برداشت گندم در مزارع استان اردبیل آغاز شد

احمد شهریار روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر افزود: ۴۴ مرکز خرید شامل سیلوهای ملکی تعاونی روستایی و یا بخش خصوصی در ۱۲ شهرستان استان گندم تولیدی کشاورزان را خریداری می‌کنند.

وی اظهار کرد: میزان تولید گندم در استان ۲۷۰ تا ۲۸۰ هزار تن برآورد می‌شود و انتظار می‌رود از این مقدار بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل قیمت تضمینی خرید گندم را ۱۱۵ هزار ریال اعلام کرد و گفت: علاوه بر این ۲۵ هزار ریال بابت بذر و ۲۰ هزار ریال بابت انتقال گندم به صورت تشویقی و در مجموع ۱۵۰ هزار ریال برای هر کیلو به کشاورزان پرداخت می‌شود.

شهریار درباره تاثیر خشکسالی در تولیدات بخش کشاورزی استان گفت: متاسفانه خشکسالی آسیب‌های گسترده ای به بخش کشاورزی استان اعم از اراضی دیم و آبی وارد کرد بطوریکه در اراضی دیم ۳۵۰ هزار هکتار غیر قابل برداشت شده است.

وی بیان کرد: بلایای طبیعی اعم از سیل، خشکسالی، تگرگ و سرمازدگی در مجموع ۷۸ هزار میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی استان اردبیل وارد کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه امسال ۳۴ هزار هکتار از اراضی استان به کشت قرار دادی اختصاص یافته است افزود: در این اراضی علاوه بر قیمت مصوب، یک هزار ریال اضافه به کشاورزان پرداخت می‌شود.

وی یادآورشد: کشت قراردادی زمینه برنامه ریزی در تولید بخش کشاورزی را بر اساس نیازهای استانی و ملی فراهم می‌کند.

این کارشناس بخش کشاورزی درباره تولید گندم در کشور هم گفت: امسال سطح تولیدات استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان و تهران ناشی از خشکسالی پایین آمد، اما خوشبختانه سطح تولیدات برخی از استان‌ها مانند خوزستان، ایلام،کرمانشاه و فارس با توجه به وضعیت مناسب بارش‌ها افزایش قابل توجه داشته است.