بانک مرکزی چقدر ارز به کالا‌های اساسی داد؟

بانک مرکزی از ابتدای سال تاکنون علیرغم فشار تحریم‌ها، ارز کالا‌های اساسی را به میزان ۸ میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار تامین کرده که بالاتر از سقف مصوب است.

 

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری صداوسیما از بانک مرکزی، این بانک، بیش از سقف تعیین شده در مصوبه ستاد اقتصادی دولت برای تامین ارز، نسبت به تامین ارز کالا‌های اساسی و دارو اقدام کرده و این میزان در روز‌های باقیمانده تا پایان سال نیز افزایش خواهد یافت.
گفتنی است در سال جاری بنا به مصوبه ستاد اقتصادی دولت، سقف ۸ میلیارد دلار ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان به منظور تامین کالا‌های اساسی به تفکیک ۵.۵ میلیارد دلار برای اقلام کالای اساسی (ذرت، دانه روغنی، روغن خام، کنجاله، جو و گندم) و ۱.۵ میلیارد دلار برای دارو و یک میلیارد دلار برای تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شد.
میزان تامین ارز کالا‌های اساسی به نرخ ۴۲۰۰ تومان، از ابتدای سال تا پایان روز یکشنبه مورخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۹ بابت واردات اقلام اساسی، به شرح زیر است:
ذرت – ۱۹۸۵ میلیون دلار
جو – ۴۰۵ میلیون دلار
دانه‌های روغنی – ۹۱۰ میلیون دلار
روغن خام – ۱۲۰۰ میلیون دلار
کنجاله – ۹۹۰ میلیون دلار
گندم – ۶۷۷ میلیون دلار
کود – ۴۰ میلیون دلار
کاغذ – ۳۶ میلیون دلار
تجهیزات و ملزومات پزشکی – ۱۱۰۷ میلیون دلار
دارو– ۱۳۹۰ میلیون دلار
بنابراین از ابتدای سال جاری تاکنون جمعا مبلغ ۸۷۴۰ میلیون دلار توسط بانک مرکزی برای تامین کالا‌های اساسی در نظر گرفته شده و همان گونه که آمار فوق نشان می‌دهد، این بانک تامین ارز کالا‌های اساسی را طبق مصوبه ستاد اقتصادی دولت به طور کامل انجام داده است.