بهره‌برداری از ۴۳ پروژه کشاورزی استان تهران در هفته دولت

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «جبرییل برادری» در نشست گرامیداشت هفته دولت افزود: اجرای این پروژه‌ها صرفه‌جویی دو میلیون متر مکعب آب و اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم برای ۲۰۷۰ نفر در پی خواهد داشت.

رییس جهاد کشاورزی استان تهران با بیان اینکه با اجرای این پروژه‌ها سه هزار تن به تولیدات کشاورزی در استان تهران افزوده می‌شود افزود: ۵۸ درصد این پروژه‌ها در حوزه آب و خاک، ۲۵ درصد تولیدات گیاهی و باغی و مابقی در بخش شیلات و آبزیان است.

برادری درباره کشاورزی قراردادی اظهار داشت: از مجموع ۴۷ هزار هکتار سطح کشت گندم استان تهران، ۴۲ هزار هکتار کشاورزی قراردادی داشتیم و سال زراعی آینده، کشاورزی قراردادی را علاوه بر گندم در حوزه جو و کلزا پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی از افزایش ۵۲ درصدی تحویل گندم این استان به مراکز دولتی در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: افزایش تحویل گندم به مراکز دولتی در راستای اجرای طرح کشاورزی قراردادی بوده است.

رییس جهاد کشاورزی استان تهران گفت: سال گذشته در استان تهران ۹۴ هزار تن و امسال ۱۳۳ هزار تن گندم به مراکز دولتی تحویل شد.

وی درباره برنامه توسعه گلخانه‌های استان تهران ابراز داشت: امسال برای ایجاد ۴۰۰ هکتار گلخانه هدفگذاری کرده‌ایم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با بیان این که سال گذشته توسعه ۲۷۰ هکتار گلخانه و محیط‌های کنترل شده را در این استان داشتیم، افزود: سطح گلخانه‌ها و محیط‌های کنترل شده در استان تهران به حدود پنج هزار هکتار رسیده است.

وی توسعه سطح گلخانه‌ ها را از الزامات این سازمان در راستای سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و اذعان داشت: به منظور استفاده بهینه از منابع محدود آب و خاک، الزام داریم کشت در فضای باز را به سمت کشت‌های گلخانه‌ای سوق دهیم.

برادری افزایش عملکرد در واحد سطح و اشتغالزایی را دو هدف اصلی در توسعه گلخانه‌ها و محیط‌های کنترل شده برشمرد و تصریح کرد: عملکرد تولید در گلخانه‌ها ۱۰ برابر فضای باز است.

رییس جهاد کشاورزی استان تهران بر افزایش سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: یکی از برنامه‌های ما تسهیل سرمایه‌گذاری در بخش گلخانه‌های این استان است.

برادری افزود: استان تهران جایگاه نخست کشور را در احداث گلخانه‌ها دارد.