پایش ‌وضعیت تولید و‌ صادرات کاغذ و مقوا با حضور معاون امور‌صنایع/ فعالیت 6 هزار و 400واحدصنعتی در صنایع سلولزی/ 22تا 25 کیلوگرم سرانه مصرف انواع کاغذ و مقوا در کشور

درنشست تخصصی پایش وضعیت تولید و صادرات کاغذ و مقوا اعلام شد: 6 هزار و 400واحد صنعتی در سراسر‌کشور در صنایع سلولزی فعالیت می‌کنند که این تعداد 7 درصد‌کل صنعت ، 8/4 درصد از اشتغال صنعتی و5 درصد از ارزش افزوده کل صنعت را در بر‌گرفته است.

به گزارش شاتا، درسلسله نشست های تخصصی پایش صنعت کشور که این هفته با حضور نمایندگانی از انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق، انجمن‎کارفرمایی تولید‌کنندگان پاکتهای‌ کاغذی چند‌لایه سیمان‌ و‌گچ، انجمن کارفرمایی تولید‌کنندگان کاغذ‌های سایز شده واتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران برگزارشد، ضمن تشریح مهمترین چالش‌ها و مشکلات صاحبان این صنایع راهکارهای لازم برای بهبود وضعیت تولید این صنعت با تامین مواد اولیه موردنیاز و ایجاد تمهیداتی برای توسعه صادرات در این بخش اتخاذ شد.

فرشادمقیمی معاون امورصنایع وزیر صنعت ، معدن وتجارت که میزبان این تشکل های تخصصی بود، با اشاره به میزان تولید انواع کاغذ در سال گذشته خاطر نشان‌کرد: براساس آمارهای اعلام شده، میزان تولید انواع کاغذ و مقوا در سال 97 حدود یک میلیون تن بوده که در مقایسه با سال 96 روند افزایشی داشته است.

وی با اشاره به کاهش 18 درصدی واردات و افزایش صادرات 63 درصدی انواع کاغذ و مقوا در سال 1397 و خود کفایی در تامین نیاز کشور در برخی از انواع کاغذ و مقوا ها خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی، توسعه صنعت کاغذ در کشور با محوریت تولید از کاغذ باطله بوده است که با توجه به کمبود کاغذ باطله در کشور و نیاز تولیدکنندگان به این مواد اولیه ، واردات ضایعات کاغذ به کشور با رعایت مسائل زیست محیطی با هماهنگی با سازمان حفاظت محیط زیست تسهیل خواهد شد.

وی کمبود مواد اولیه مورد نیاز این صنعت را یکی از مهمترین چالش های صنعت کاغذ برشمرد وافزود: افزایش تولید در این صنعت منوط به وجود مواد اولیه مورد نیاز صنعت کاغذ در کشور است وما سعی می کنیم با تسریع در تامین مواد اولیه ، فضا را برای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر فراهم نماییم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت در ادامه با اشاره تدوام نشست های تخصصی پایش صنایع تصریح کرد: با برگزاری نشست های مستمر با تشکل ها و انجمن های تخصصی در کشور سعی در نزدیک کردن طیف های مختلف صنعت کشور به یکدیگر و ایجاد بستری برای تبادل نیازهای صنعتی و توانمندی ها داریم.

مقیمی‌ همچنین اشاره‌ای به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید‌کرد‌وگفت: برگزاری این نمایشگاه گام خوبی در راستای بهم رسانی نیازها و توانمندی ها بود و باعث نزدیک شدن بسیاری از صنایع به یکدیگرشد.

وی خاطر نشان‌کرد: نشست های تخصصی پایش نیز در این راستا فرصت مناسبی برای تعامل صنایع مختلف بوده و امکان شناسایی وضعیت صنایع را بیش از پیش فراهم خواهد کرد.

22تا 25 کیلوگرم سرانه مصرف انواع کاغذ و مقوا در کشور

در حال حاضر سهم سرانه مصرف انواع کاغذ و مقوا در کشور 22 تا 25 کیلوگرم می باشد و حدود 2300 واحد صنعتی در زمینه صنایع کاغذ و فراورده های کاغذی دارای مجوز صنعتی می باشند،

گفتنی است در سال گذشته حدود 170 هزارتن کاغذ بسته بندی صادر شده است و با رفع موانع واردات کاغذ باطله ضمن تامین نیاز داخلی صنایع کشور این میزان می تواند افزایش یابد . علاوه بر این صادرات جعبه کارتن در سال 1397 حدود 60 هزار تن بوده که نسبت به سال قبل 41 درصد افزایش داشته است .

همچنین مهمترین مشکل در حوزه کاغذ مربوط به کاغذچاپ، تحریر و روزنامه بوده که با توجه به نقش سایر دستگاهها در سیاست گذاری این صنعت در تلاش هستیم تا با هماهنگی بعمل آمده نسبت به بهبود وضعیت آن اقدام شود .

لازم به ذکر است در این نشست نمایندگان تشکل های تخصصی به موضوعاتی نظیر کمبود مواد اولیه و تسریع در تخصیص ارز ، رفع موانع صادرات در برخی محصولات کاغذی نظیردفترچه مشق، پاکت و.. ، محدودیت صادرات سیمان به کشور عراق و اعمال عوارض از سوی از سوی کشور مذکور و تاثیر آن در تولید پاکت کاغذی ، مشکلات زیست محیطی واردات ضایعات کاغذ به کشور و نیاز صنعتگران به این مواد اولیه و… مطرح و راهکارهای اجرایی جهت برون رفت اتخاذ شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *