهش مصرف آفتکش‌ های شیمیایی با شیوه مدیریت تلفیقی و کنترل بیولوژیک، دانش بنیان شدن بخش کشاورزی توام با ارتقای بهره‌ وری و افزایش اثر بخشی تحقیقات از طریق افزایش پروژه‌های پیامد محور، تقاضا محور و فناور محور و محقق محور از جمله این برنامه‌ها است.

به گزارش ایرنا، موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور دارای ۳۰۰ عضو هیات علمی، ۱۱ بخش ستادی و ۲۸ مرکز گیاه پزشکی در استان های مختلف کشور است.