تقاضا برای رفع ممنوعیت صادرات دفاتر مشق/ بازار نامطمئن سال تحصیلی و زیان‌هایی که خواهد آمد

غفاری رهبر گفت: بیش از یک سال است که صادرات دفاتر مشق ممنوع شده است؛ چرا که سال گذشته کشور با کمبود و گرانی کاغذ مواجه بود و تصمیم بر ممنوعیت صادرات دفاتر مشق گرفته شد.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، صنایع مختلف فرهنگی از چاپ گرفته تا نشر و صحافی در سال جاری با مشکلات اقتصادی بیشتری نسبت به سال‌های گذشته مواجه بوده‌اند،‌ تعطیلی‌های ماه‌های نخست سال،‌ سایه سنگین کرونا بر فروش و سفارشات،‌ افزایش قیمت مواد اولیه،‌ بسته شدن مرزهای صادراتی از جمله مهمترین این مشکلات است.

این صنایع به ویژه صنعت چاپ در سال‌های گذشته‌ها تلاش کرده تا در کنار تهدیدهایی که برای حیاتش وجود داشته است‌، به فرصت‌ها نیز بیندیشد،‌ فرصت‌هایی که بازارهای منطقه برایش به ارمغان آوردند و افزایش نرخ ارز آن را برای هر دو طرف مقرون به صرفه کرده است.

در این میان بازارهای عراق و افغانستان و حتی ترکیه در سال‌های اخیر بازار خوبی برای محصولات صنعت چاپ و زیرمجموعه‌های آن از ایران بوده‌اند‌، موضوعی که متاسفانه در سال جاری تحت‌الشعاع کرونا و بسته بودن مرزها قرار گرفت و تا اندازه‌ای این تولیدکنندگان را متضرر کرد.

دفترسازان یکی از زیرمجموعه‌های صنعت چاپ به شمار می‌روند که در سال‌های گذشته بخشی از بازار کشورهای عراق و افغانستان در حوزه دفتر مشق را به دست آورده بودند. اما از سال گذشته به دلیل ممنوعیت صادرات دفاتر مشق که در پی گرانی کاغذ و کمبود آن به وجود آمد،‌ این بازارها از دست رفته است. حالا در سایه کرونا نیز تولید دفتر مشق که می‌توانست صحافی‌ها را در ماه‌هایی از سال سرپا نگه دارد،‌ و جبران ضرر و زیان سایر ماه‌های سال شود،‌ بازار مناسب و مطمئنی در داخل کشور ندارد و این یعنی ضرر پشت ضرر برای این واحدهای تولیدی.

جلیل غفاری، رهبر رئیس اتحادیه صحافان، در این زمینه به تسنیم می‌گوید:‌ متأسفانه وضعیت تولید دفاتر مشق وضیت مشخصی نیست. تولید تا اندازه‌ای انجام شده و حتی از سال‌های پیش نیز حجم زیادی دفاتر مشق درانبارهای تولیدکنندگان موجود است،‌  اما بازار مطمئن آغاز سال تحصیلی را به نظر می‌رسد که امسال از دست داده‌ایم. چرا که ستاد مقابله با کرونا هنوز درباره بازگشایی مدارس یا مجازی برگزار کردن آن اعلام مشخص و دقیقی نکرده است.

وی ادامه داد: اگر تعطیلی مدارس اجرایی شده و ادامه‌دار باشد،‌ خرید بسیار بسیار کاهش پبدا می‌کند. این ضرر و زیان بسیاری به تولیدکننده و صحافی‌ها وارد می‌کند‌، زیرا انبارها پر است و فروشی در کار نیست.

غفاری رهبر  با اشاره به ممنوعیت صادرات نیز گفت:‌ بیش از یک سال است که صادرات دفاتر مشق ممنوع شده است؛ چرا که سال گذشته کشور با کمبود و گرانی کاغذ مواجه بود و تصمیم بر ممنوعیت صادرات دفاتر مشق گرفته شد. اما امسال که با کمبود کاغذ مواجه نیستیم و گرانی نیز تا اندازه‌ای کنترل شده است،‌ به نظر می‌رسد ضرورتی برای ادامه‌دار بودن این ممنوعیت نباشد. ما از فروردین ماه مذاکره با وزارت صمت برای رفع این ممنوعیت را آغاز کردیم، زیرا هم‌‌اکنون مشکل تأمین کاغذ نداریم و هم اینکه انبارهای تولیدکنندگان پر از دفاتر مشق است که با صادرات می‌توان بخشی از ضرر و زیان‌ها را جبران کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر ممنوعیت صادرات رفع و همه دفاتر صادر شد و برای نیاز داخل نتوانستیم پاسخگو باشیم، چه می‌شود؟ گفت:‌ اتفاقا یکی از گفته‌های وزارت صمت نیز همین است،‌ برای همین ستاد کرونا باید تکلیف مدارس را زودتر مشخص کند تا اگر قرار است مدارس همچنان بسته بماند ما بتوانیم بخشی از تولید را صادر کنیم.

غفاری رهبری تصریح کرد: سال گذشته ما حدود 130 تا 140 میلیون جلد دفتر داشتیم،‌ امسال 70 تا 80 میلیون جلد تولید شده است که به نظر می‌رسد اگر مدارس باشد به خوبی به نیاز موجود پاسخ می‌دهد.

وی با اشاره به قیمت دفاتر مشق نیز گفت:‌ امسال به دلیل اینکه تقاضای چندانی وجود ندارد،‌ تولیدکنندگان دفاتر مشق خودشان اقدام به پایین‌آوردن قیمت‌ها کرده‌اند تا در رقابت با یکدیگر برد کنند.

غفاری‌رهبر در پایان با اشاره به وضعیت رکود در صنعت چاپ گفت: گرانی در همه مواد اولیه از مقوا گرفته تا کاغذ و چسب و مرکب و … موجب شده کارگاه‌ها و صحافی‌ها  با حداقل نیرو به فعالیت خود ادامه دهند‌؛ بنابراین بسیاری از کارگران صنعت چاپ بیکار شده‌اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *