خرید تضمینی گندم و کلزا در خراسان رضوی از ۱۰۴ هزار تن فراتر رفت

مشهد- ایرنا- مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: از آغاز خرید تضمینی گندم و کلزا در این استان تاکنون ۱۰۴ هزار و ۲۹۴ تن از این محصولات از کشاورزان خریداری شده است.

ایرج ناصری ‌مقدم روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان خرید شامل ۹۶ هزار و ۴۲۷ تن گندم و هفت هزار و ۸۶۷ تن دانه روغنی کلزاست.

وی ادامه داد: خرید گندم که از ۱۰ خرداد ماه امسال آغاز شده تاکنون در شهرستان‌هایی از جمله سرخس، رشتخوار، سبزوار، بردسکن، تایباد و تربت‌جام انجام شده است.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: قیمت پایه خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری برای هر کیلوگرم ۲۵ هزار ریال تعیین شده که بر اساس پایه خرید با چهار درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید است.

وی افزود: خرید تضمینی گندم از کشاورزان خراسان رضوی بر اساس استعلام از سامانه پهنه‌بندی جهادکشاورزی انجام می‌شود و ۶۰ مرکز خرید در این استان خرید گندم را انجام می‌دهند.

ناصری مقدم ادامه داد: خرید محصول کلزا هم از ۳۱ اردیبهشت ماه آغاز شده و نرخ خرید تضمینی آن با ۳۵ درصد افزایش به ازای هر کیلوگرم ۴۶ هزار و ۶۰۲ ریال است و کشاورزان استان در سال زراعی گذشته بیش از ۶ هزار تن کلزا به مراکز خرید تضمینی شبکه تعاون روستایی خراسان رضوی تحویل دادند و مطالبات آنان در این زمینه نیز به طور کامل پرداخت شده است.

وی گفت: امسال ۱۶ مرکز خرید در شهرستان‌های استان خراسان رضوی خرید این دانه روغنی را بر عهده دارند.

سال زراعی جاری هشت هزار هکتار مزرعه در خراسان رضوی زیر کشت دانه روغنی کلزا رفته است که هزار و ۵۰۰ هکتار از این سطح معادل ۲۰ درصد از سطح زیرکشت کلزا مربوط به شهرستان مشهد است.

همچنین پیش‌بینی می‌شود امسال افزون بر ۶۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در خراسان رضوی به صورت تضمینی خریداری و ذخیره‌سازی شود.

سالانه برای تولید هشت میلیون تن انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود.

بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *