کاغذ گران شد/تاجرنما‌ها زمینه را برای افزایش قیمت‌ها فراهم کردند

عضو کمیته تعیین قیمت کاغذ کشور گفت: قیمت کاغذ در سال آینده افزایش بیشتری خواهد یافت این افزایش قیمت برای کاغذ‌هایی همانند کاغذ چاپ و تحریر همچنین کاغذ روزنامه بسیارچشم گیر خواهد بود این در حالی است که میزان کاغذ تولیدی در داخل حدود پنج درصد است و نمی‌تواند پاسخگوی نیاز داخلی باشد.

 

غلامرضا شجاع در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان پیرامون افزایش قیمت کاغذ گفت: کاغذ در روز‌های اخیر قیمتش در بازار افزایش پیدا کرده این روند افزایشی قیمت برای کاغذ به عنوان یک کالای استراتژیک دور از انتظار نبود.

وی در همین راستا ادامه داد: افزایش ۲۲ درصدی قیمت کاغذ نشان می‌دهد نیازمند برنامه‌ای کارشناسی شده در بازار کاغذ هستیم این در حالی است که طبق آخرین آمار قیمت کاغذ‌های ۱۰۰ در ۷۰ در ابتدای دی ماه ۳۸۰ هزار تومان بوده، اما افزایش ناگهانی، قیمت این کالا را به ۴۸۰ هزار تومان در هر بند رسانده است که دلیل این تغییر را در قوانین دست و پاگیر واردات باید جستجو کرد.

شجاع به قیمت کاغذ در سال آینده اشاره و بیان کرد: قیمت کاغذ در سال آینده افزایش بیشتری خواهد یافت این افزایش قیمت برای کاغذ‌هایی همانند کاغذ چاپ و تحریر همچنین کاغذ روزنامه بسیارچشم گیر خواهد بود این در حالی است که میزان کاغذ تولیدی در داخل حدود پنج درصد است و نمی‌تواند پاسخگوی نیاز داخلی باشد.

وی به تصمیمات بانک مرکزی در قبال کاغذ اشاره و ابراز کرد: برنامه‌ها و تصمیمات بانک مرکزی پیرامون کاغذ رویکرد نادرست بود البته بعد از دوهفته تصمیمات حذف و شرایط به روال گذشته خود بازگشت، اما با این حال نمی‌توان انتظار داشت که شاهد کاهش قیمت کاغذ باشیم همه دست اندرکاران بازار کاغذ در تک نرخی بودن ارز اتفاق نظر دارند، زیرا معتقدند تک نرخی بودن ارز علاوه بر جلوگیری از رانت و فساد از حضور واسطه نیز جلوگیری می‌کند در عین حال بازار می‌تواند عرضه و تقاضا را به تعادل برساند.

 

عضو کمیته تعیین قیمت کاغذ کشور تاکید کرد: افزایش قیمت اخیر بازار کاغذ که به دنبال افزایش تقاضا در بازار در پی توقف توزیع کاغذ دولتی صورت گرفته، نگرانی‌های فراوانی را با خود برای مصرف کنندگان کاغذ خصوصا ناشران به دنبال دارد.

وی پیرامون افزایش قیمت کاغذ در بازار اظهار کرد: کاغذی که اکنون در بازار است باقی مانده همان کاغذی است که سال گذشته وارد شده است اگر تجار بار دیگر بخواهند کاغذ وارد کنند قطعا کاغذ با قیمت ۴۷۰ هزارتومان به دست خودشان خواهد رسید و چنانچه در بازار توزیع شود قیمتی بالاتر به خود خواهد گرفت البته کاغذ‌هایی که در گذشته وارد شده اکنون در انبار‌ها است و کم کم به بازار تزریق می‌شود.

شجاع لزوم گفت‌وگو با انجمن واردکنندگان کاغذ را مهم خواند و بیان کرد: چنانچه انجمن واردکنندگان کاغذ  کاغذ برای رفع معضلات موجود در بازار کاغذ به گفت‌وگو با بخش‌های دیگر بپردازد قطعا می‌تواند به رویکرد‌های ارزنده و راهگشایی در این زمینه دست یابد، ولی متاسفانه مدتی است که روابط بین این انجمن و سایر انجمن‌ها سرد شده و همین امر گره مشکلات حوزه کاغذ را سخت‌تر کرده است.

وی به قیمت مناسب کاغذ در بازار اشاره و بیان کرد: چنانچه قیمت کاغذ در بازار با نرخ ارز دولتی ارائه می‌شد کاغذ با قیمت حدود ۱۶۷ هزار تومان برای هر بند در اختیار مصرف کننده قرار می‌گرفت، اما کاغذ هرگز با این قیمت ارائه نشد و اکنون شاهد صعود قیمت کاغذ هستیم در این راستا برخی از تاجرنما‌ها زمینه را برای افزایش قیمت‌ها فراهم کردند.

وی تصریح کرد: عدم تعهد تعدادی ازبازرگانان کاغذ در جهت تامین نیاز این کالای استراتژیک برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سبب شده که توزیع کاغذ دولتی با وفقه مواجه شود و این کارگروه نتواند کاغذ لازم برای ناشران و مصرف کنندگان کاغذ تامین و ارائه کند.

شجاع تعیین قیمت کاغذ را یکی از وظایف سازمان حمایت از مصرف کننده گان دانست و خاطرنشان کرد: تعیین قیمت کاغذ بر عهده سازمان حمایت از مصرف کننده گان است البته کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برای به تعادل رسیدن بازار کاغذ اقدام به معرفی برخی تاجر نما‌ها به تعضرات حکومتی کرده است در عین حال نباید فراموش کرد که ما وارکنندگان و تجار شرافتمند نیز داشته ایم که همکاری خوب آنان زمینه را برای تهیه و تامین کاغذ فراهم کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.