کاغذ روزنامه‌ها چقدر گران شد؟

زمانی دولت به کاغذ یارانه می‌داد و افراد می‌توانستند با دلارهای ارزان‌قیمت کاغذ وارد کنند اما دیگر دولت نمی‌تواند این تخصیص ارز را انجام دهد.

ابوالفضل روغنی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران درباره افزایش قابل توجه کاغذ روزنامه اظهار کرد: مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت کاغذ، افزایش نرخ ارز است.
عدم تخصیص ارز برای کاغذ

او در ادامه اضافه کرد: دولت به کاغذ یارانه می‌داد و افراد می‌توانستند با دلارهای ارزان‌قیمت کاغذ وارد کنند اما دیگر دولت نمی‌تواند این تخصیص ارز را انجام دهد. به همین علت کاغذ به شدت گران شده است. از طرف دیگر تولیدکنندگان داخلی نیز نمی‌توانند پاسخگوی این نیاز باشند، چراکه پیش از این از صنعت داخلی حمایت نشده و صنعت داخلی نیز علاقه‌ای نداشته که کاغذ روزنامه تولید کند. بنابراین با وجود مشکل ارز و عدم تولید کافی در داخل مشکلاتی در این مورد به وجود آمده است. پنج سال پیش کاغذ در کشور حدودا هر کیلو ۱۸۰۰ تومان بود اما الان به بیش از ۱۵ یا ۱۶ هزار تومان رسیده است. یک سال و نیم است که تخصیص ارز برای کاغذ را برداشته‌اند.
تغییرات تقاضا در حوزه کاغذ

وی افزود: از این رو با افزایش قیمت قدرت خرید روزنامه‌ها برای تامین کاغذ مورد نیاز کاهش پیدا می‌کند بنابراین با افزایش جهشی قیمت ارز شاهد این وضعیت هستیم.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد تغییرات تقاضا در حوزه کاغذ بعد از لغو تخصیص ارز به این حوزه تصریح کرد: ۵ یا ۶ سال پیش، در کشور روزانه ۱۲۰ هزار تن مصرف کاغذ روزنامه در کشور بود، در ۲ یا ۳ سال گذشته به ۶۰ هزار تن رسید. امروز بعید است مصرف کاغذ روزنامه در کشور بیش از ۳۰ هزار تن در روز باشد. برای تحلیل این موضوع باید به دو نکته توجه داشت. یکی اینکه رسانه‌های دیجیتال و فضای مجازی رشد زیادی پیدا کرده و جایگزین رسانه‌های فیزیکی شده است. نکته دیگر هم این است که قیمت تمام شده کاغذ افزایش بسیار زیادی داشته است.