آغاز توزیع دولتی کاغذ از امروز/ افت ۵۰ درصدی حاشیه سود نشر

مدیرانتشارات نگاه گفت: حاشیه سود در صنعت نشر بسیار پایین آمده است؛ زیرا خدمات جانبی گران است و این صنعت کشش افزایش قیمت را ندارد.

علیرضا رئیس‌دانا، مدیر انتشارات نگاه، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به وضعیت بازار کاغذ و تأثیری که بر صنعت نشر می‌گذارد،‌ گفت:‌ توقف توزیع کاغذ دولتی برای مدتی محدود و مراجعه ناشران به بازار آزاد موجب فرصت طلبی سودجویان و گرانی کاغذ شد،‌ اکنون نیز روزهای انتهایی سال است و انبارگردانی شرکت‌ها شروع شده و همین موجب شده است که کاغذ گران‌تر شود.

وی ادامه داد:  مدتی در توزیع کاغذ دولتی وقفه افتاده بود که خوشبختانه از امروز روند توزیع آغاز شده است و کمبودی هم در کاغذ نداریم. بعد از تعطیلات نوروز نیز تاجاییکه اطلاع دارم توزیع کاغذ دولتی روند بهتری خواهد داشت.

رئیس‌دانا تصریح کرد: امیدوارم دولت هرچه سریع‌تر ارز کاغذ سال 99 و 1400 را تخصیص دهد در غیر این صورت ناشران توان کارکردن با کاغذ بازار آزاد را ندارند. تازه ماجرا تنها کاغذ نیست،‌ کلیه کالاهای مورد نیاز ما گران شده است،‌ زینک،‌ مقوا و کاغذ گلاسه در چند ماه اخیر چند برابر شده‌اند اگر قرار باشد کاغذ یارانه‌ای هم قطع شود فاجعه به بار خواهد آمد.کتابی که اکنون قیمتش 100 هزار تومان است را باید 500 هزار تومان بفروشیم.

وی از حاشیه سود بسیار پایین صنعت نشر خبر داد و گفت: در چند سال اخیر حاشیه سود در صنعت نشر  با کاهش 50 درصدی مواجه شده  چرا که خدمات جانبی کار بسیار دچار افزایش قیمت شده است.