بیانیه تشکل های محیط زیستی سراسر کشور در پاسداشت ۲۸ فروردین روز چهارمحال و بختیاری

زیست آنلاین: تعدای از تشکل های محیط زیست، منابع طبیعی و آب کشور در پاسداشت ۲۸ فروردین روز چهارمحال بختیاری بیانیه ایی صادر کردند. در ۲۸ فروردین سال ۹۳ سی هزار نفر از مردم استان چهارمحال و بختیاری در بزرگترین تجمع محیط زیستی کشور علیه پروژه های انتقال آب در شهرکرد شرکت کردند. متن کامل این بیانیه که توسط کمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان در اختیار این رسانه قرار گرفته است به این شرح است:

به گزارش زیست آنلاین، بزرگداشت روز چهارمحال بختیاری یادآورد حماسه مردمان وطن دوستی است که با تجمع ۳۰ هزار نفری بر علیه پروژه های تخریب گر سر زمین برگ زرینی را در کارنامه خود ثبت کردند؛ گرامیداشت این روز در سال جاری با سال های پیشین متفاوت است.

رودخانه های وطن خصوصا رودخانه کارون امسال با بزرگترین هجمه تفکر سازه ای حاکم بر وزارت نیرو و سهامداران شرکت های کارفرما و مجری و مشاور روبرو می باشند. این سطح از تلاش برای خشکانیدن بزرگترین و طولانی ترین رودخانه وطن یعنی کارون در تاریخ حیات این رودخانه بی سابقه است این تهدید را می توان به شکل کلان در طرح های سدسازی و تونل سازی و پروژه های انتقال آب همچون سبزکوه، بهشت آباد، کوهرنگ۳، ونک رفسنجان، گلاب، خرسان؛ لیرو؛ کارون ۳ و ۴ و… تنها بر رود کارون مشاهده کرد؛ در سایر نقاط کشور نیز در طرح های انتقال آب و سدسازی همچون سد بختیاری، زاب، خزر به سمنان قابل مشاهده است.

ما فعالان محیط زیست، در همگرایی با مردمان وطن دوست؛ فهیم و نجیب استان چهار محال و بختیاری نه تنها به عنوان مدافعان بزرگترین رودخانه وطن، بلکه مطالبات خود را همسوی با رویدادهای جهانی و مهم محیط زیست و آب که همه ساله در جای جای جهان برگزار می گردد پیگیری می نماییم.

شاید شعار “آب و نان” مترادف ترین شعار روز جهانی آب باشد که سال هاست با سرنوشت مردمان این دیار و سایر آسیب دیدگان از جریان انتقال آب بین حوضه ای و سدسازی گره خورده است. تلاش برای پاسداشت رودها، و حق خواهی برای حفظ حقابه محیط زیستی آنها و البته نانی که از محل جریان این رودها نصیب این مردم و استان های پایین دست می شود. نانی که با تلاش جریان ها ی آبسالار تامین آن به مخاطره افتاده است و به شکل تکان دهنده ای مسبب ایجاد و توسعه فقر در استان های خوزستان و چهارمحال و بختیاری و مهاجرت های اجباری این مردم شده است. برآوردها نشان می دهد تداوم سدسازی و انتقال آب بین حوضه ای و نابودی رودخانه های زاگرس پیامدهایی فراگیر در سطح ایران داشته و خواهد داشت.

پیامدهایی چون مهاجرت های اجباری که می رود تا ابعاد بین المللی نیز پیدا کند. نکته مهمی که می طلبد نهادهای بین المللی همچون دفتر برنامه آب و محیط زیست سازمان ملل و … توجهی عمیق و برنامه ای بازدارنده برای توقف این روند به دولت های خاطی ارایه نمایند. از همین سبب روز چهارمحال و بختیاری یک نامگذاری فانتزی نیست بلکه بخشی از تقویم حق خواهی و مطالبه گری مدنی و قانونمند مبتنی بر سند ملی حفاظت از محیط زیست ایران و اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

دولت و حاکمیت باید این هشدار مردمی و دلسوزانه کارشناسان و این مطالبه گری برحق را جدی گرفته و در روند شتابناک بارگذاری های غیر کارشناسی بر رودخانه ها و طرح های انتقال آب کارون و دیگر طرح های ویرانگری یاد شده بازنگری فوری کند و تغییرات اساسی و ساختاری را در دستور کار خود قرار دهد. از قوه محترم قضاییه درخواست می کنیم به موضوع فساد آبی و محیط زیستی طرح های انتقال آب و سدسازی که دامنگیر تداوم حیات مادی و معنوی زیستگاه ایران عزیز شده است، به شکل جدی ورود نمایند.

توقف بی قید و شرط طرح های انتقال آب همچون سد و تونل کوهرنگ3؛ بهشت آباد؛ خرسان و …. بر سرشاخه های کارون و طرح انتقال آب خزر سمنان و سایر طرح های مورد اعتراض فعالان دلسوز محیط زیست و کارشناسان مستقل وطن دوست، انحلال شورای عالی و انحصارگر آب و تغییر ساز وکار این شورا به سمت پارلمان آب به منظور جمعی شدنِ و دمکراتیک شدن تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها پیرامون موضوع آب در کشور و تشکیل صندوق ضمانت محیط زیستی برای تامین وثیقه از سوی سرمایه گذاران، کارفرمایان و مجریان طرح های سد سازی و انتقال آب، با هدف بازدارندگی تخریب های محیط زیستی، نگاه جدی به ارزیابی های محیط زیستی به منظور جلوگیری از خسارت های احتمالی وارد بر محیط زیست کشور و جوامع محلی و جلوگیری از تکرار فجایع محیط زیستی و اجتماعیِ سدهایی همچون سد گتوند و کارون3 و … اصلاح شیوه حکمرانی بر منابع آب کشور، توجه جدی به آبخیزداری و آبخوان داری،حفظ و احیاِی آب های زیر زمینی، تدوین و اجرای برنامه ملی و بین المللی برای نجات رویشگاه و جوامع محلی زاگرس و رعایت حق آبه محیط زیستی رودخانه ها عمده ترین مطالبه ما فعالان و تشکل های مردم نهاد در حوزه ی آب، محیط زیست و منابع طبیعی کشور است.

یقین داریم عدم بازنگری در روند مخرب پیش رو و تداوم فساد حاصل از نگاه مدیریتی یک جانبه و ناصحیح بر منابع آب کشور سبب تحمیل خسارت های جبران ناپذیر بیشتری بر رودها و محیط زیست کشور و تخریب غیر قابل بازگشت سرزمین و برهم زدن پایداری آن خواهد شد. نتیجه این روند ، تضعیف اقتصاد؛ معیشت و امنیت آینده استان های خوزستان و چهار محال بختیاری و سایر نقاط کشور خواهد بود.

از همین روی ما فعالان محیط زیست کشور در این روزهای سخت وطن برای برای همه زیستمندان ایران عزیز و زیستکره، آرزوی تندرستی نموده و ضمن تاکید بر توقف طرح های انتقال آب بین حوضه ای و بزرگداشت 28 فروردین روز چهار محال و بختیاری پیشنهاد می نماییم شعار بزرگداشت امسال 28 فروردین که از ان به عنوان روز مخالفت با انتقال آب نیز یاد می شود؛ برخاسته از مطالبات مردم آسیب دیده و در معرض آسیب جدی طرح های انتقال آب بین حوضه ای می باشد با عنوان “توقف سدسازی و انتقال آب بی حوضه ای، نجات جوامع محلی” گرامی بداریم.

امید که همه فعالان محیط زیست کشور در نکوداشت این رویداد مدنی گام برداشته و برای ترویج این شیوه هدفمند مطالبه گری در راستای گفتمان روش و نجات بخش “آگاهی بخشی، پرسشگری و مطالبه گری محیط زیستی مبتنی بر سند ملی حفاظت از محیط زیست کشور و اصل پنجاهم قانون اساسی کشور” تلاش نمایند.

این بیانیه به امضای انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان؛ شبکەانجمن های محیط زیستی و منابع طبیعی استان کردستان؛ پویشگران سفر پاک استان همدان؛ سازمان همیاران زیست سبز آذربایجان شرقی؛ انجمن همیاران و پاکساران طبیعت شهرستان اقلید؛ انجمن سبزپایان شهرستان هفتکل؛ جمعیت فعالان محیط زیست بهبهان؛ انجمن همیاران محیط زیست مسجد سلیمان؛ انجمن محیط زیست کنکاج دزفول؛ انجمن سبزپایان شهرستان هفتکل؛ سازمان مردم نهاد پارسی گویان نیک اندیش استان چهارمحال بختیاری؛ مجمع رهجویان سبز اندیش شهرستان فارسان؛ انجمن حامیان طبیعت نکارود؛ انجمن یاوران محیط زیست زاگرس ایلام؛ حامیان شمشاد هیرکانی؛ سازمان مردم نهاد زندگی را زندگی کنیم مازندران؛ انجمن دیده بان طبیعت کاسپین چالوس؛ موسسه بین المللی انسان طبیعت حیات وحش؛ انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست؛ انجمن سبز زاگرس گیلانغرب؛ انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش؛ انجمن حامیان عشق به طبیعت و حیوانات غزال قزوین؛ انجمن حیات سبز لیان استان بوشهر؛ انجمن حیات سبز شهرستان دشتی؛ انجمن حیات سبز شهرستان تنگستان؛ انجمن حیات سبز شهرستان دیلم؛ انجمن زیست محیطی دوستداران طبیعت سعد آباد؛ انجمن دید ه بان زیست بوم استان بوشهر؛ انجمن دیده بان زیست بوم ؛ انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست؛ کانون فرهنگی ترویجی سبحان کارآفرینی و نو آوری؛ انجمن آینده سازان طبیعت خوزستان؛ انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری ایذه «تاریشا»؛ انجمن همیاران محیط زیست و طبیعت استان چهارمحال و بختیاری؛ تشکل زیست محیطی وحدت سبز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.