تلاش‌ برای گره‌گشایی از مشکل کاغذسازی فارس در پی بازدید رئیس‌جمهوری

شیراز- ایرنا- کارخانه در حال احداث کاغذسازی در استان فارس ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ در برنامه‌ای از پیش اعلام نشده میزبان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران بود که این بازدید با دستور دکتر رئیسی برای گره‌گشایی از موانع فراروی این واحد تولیدی همراه شد و این روزها تحقق آن، در دستورکار مسئولان کشوری و استانی است.

دومین گروه پیگیری مصوبات سفر ریاست جمهوری به فارس، همراه با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و معاون فرهنگی و امور رسانه این اداره از کارخانه کاغذسازی زاگرس فارس،بازدید کردند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در بازدید از این کارخانه اظهار کرد: پس از سفر ریاست جمهوری به فارس و بازدید کارخانه کاغذسازی زاگرس، برای دومین بار، یک گروه دیگر از متخصصان برای شناسایی مشکلات این کارخانه و بررسی راهکارهای گشایش و راه‌اندازی آن به شیراز آمدند.
صابر سهرابی ادامه داد: این گروه، نمایندگانی از کمیته کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند که مشکلات کاغذ کشور را بررسی و پیشنهادهای خود برای برطرف شدن آن را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد ریاست جمهوری خواهند داد.
وی افزود: این کمیته پس از بررسی میدانی و آشنایی با کارکرد و مشکلات این کارخانه، برخی راهکارهای خود برای راه‌اندازی هرچه سریعتر این کارخانه را با رئیس کارخانه بررسی کردند.

ساخت کارخانه کاغذسازی زاگرس نزدیک به یک دهه پیش، آغاز شد و تاکنون با سرمایه‌گذاری انجام شده پیشرفت ۸۷ درصدی داشته است. پس از راه‌اندازی این کارخانه، کاغذهای باطله در این کارخانه در قالب‌هایی همچون کاغذ تحریر بازیافت خواهند شد. این کارخانه افزون بر بازیافت کاغذ و ارزآوری بسیار برای کشور می‌تواند نزدیک به ۶۰۰ اشتغال مستقیم و افزون بر هزار اشتغال غیرمستقیم ایجاد کند.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رییسی رئیس جمهوری پنجشنبه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ همزمان با ایام بزرگداشت یادروز حافظ شاعربلندآوازه ایران و در هفتمین سفر استانی دولت سیزدهم به استان فارس سفر کرد، سفری که با افزون بر یکصد مصوبه به ارزش ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای توسعه استان و گره‌گشایی از مشکلات مردم همراه بود.
در بازدید سرزده رئیس‌جمهوری از  کارخانه کاغذسازی زاگرس اعلام شد، ۸۷ درصد عملیات ساخت این واحد تولیدی انجام شده و برای تکمیل ۱۳ درصد باقیمانده، به تسهیلات برای بخش سرمایه ثابت و سرمایه در گردش نیاز است.
آیت الله رئیسی در این بازدید گفت: مراکز تولیدی از این دست در اولویت دریافت تسهیلات و منابع مالی هستند، نه افرادی که این منابع را در جای دیگری هزینه می‌کنند.
رئیس جمهوری تاکید کرد: درحالی که کشور برای تأمین کاغذ نیاز به واردات دارد، به هیچ وجه قابل قبول نیست یک کارخانه کاغذسازی که بخش قابل توجهی از آن احداث شده، برای تکمیل و بهره‌برداری سال‌ها معطل تسهیلات باشد و بناها و تجهیزات آن بدون استفاده بماند و فرسوده شود؛ این نکته را در بازدید قبلی خود از یک کارخانه چوب و کاغذ در شمال کشور نیز بیان کردم.
رییسی ادامه داد: استاندار کار تکمیل این واحد تولیدی را با جدیت پیگیری کند تا چنانچه مالک کارخانه وعده داده است، هر چه سریع‌تر با راه‌اندازی این کارخانه ۶۰۰ نفر مشغول کار شوند و با رونق تولید، گامی برای تأمین کاغذ مصرفی در کشور برداشته شود.
کارخانه کاغذسازی زاگرس فارس با برخورداری از دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن، ظرفیت تولید سالانه ۱۲۵ هزار تن را از محل کاغذهای بازیافتی دارد. محمد هادی ایمانیه استاندار فارس در این بازدید، رئیس جمهوری را همراهی کرد.
این کارخانه در جاده شیراز – مرودشت در محدوده شهرستان زرقان در ۲۵ کیلومتری شمال شیراز واقع است.