آلودگی هوا دو برابر تصادفات جاده‌ای کشته بر جا می‌گذارد

رئیس سازمان محیط زیست گفت: آلودگی هوا سالانه حدود ۳۰ هزار نفر کشته و فوتی بر جا می‌گذارد در حالی که تصادفات جاده‌ای ما حدود ۱۶ هزار نفر تلفات دارد.

به گزارش زیست آنلاین،عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بیست و یکمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز که صبح امروز در سالن همایش‌های سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد گفت: امروز محیط زیست یک انتخاب اجباری است به دلیل فشارهایی که با افزایش جمعیت و نیاز بر طبیعت هست.

کلانتری افزود: هیچ صنعت و فعالیتی نیست که به خودی خود دوستدار محیط زیست باشد. منتها نسبی است. خیلی‌ها فکر می‌کنند بخش کشاورزی دوستدار محیط زیست است. در دوران جدید دو نوع آلایندگی داریم. یکی اثرات مستقیم بر سلامت مردم و دیگری به دلیل اثرات بر محیط زیست و تغییر اقلیم. گاز کربنیک در مرحله اول بر سلامتی مردم تأثیر ندارد بلکه تأثیرش بر محیط زیست است. صنعت گاوداری در جهان معادل تولید گاز کربنیک آن ۷.۱ میلیارد تن است یعنی بیش از تمام خودروهای جهان و حدود ۱۸ درصد گازهای عامل تغییر اقلیم و گرمایش زمین از گاوداری هاست.

وی ادامه داد: یا مثلاً برنج تولید و مصرف می‌کنیم و معادل گاز کربنیک آن، با توجه به اینکه متان ۳۵ برابر گاز کربنیک بر گرمایش زمین اثر دارد، چیزی حدود ۳۵ درصد یعنی بیش از یک سوم معادل گاز کربنیک، تولیدات شالیزارهای ماست. پس هر صنعتی به نسبت فعالیت خود آلاینده است منتها آلاینده‌ها نسبی است. در کشور ما که خودروها را آلاینده می‌دانیم نه از باب گرمایش زمین است بلکه از باب خسارتهایی است که مستقیماً به سلامت مردم می‌زند.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: آلودگی هوا سالانه حدود ۳۰ هزار نفر کشته و فوتی بر جا می‌گذارد در حالی که تصادفات جاده‌ای ما حدود ۱۶ هزار نفر تلفات دارد. یعنی آلایندگی هوا به‌خصوص در کلانشهرها در کشور ما دو برابر حوادث جاده‌ای تلفات دارد که این همه به آن اهمیت می‌دهیم.

کلانتری تأکید کرد: امروز حفاظت از محیط زیست در کشور ما اجباری است و کارخانه داری هم که قبلاً فکر می‌کرد توجه به محیط زیست یک رفتار فانتزی است به‌خصوص با افزایش آگاهی مردم از حقوق اجتماعی خود محیط زیست را از حقوق شهروندی خود تلقی می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از پایه‌های توسعه پایدار حفظ حقوق نسل‌های بعد است که در طول ۷ هزار سال تمدن ما متأسفانه نسل حاضر در حفاظت از حقوق نسل‌های بعد نسبت به همه این دوران بی توجه ترین بوده است. نیازهای وضع موجود ما روز به روز افزایش پیدا کرده و فشار بر منابع چندین برابر شده است.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: امروز شاهدیم که سالانه ۵۰ تا ۶۰ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس ما خشک می‌شود. فشار بر طبیعت در چهل سال گذشته یکی از نتایجش این بوده که جنگل‌ها به علت فرسایش خاک و فشار بر منابع آبی ضعیف و ضعیف‌تر شده و امروز بیماری بر آن غالب شده است.

کلانتری تأکید کرد: پس حفظ محیط زیست چه بخواهیم و چه نخواهیم اجتناب‌ناپذیر است. چه دولت‌ها بخواهند و چه نه، باید محیط زیست را در اولویت‌های اصلی خود قرار دهند. دولت دوم روحانی هزینه‌های هنگفتی برای محیط زیست انجام داده است.

وی ادامه داد: بنزین پتروشیمی همین‌طور به بنزین پالایش شده تبدیل نمی‌شود هزینه و کار می‌خواهد. اگر همان بنزین پتروشیمی که سال ۹۲ در کلانشهرها بود را استفاده می‌کردیم الان هیچیک از کلانشهرهای ما امکان زیستن نداشت.

رئیس سازمان محیط زیست یادآور شد: قرار بود ۷۰ هزار کامیون نوسازی شود، قرار بود کل اتوبوس‌ها و مینی‌بوسهای ما تا پایان دولت یازدهم نوسازی شود، قرار بود موتورسیکلت برقی تولید کنیم و موتورسیکلت‌های کاربوراتوری ظرف ۱۰ سال حذف شوند. این کارها سالی ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌خواست اما الان کل درآمد دولت صرف واردات کالاهای اساسی می‌شود. اولویت اول ما الان تأمین کالای اساسی در شرایط تحریم است. با این همه فشار بیش از حد بر منابع آبی، تولیدات ما حدود ۳۵ میلیارد دلار در بخش کشاورزی است.

کلانتری گفت: آقای زنگنه ۸۰ درصد عمر دولتی خود را وزیر بوده است. ۲۷ سال است وزیر است اما وزیر خوبی بوده است. انصافاً انسان پرتلاش و بدون توقع و یک سرباز و یک شهید زنده در بخش اقتصاد است. از زمانی که سنگ بنای صنایع جدید پتروشیمی و نفت را می‌گذاشتند دستور می‌دادند آلایندگی آن بررسی شود. به برکت او صنعت نفت به سمتی می‌رود که آلاینده هست اما حداقل آلایندگی را به وجود می‌آورد.

به گزارش مهر وی هشدار داد: بعد از روسیه ما بالاترین شدت انرژی را در جهان داریم. این افتخار نیست که ما روزانه ۹۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنیم. کشور همسایه که تولید ناخالص داخلی آن ۱.۵ برابر ما و جمعیتش هم اندازه ماست مصرف روزانه‌اش کمتر از یک پنجم ماست.

عیسی کلانتری در پایان این مراسم بیژن زنگنه وزیر نفت را شیخ‌الوزرا خواند و طی مراسمی از او تقدیر و تشکر کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *