کاغذ موجود در بازار پاسخگوی نیاز ناشران نیست

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: کاغذ‌های دپو شده در انبار‌های ۲ وارد کننده کاغذ، آزاد شده و در حال تحویل به تعاونی ناشران است، اما میزان این کاغذ‌ها نمی‌تواند پاسخگوی نیاز ناشران باشد.
کاغذ موجود در بازار پاسخگوی نیاز ناشران نیستبه گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری صداوسیما از اتاق اصناف تهران؛ آقای هومان حسن پور افزود: رکود در حوزه نشر بسیار عمیق است و برای ترمیم این زخم عمیق باید برنامه‌های دیگری را در نظر گرفت، چون دولت تغییر کرده و ساز و کار‌های جدیدی برای این حوزه در نظر گرفته شده است پس اظهار نظر در این مورد بسیار زود است.

حسن پور ادامه داد: هر بازاری نسبت به تصمیمات و واکنش‌های اخذ شده عکس العمل‌های ویژه‌ای را در پیش می‌گیرد. قیمت‌هایی که اکنون در بازار کاغذ آزاد وجود دارد واقعی نیستند و دلالان نیز در این زمینه در پی کسب منافع خود هستند تا بتوانند از بازار سود کسب کنند.

وی افزود: این در حالیست که ما از ابتدای امسال شاهد تزریق تسهیلات و کاغذ دولتی به هیچ ناشری نبودیم در این شرایط ناشران نیز مجبور هستند تا با کاغذ آزاد به فعالیت ادامه دهند و این علاوه بر افزایش قیمت کتاب‌ها تبعات دیگری برای حوزه نشر و همچنین مخاطبان دارد که ناخوشایند است.

حسن‌پور در خصوص برگزاری نمایشگاه کتاب گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب نمی‌تواند مشکلی از چالش‌های امروز صنعت نشر را برطرف کند، زیرا ناشران آمادگی لازم برای نمایشگاه را ندارند آنان کاغذ با قیمت مناسب برای تجدید کتاب‌ها همچنین چاپ و انتشار کتاب‌های جدید را نداشتند در عین حال قیمت کتاب‌هایی که تا به حال منتشر کردند نیز افزایش فراوانی داشته، بدین ترتیب با اطمینان می‌توان گفت چرخه نشر که همانند یک زنجیره به هم پیوسته فعالیت و زیست دارد با هر تغییر و تحول در یک زنجیره زمینه را برای تغییر سایر عوامل را تجربه می‌کند بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که با برگزاری نمایشگاه تحولاتی تاثیرگذار را بر حوزه نشر شاهد باشیم.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به زمان مورد نیاز برای تولید کتاب‌ها اشاره و بیان کرد: فرآیند تولید کتاب حداقل دو ماه زمان می‌برد و اگر قرار باشد نمایشگاهی برگزار شود نمی‌توان انتظار داشت که کتاب‌ها با این سرعت تهیه و تدوین شود در حالی که هنوز قیمت کاغذ همچنان بالاست و هیچگونه کاغذ دولتی به انتشاراتی‌ها داده نشده است.

وی حال و روز کتاب فروشی‌ها را نامساعد دانست و تاکید کرد: شرایط برای کتابفروشی‌ها بسیار سخت و دشوار است به عبارت دیگر هرچه زمان بگذرد شرایط برای احیای دوباره حوزه نشر خصوصاً کتابفروشی‌ها با دشواری بیشتری مواجه می‌شود هم اکنون کتابفروشی‌ها به سختی در حال گذران امورات خود هستند در عین حال عوامل متعدد و فراوانی هستند که همگی در کنار هم رونق کتابفروشی‌ها را فراهم می‌کند.