رفع تعهد ارزی؛ چالش‌ صادرات صنعت کاغذ /سالانه ۳۰۰ هزار تن کاغذ تحریر نیاز است

به گزارش اکونگار به نقل از صدا و سیما، امیرسامان اسفندیاری با اعلام این مطلب افزود: هم اکنون به همت تولیدکنندگان داخلی مازاد ظرفیت، کاغذ بسته بندی تولید می‌کنیم و حتی بخشی از تولیدات صادر می‌شود.

وی درباره تامین مواد اولیه تولید کاغذ بسته بندی داخلی یا وارداتی گفت: برای تولید کاغذ بسته بندی از آخال (ضایعات کاغذ قهوه‌ای بازیافتی) استفاده می‌شود که بخشی از داخل و بخشی هم از طریق واردات تامین می‌شود.

اسفندیاری با بیان اینکه در کشور آخال متولی ندارد، ادامه داد: سالانه ۶۰۰ هزار تن آخال به چرخه تولید بازمی گردد، در حالی که به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن آخال احتیاج داریم که اگر واردات آن قطع شود، صنعت کاغذ بسته بندی با مشکل مواجه می‌شود.

وی به چالش‌های صادرات در این صنعت اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات در امر صادرات بحث رفع تعهد ارزی است، که باعث شده ورود آخال به کشور مشکل شود، زیرا اکثر تولیدکنندگان به روش تهاتر با ورود موقت، آخال وارد و در ازای آن کاغذ صادر می‌کردند، با وجود رفع تعهد ارزی که ابهامی راجع به آن وجود دارد متاسفانه بسیاری از شرکت‌ها دچار مشکل شدند و این چالش ادامه دارد.

نیاز سالانه به ۳۰۰ هزار تن کاغذ تحریر در کشور

عضو هیئت رئیسه سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران از نیاز سالانه کشور به ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار تن کاغذ تحریر سفید خبر داد و گفت: براساس اقدامات انجام شده در ۲ سال اخیر، تولید ۸۰ هزار تن کاغذ برنامه ریزی شده که از این میزان، ۴۵ هزار تن به چاپ ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی و ۳۵ هزار تن هم به نشر اختصاص می‌یابد.

وی با بیان اینکه هنوز با تامین کامل نیاز کشور به کاغذ تحریر فاصله داریم، افزود: با فراگیری رسانه‌های دیجیتال ممکن است تا حدودی نیاز به کاغذ سفید کاهش یابد، ولی باید به فکر تامین کاغذ مورد نیاز برای تولید کتاب‌های درسی و دفتر مشق دانش آموزان و دانشجویان هم باشیم و این نیاز در قالب یک بسته کامل دیده شود.

اسفندیاری ادامه داد: اقدامات خوبی در زمینه تولید کاغذ در سال‌های اخیر انجام شده، اما همچنان نیازمند واردات برخی از انواع کاغذ هستیم مثلا توان تولید کاغذ‌های به کیفیت کاغذ‌های A۴ مورد استفاده در چاپگر (پرینتر) در کشور وجود ندارد، ما می‌توانیم خام آن را وارد و با تبدیل به شیت (کاغذی کاربردی برای چاپ افست، مجلات، سربرگ‌ها، تقویم، بروشور) به فروش برسانیم، زیرا بسیاری از کتاب‌ها به این نوع کاغذ نیاز دارند.

وی افزود: هم اکنون برساس آمار وزارت صمت و یافته‌های سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا، ۵ شرکت تولید کاغذ تحریر در کشور وجود دارد که تولید یکی از این شرکت‌ها بدلیل مسائل فنی متوقف شده است و یک شرکت بصورت پروژه‌ای قرار است به این تعداد افزوده شود، برخی از این شرکت‌ها هم با توجه به مشکلاتی که در تامین مواد اولیه داشتند به سمت تولید کاغذ بسته بندی رفته اند.

وی اضافه کرد: براساس آمار، سال ۲۰۰۸؛ مقدار مصرف کاغذ چاپ و تحریر در دنیا سالانه ۱۵۰ میلیون تن بود که این میزان کاهش یافت و در سال ۲۰۱۹ به ۱۰۰ میلیون تن در سال رسید و دلیل آن هم استفاده بیشتر مردم از فضای مجازی و اینترنت بوده است، همچنین در دوران کرونا آموزش‌ها به سمت مجازی و برخط سوق پیدا کرد همین مسائل باعث شد خیلی از تولیدکنندگان کاغذ تحریر امکانات و تجهیزات خود را به تولید کاغذ بسته بندی اختصاص دهند و این نوع کاغذ از تولید سالانه ۱۹۰ میلیون تن در سال به ۲۸۰ میلیون تن در سال رسیده است.