۸۰ هزار تن کاغذ بهداشتی بیشتر تولید می کنیم

ششمین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ، مقوا، کارتن، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌آلات وابسته با حضور و مشارکت ده ها شرکت داخلی و خارجی از ایران بوِیژه شرکت های دانش بنیان و استارتآپی و همچنین نمایندگانی از  کش

بازار؛ گروه اصناف و بازرگانی: ششمین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ، مقوا، کارتن، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌آلات وابسته؛ با حضور و مشارکت سازمان ها و نهادهای دولتی و همچنین ده ها شرکت خصوصی در سه حوزه اصلی (خودکفائی در تولید داخلی، صادرات و بازاریابی و ماشین آلات، صنایع و تجهیزات) برپا خواهد شد.

در این نمایشگاه که نسبت به دوره گذشته ۱۰۰ درصد رشد نشان می دهد، شرکت ها و واحدهای تولیدی داخلی و خارجی گردهم آمده و ضمن ارائه آخرین فناوری‌های این حوزه، با یکدیگر به تبادل اطلاعات و بررسی همکاری‌های مشترک می پردازند. همچنین بخش ویژه ای نیز به شرکت‌های دانش بنیان و استارت تآپ ها اختصاص داده شده تا این شرکت های بتوانند نوین ترین خدمات و فعالیت های نوآورانه خود را در معرض دید مخاطبان قرار دهند.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی ششمین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ، رضا امیدی رئیس ستاد برگزاری این نمایشگاه گفت: ششمین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ، مقوا، کارتن، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌آلات وابسته با حمایت وزارت صنعت معدن و تجارت و انجمن ها و تعاونی های مرتبط برگزار می شود.

وی افزود: این رویداد در سالی که به نام رشد تولید و مهار تورم نامگذاری شده، با تکیه بر حمایت از توانمندی‌های داخلی برپا خواهد شد و سعی داریم راه‌های ورود تکنولوژی‌های نوین این حوزه به کشور را هموار کنیم.

گفتنی است هم اکنون در کشور سالانه بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن کاغذ تولید می‌شود که این رقم ۴۰ درصد بیش از نیاز داخلی است و مابقی آن به کشورهای مختلف از جمله اروپا، آسیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود. در حال حاضر۱۲۰ کارخانه در زمینه تولید کاغذ در کشور فعالیت دارند که به‌جز تامین ماده اولیه آخال، با مشکل خاصی مواجه نیستند.

مصرف سالانه کاغذ و مقوا در ایران حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن است و حجم واردات نیز سالانه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است.

اکنون ۱۲۰ کارخانه در زمینه تولید کاغذ در کشور فعالیت دارند که به‌جز تامین ماده اولیه آخال (ضایعات کارتن و کاغذ)، با مشکل خاصی مواجه نیستند.

نیاز سالیانه کشور به کاغذ بسته‌بندی ۸۵۰ هزار تن است، این در حالی است که سالیانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن از این کاغذ تولید و مازاد آن به کشورهای مختلف از جمله اروپا، آسیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

در زمینه کاغذ تحریر، نیاز سالیانه کشور حدود ۲۵۰ هزار تن است که از این رقم حدود ۵۰ هزار تن در داخل تولید می شود البته ظرفیت ایجاد شده هم کمتر از نیاز داخل و چیزی حدود ۱۸۰ هزار تن است. همچنین مصرف سالیانه کاغذ کتاب درسی ۴۰ هزار تن است.

برپایه این گزارش، سالیانه ۱۲۰ هزار تن کاغذ بهداشتی در کشور مصرف می‌شود، اما تولید در این عرصه بیش از ۲۰۰ هزار تن است.

میزان تولید مقوا در کشور نیز سالانه ۲۵۰ هزار تن و میزان مصرف ۱۱۰ هزار تن است که حدود یکصد هزار تن آن صادر می شود همچنین میزان تولید سالانه تیشو ۱۷۵ هزار تن و میزان مصرف ۱۶۰ هزار تن است

به گفته کارشناسان، اکنون سرانه مصرف انواع کاغذ در کشورمان ۲۲ کیلوگرم، در اروپا ۵۵ کیلوگرم و در آمریکا ۱۶۰ کیلوگرم است.

ششمین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ، مقوا، کارتن، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌آلات وابسته از یکم تا چهارم مردادماه هر روز از ساعت ۸ تا ۱۵ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آماده بازدید علاقمندان است.