قاچاق چوب به کشور انکارناپذیر است/ استفاده از پهپاد برای کشف قاچاقچیان

مدیر طرح زراعت چوب سازمان سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه وجود قاچاق چوب به کشور انکارناپذیر است گفت: در حال حاضر حدود ۴ هزار و ۵۰۰ متر مکعب آمار کشفیات چوب‌های قاچاق است.

 

نماینده انجمن صنایع چوب گفت: تنها ۲۵ درصد از ظرفیت تولید کاغذ کشور، فعال است.

آرین در استودیو گفت و گوی ویژه خبری یک شنبه شب شبکه دو سیما افزود: در بخش تولید نئوپان، دو میلیون متر مکعب ظرفیت آماده بکار داریم این ظرفیت درباره کالای MDF سه میلیون متر مکعب و درباره کاغذ ۳۳۰ هزار تن ظرفیت تولید وجود دارد.

وی ادامه داد: با اینکه در بخش تولید نئوپان ۸۶۰ هزار متر مکعب ظرفیت تولید وجود دارد فقط ۴۵ درصد از ظرفیت کل در حال بهره برداری است این میزان ظرفیت درباره MDF، یک و هفت میلیون متر مکعب است که تنها ۶۰ درصد از این میزان فعال است همچنین صنعت تولید کاغذ کشور هم با ۲۵ درصد از ظرفیت مشغول به کار است با این تفاسیر، ​ صنعت کاغذ کشور در سال قبل ۷۷ هزار تن تولید داشته است.

آرین گفت: تمام مواد اولیه تولیدات چوبی نئوپان، MDF و کاغذ از داخل کشور تامین می‌شود این در حالی است که تا این لحظه با تمام توان تولید فقط موفق به نصف مقدار مورد نیاز داخلی شده ایم.

کامران پورمقدم مدیر طرح زراعت چوب سازمان سازمان جنگل ها، ​ مراتع و آبخیزداری کشور نیز گفت: در برنامه ششم توسعه، هدف کمی برای تولید کشت چوب در کشور ۷۵ هزار هکتار در نظر گرفته شد که متوسط سالانه باید ۱۵ هزار هکتار به این مهم اختصاص داده شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر که در سال سوم این طرح هستیم تقریبی ۳۸ درصد یعنی ۲۹ هزار هکتار رشد عملکرد اجرایی به ثبت رسانده ایم این در حالی است که در دو سال قبل با حرکتی جهشی حدود ۳۰ هزار هکتار را هدف گذاری کرده ایم که امید می‌رود امسال اجرایی شود.

مهران برادران نصیری کارشناس اقتصاد کشاورزی در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه گفت: اگر حدود ۳۰ هزار هکتار به زیر کشت رفته باشد که بسیار عالیست، اما پیش از این هم طرحی برای زیرکشت بردن ۶۰۰ هزار هکتار نهال اکالیپتوس در خوزستان مطرح شد که در حال حاضر بعید می‌دانم چنین اتفاقی افتاده باشد به این لحاظ فکر نمی‌کنم که آمار ۳۰ هزار هکتار از زیر کشت رفتن وجود داشته باشد.

پور مقدم مدیر طرح زراعت چوب سازمان سازمان جنگل‌ها در پاسخ به این کارشناس اقتصاد کشاورزی گفت: تمامی طرح‌های سازمان جنگل ها، ​مکان محور بوده و نقشه‌های رقومی این طرح ها، موجود و قابل ارجاع است.

وی در ارتباط با بحث بهره برداری از پساب‌ها و ظرفیت‌های شناسایی شده در این باره افزود: امسال برای کشت حدود ۱۶ هزار هکتار اکالیپتوس با پساب‌های حاصله از کشت نی شکر قرار داد بسته شده و در کشفرود خراسان و خراسان شمالی هم قرارداد عملیات‌های اجرایی گوناگون منعقد شده است و ​در اصفهان و پساب‌های کاشان هم قرارداد‌هایی به ثبت رسیده است.

برادران نصیری در پاسخ به گفته‌های آقای پورمقدم گفت: در هیچ کدام از ۴ بخشی که آقای پورمقدم بیان کردند نه اقدامی شده است و نه امکان اجرای طرح و شکل گیری اقدامی وجود دارد.

پورمقدم مدیر طرح زراعت چوب سازمان جنگل‌ها افزود: پیش از آنکه طرح تنفس جنگل اجرا شود در آخرین نوبت برداشت چوب، سالانه حدود ۵۰۰ هزار متر مکعب چوب از جنگل‌ها برداشت می‌شد پس از آن بهره برداری متوقف شد این در حالی است که امسال حدود یک میلیون متر مکعب چوب به بازار عرضه شده است.

معاون امور صنایع وزیر صمت در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه گفت: نیاز به چوب در کارخانه‌های تولیدی کشور حدود ۶ میلیون متر مکعب است البته با تغییر شکل وزن مصرف نئوپان در کشور، مواد مصرف این محصول به سمت مصرف فیبر و ” ام. دی. اف ” میل کرده است.

مهدی صادقی نیارکی افزود: با توجه به شرایط کشورمان به زودی نیازمند واردات چوب خواهیم شدو برای این اقدام هم در شمال کشورمان کمربند سبزی از میلیون‌ها متر مکعب درخت در روسیه وجود دارد که ما به دلایلی نمی‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در کوتاه مدت پیش رو، یا باید کارخانه هایمان را تعطیل و اوراق فشرده وارد کنیم یا ارزش افزوده این محصول را از دست بدهیم یا اینکه از کمربند سبزی که در کشور روسیه قرار گرفته است به نحو احسن استفاده کنیم و یا اینکه به سمت کاشت گونه‌های که سریع رشد می‌کنند برویم.

آرین نماینده انجمن کارآفرینان صنایع چوب ایران درباره واردات چوب و تأمین مواد اولیه فرآورده‌های چوبی کشور گفت: برای تأمین چوب مورد نیاز صنایع وابسته داخلی، در دراز مدت مجبور به واردات چوب هستیم.

قائمیان معاون سازمان حفظ نباتات کشور در ارتباط زنده تصویری با این برنامه با پرداختن به موضوع واردات چوب با پوست و بدون پوست گفت: اگر بنا به واردات چوب با پوست باشد باید چوب‌ها در مبدأ، ضد عفونی و آفت زدایی شوند، اما درباره واردات چوب‌های بدون پوست مانعی وجود ندارد.

پور مقدم مدیر طرح زراعت چوب سازمان سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه وجود قاچاق چوب به کشور انکارناپذیر است افزود: در حال حاضر حدود ۴ هزار و ۵۰۰ متر مکعب آمار کشفیات چوب‌های قاچاق است که البته با استفاده از فناوری‌های نوینی همچون دوربین‌های مدار بسته و پهپاد‌های نظارتی و همچنین به کارگیری ۵ هزار و ۷۰۰ نیروی محافظت و بازرسی، اقدام به جلوگیری از ورود قاچاق چوب به کشور کرده ایم.