عاملی که سریعتر از آتش آمازون را نابود می کند

زیست آنلاین: آتش سوزی های آمازون توجه جهانیان و رهبران آن را به خود جلب کرده است و تخریب یکی از انبارهای بزرگ ذخیره کربن در جهان می تواند ضربه مهلکی به مبارزه با تغییرات اقلیمی، خانه ها و وضعیت معیشت مردم بومی وارد کند.

به گزارش زیست آنلاین، در فاصله چند مایلی از آتش سوزی این جنگل، بخش دیگری از برزیل، که زیستگاه 5 درصد از گیاهان و حیوانات جهان است با سرعت بیشتری در حال از بین رفتن است.
سرادو (Cerrado)، زیستگاهی است که از دشت، چمنزار و جنگل تشکیل شده و بیولوژیکی ترین منطقه در جهان است که حدود 200 میلیون هکتار وسعت دارد.
تخمین زده می شود که این زیستگاه 837 گونه پرنده، 120 گونه خزنده، 150 گونه دوزیست، 1.200 گونه ماهی، 90،000 گونه حشره و 199 گونه پستاندار را در خود جای داده باشد. به گفته بنیاد جهانی حیات وحش، بیش از 4،800 گونه در این منطقه بومی هستند. سمورهای غول پیکر، خوک های خرطوم دار و جگوارها نمونه ای از این گونه ها می باشند. تقریبا نیمی از 11،000 گونه گیاهی که در سرادو یافت می شود، در هیچ جای دیگر کره زمین وجود ندارد.
سرادو نیمی از اندازه آمازون است که طبق گزارشات، 50٪ آن از بین رفته است و سالانه حدود 700 هزار هکتار از جنگل های آن تخریب می شود. همانند آمازون، سرادو نیز به دلیل نیاز جهانی به گوشت و همچنین کاشت سویا برای تامین غذای دام و صادرات، در حال تخریب است. در سال 2018 برزیل، آرژانتین و پاراگوئه 50 درصد سویای جهان را تولید کردند.
از سال 2001 تا 2018، برزیل  53.8 میلیون هکتار از پوشش های گیاهی خود را از دست داده است. این مساحت، معادل بیش از 2 برابر مساحت کشوری به اندازه انگلیس است.

منبع: cnn

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *