رقم نهایی خرید تضمینی گندم ۱۰.۵میلیون تن شد/ افزایش ۲۵درصدی تولید گندم در دیمزارها

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم وزارت جهاد کشاورزی رقم نهایی خرید تضمینی گندم در سال جاری (سال زراعی 1402 ـ 1401) را 10.5 میلیون تن اعلام کرد که در مقایسه با سال 1400 بیش از 133 درصد افزایش یافته است.

این افزایش بدون بالارفتن سطح اراضی کشاورزی و از طریق افزایش بهره‌وری در تولید، اجرای طرح کشت قراردادی، افزایش توزیع کودهای یارانه‌ای، اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها، اقدامات ترویجی و آموزشی برای کشاورزان و افزایش نرخ خرید تضمینی گندم با قیمتی عادلانه و در نهایت اقتصادی شدن کشاورزی محقق شده است.

در سال زراعی 1400 ـ 1399 کل گندم تولیدی در کشور بالغ‌بر 8 میلیون و 500 هزار تن بود که این ارقام در سال جاری به 13 میلیون و 500 هزار تن رسید.

در طرح جهش تولید در دیمزارها، سطحی بالغ بر 5.2 میلیون هکتار به کشت کالاهای اساسی اختصاص یافت؛ در نتیجه میزان تولید گندم در دیمزارها 25 درصد افزایش یافت.

بنابر این گزارش در سال جاری در تولید گندم مورد نیاز خبازی (نانوایی) به خودکفایی رسیدیم و برای سال آینده نیز پیش‌بینی خودکفایی کامل در تولید گندم وجود دارد.

خرید تضمینی گندم در استان خوزستان نیز رکورد زده است به‌طوری که این میزان خرید قبل و بعد از پیروزی انقلاب بی‌سابقه بوده است.