سرنوشت بازار کاغذ چه خواهد شد؟/ وزن واردات کاغذ تحریر آب رفت

در حالیکه قیمت کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه در هفته‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است،‌ آمارها از کاهش وزن کاغذهای تحریر وارداتی به کشور خبر می‌دهد.
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ بازار ظهیرالاسلام امروز و روز گذشته شاهد کاهش قیمت‌ در برخی از انواع کاغذ من جمله چاپ و تحریر بود. کاغذ چاپی که در روزهای پایانی  هفته گذشته به 405 هزار تومان افزایش یافته بود،‌ حالا با 390 هزار تومان به ازای هر بند به فروش می‌رود،‌ هر چند این کاهش قیمت راضی‌کننده نیست اما از آنجایی که افزایش قیمت ادامه‌دار نبوده حائز اهمیت است.
افزایش قیمت کاغذ چاپ و تحریر در بازار آزاد گرچه دلایل مختلفی دارد که در ذیل به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم،‌ اما بنا به گفته عمده واردکنندگان و کارشناسان بازار این افزایش قیمت طبیعی است و کاغذ به قیمت واقعی و تمام شده خود نزدیک می‌شود.
مهمترین دلیل افزایش قیمت کاغذ همانطور که در گزارش‌های پیشین نیز به آن اشاره شد،‌ افزایش نرخ ارز از ابتدای سال تاکنون بوده است. در کنار آن عدم تامین ارز دولتی و ارز نیمایی برای واردات کاغذ و نامطمئن بودن واردکنندگان از واردات از جمله دیگر دلایلی است که قیمت را بالا برده است.
از سوی دیگر این واردکنندگان که بعضاً بیش از پنج ماه از ثبت سفارششان برای واردات کاغذ می‌گذرد و هنوز تخصیص ارزی نداشته‌اند‌، از عرضه کالاهای موجود در انبار خود به بازار خودداری می‌کنند و در نتیجه عرضه کمتر، قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند. با این حال،‌ بسیاری روند فعلی بازار کاغذ را آرام توصیف کرده و از بحرانی شدن وضعیت در ماه‌های پیش رو و نزدیک به آغاز سال تحصیلی جدید خبر می‌دهند.
این در حالی است که آمارها نیز از کاهش واردات انواع کاغذ به کشور در سه ماه نخست سال جاری به دلیل شرایطی که کرونا در کشور ما ایجاد کرده است حکایت دارند.
روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران در روزهای اخیر در گفت‌وگو با رسانه‌ها به این آمارها اشاره کرده و گفته بود:‌ در سه ماهه اول سال جاری 135هزار تن انواع کاغذ به ارزش 162 میلیون و275 هزار و 505 دلار وارد شده است. از مجموع انواع کاغذ وارداتی در سه ماهه اول امسال، 1789 تن کاغذ روزنامه به ارزش یک میلیون 344هزار و 536 دلار بوده است.
وی ادامه می‌دهد:‌ همچنین 58 هزار و 625 تن به ارزش 57 میلیون و 587 هزار و 169 دلار کاغذ تحریر بوده است که این رقم در سال 98حدود 61 هزار و 650 تن به ارزشی معادل63 میلیون و 525 هزار و 782 هزار دلار بوده که بیانگر کاهش واردات کاغذ تحریر از لحاظ وزنی در سال جاری است.
بر اساس این گزارش در حالی قیمت کاغذ چاپ و تحریر با اندکی کاهش مواجه شده است که قیمت کاغذ تحریر اندونزی‌، روزنامه، مقوای پشت سفید و … با افزایش همراه بوده است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.