آشنایی با کاغذ تحریر، انواع مقوا و کاغذ گلاسه

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، کاغذ تحریر، مقوا و کاغذ گلاسه، اقلامی هستند که اسم آنها را بسیار شنیده‌ایم اما شاید اطلاعات کافی دربارة آنها نداشته باشیم. در این مقاله فروشگاه دیبا سان، مطالب مفیدی را دربارة کاغذ، مقوا و کاغذ گلاسه به شما ارائه می‌کند، در ادامه با ما همراه باشید.

کاغذ تحریر چیست؟

انواع مختلفی از کاغذ وجود دارد که کاغذ تحریر یکی از پرکاربردترین انواع کاغذ است. کاغذی که برای نوشتن یا چاپ استفاده می‌شود از این نوع کاغذ است؛ کاغذ تحریر همان طور که از اسم آن مشخص است در صنعت چاپ و تحریر کاربرد دارد.

کاغذ تحریر از نظر کاربرد

کاغذ تحریر کاربردهای فراوانی دارد به طور مثال برای چاپ انوع کتاب، مجله، سر رسید، سر برگ، کاتالوگ، کاغذ پرینت، لوازم التحریر و غیره از آن استفاده می‌شود.

کاغذ تحریر مناسب برای نوشتن معمولاً رنگ سفیدی دارد و از کیفیت بالایی برخوردار است. کاغذ تحریر ممکن است دارای خط یا بدون خط باشند. هنگام نوشتن روی کاغذ تحریر با کیفیت، مداد یا خودکار به راحتی و بسیار روان روی کاغذ حرکت می‌کند و به دلیل جذب مناسب، جوهر روی کاغذ پخش نمی‌شود. معمولاً کاغذهای تحریرِ نگارش در مقایسه با کاغذهای چاپ گران‌تر هستند.

کاغذ مناسب برای چاپ کتاب، مجله، کاتالوگ و … معمولاً باید رنگ سفید، قدرت جذب بالا و استحکام خوبی داشته باشد تا نتیجة کار، باکیفیت و دلخواه شما باشد.

فروشگاه کاغذ و مقوای دیبا سان یکی از فروشگاه‌های معتبری است که در زمینه عرضة مستقیم کاغذ به صورت پالت و بند فعالیت دارد. محصولات متنوع با برندهای با کیفیت در فروشگاه دیبا سان به مشتریان ارائه می‌شوند.

انواع مقوا

وقتی به زندگی روزمره خودمان دقت کنیم و به اطراف‌مان نگاهی بیاندازیم، متوجه می‌شویم که مقوا کاربرد فراوانی در زندگی هر روزة ما دارد و همچنین در بسیاری از صنایع و مشاغل مورد استفاده قرار می‌گیرد به طور مثال، جعبه محموله‌های پستی، جعبه‌های خریدکالا، جعبه‌های مقوایی مواد خوراکی، بسته‌بندی محصولات آرایشی و بهداشتی، کالاهای پزشکی و بسته‌بندی بسیاری از کالاهای مشابه از جمله موارد استفادة مقوا هستند.

مقوای مخصوص کاردستی و طراحی نیز از مقواهایی هستند که همة ما با کاربرد آنها آشنایی داریم و از آنها استفاده کرده‌ایم.

مقواها از نظر مواد تشکیل‌دهنده، کیفیت و استاندارهای تولید و گرماژ با یکدیگر تفاوت دارند. البته مقواها ضخامت و استحکام متفاوتی نیز دارند و معمولاً با گرماژ ۲۳۰ و بالاتر تولید می‌شوند.

مقوای پشت طوسی

مقواهای پشت طوسی از انواع پرمصرف مقواها محسوب می‌شوند. آنها در گرماژ ۲۵۰ تا ۵۰۰ تهیه می‌شوند و کاربرد زیادی در بسته‌بندی انواع کالاها و محصولات دارند. از جمله موارد استفادة مقوای پشت طوسی می‌توان به جعبه‌های کفش، جعبه‌های مواد شوینده و بهداشتی، جعبه‌های لوازم خانگی و… اشاره کرد.

ویژگی‌های مقوای پشت طوسی

وزن‌کم

استحکام و ضخامت مناسب

قابلیت چاپ با کیفیت بالا

قابل تا کردن

امکان برش دادن و شکل‌دهی

مقوای این دربرد

مقوای این دربرد نیز یکی دیگر از مقواهای پرکاربرد در بازار است که معمولاً برای بسته‌بندی محصولات بهداشتی و مواد غذایی استفاده می‌شود و مطابق با استانداردها با گرماژ ۱۸۰ تا ۴۰۰ تولید می‌شوند و از استحکام و کیفیت بالایی برخوردار هستند و به عنوان مقوای بهداشتی شناخته می‌شوند.

مقوای این دربرد یا مقوای تاشو از چندین لایه و از خمیر شیمیایی و مکانیکی تشکیل شده است و از پرکاربردترین مقواها در صنعت دارویی و مواد غذایی است.

ویژگی‌های مقوای این دربرد

ظاهر سفید رنگ

استحکام مناسب

قابلیت چاپ متناسب با بسته‌بندی محصولات

مناسب برای بسته‌بندی موادغذایی، دارویی و محصولات آرایشی و بهداشتی

مقوای این دربرد سفیدرنگ است که از این لحاظ با مقوای پشت طوسی تفاوت دارد. مقوای این دربرد به طور خاص برای بسته‌بندی محصولات غذایی و دارویی به کار می‌رود. از این جهت که مواد غذایی و دارویی با جعبة بسته‌بندی مستقیماً در تماس هستند باید از نظر بهداشتی استاندارهای لازم را داشته باشند. اما مقوای پشت طوسی برای بسته‌بندی انواع مختلف محصولات کاربرد دارد.

کاغذ گلاسه چیست؟

کاغذ گلاسه یکی از با کیفیت‌ترین کاغذهای موجود در بازار است که کاربردهای فراوانی دارد. کاغذ گلاسه سطحی صاف و صیقلی و براق دارد. کاغذهای گلاسه از نظر گرماژ و نوع پوشش روی کاغذ با یکدیگر فرق دارند. این نوع کاغذ عمدتاً برای تبلیغات کسب‌وکارها یعنی معرفی خدمات و محصولات برندهای مختلف به کار می‌رود به طور مثال برای چاپ کاتالوگ، بروشور و کارت ویزیت استفاده می‌شود.

کاتالوگ‌ها و کارت‌های ویزیت باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند و ضمن نشان دادن محصولات یک شرکت یا معرفی یک شرکت تجاری، باید جذاب باشند و توجه مشتریان را جلب کنند بنابراین استفاده از کاغذ گلاسه برای چاپ کاتالوگ و کارت ویزیت بسیار مناسب است.

انواع کاغذ گلاسه

به طور کلی دو نوع کاغذ گلاسه وجود دارد کاغذ گلاسة یک رو و کاغذ گلاسة دو رو. کاغذ گلاسة یک رو بیشتر برای پوستر و کاغذ خوشنویسی یا هر نوع کاغذی که فقط از یک طرف آن استفاده می‌شود، کاربرد دارد.

در کاغذهای گلاسة دو رو، هر دو طرف کاغذ گلاسه شده است. کاغذ گلاسة دو رو قیمت بالاتر و البته مصارف تجاری بیشتری نیز دارد. از موارد استفادة کاغذ گلاسة دو رو می‌توان به چاپ انواع بروشور، کاتالوگ، منوی رستوران، کارت ویزیت، مجلات و … اشاره کرد.

انواع کاغذ گلاسه از نظر گرماژ

کاغذهای گلاسه از نظر گرماژ با یکدیگر تفاوت دارند. معمولاً کاغذ گلاسه در گرماژ بین ۸۰ تا ۳۵۰ در بازار موجود است. هرچه گرماژ کاغذ گلاسه بیشتر باشد، کاغذ سنگین‌تر خواهد بود و به نسبت آن، قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. کاغذهای گلاسه با گرماژ ۸۰، ۹۰، ۱۰۰، ۱۱۸، ۱۳۵، ۱۴۸، ۱۷۰، ۲۰۰، ۲۵۰، ۲۸۰، ۳۰۰، ۳۵۰ عرضه می‌شوند که هر کدام از آنها مصارف خاص خود را دارند. باید برحسب نیاز و با توجه به کاربرد هر گرماژ، کاغذ گلاسة مناسب را انتخاب کنید.