گزارش کامل پیگیری توزیع ناعادلانه کاغذ دولتی / اتحادیه مهر ماه از توزیع کاغذ دولتی خبر داشته!

داستان از آنجا آغاز شد که در28 دی ماه 97 دریک گروه تلگرامی یکی از چاپخانه داران استان همدان خبر از توزیع کاغذ با نرخ با ارز دولتی داد، تعاونی چاپخانه داران تهران اول بهمن طی یک اطلاعیه در فضای مجاز به اهالی صنعت چاپ که شرکا چده کالا در حال توزیع کاغذ با ارز دولتی است.

آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، دوم بهمن کانل تلگرامی اتحادیه اپخانه داران همین آگهی را منتشر نمود به فاصله یک روز دوباره آگهی در کانا تلگرامی اتحادیه باز نشر شد. سوم بهمن آغاز اعتراض ها بود، تعدادی از چاپخانه داران مارجعه کرده بودند و بنا بر گفته ای انها شرکت اظهار داشت که دیگر تنها از طریق ثبت نام اینترنتی توزیع صورت خواهد گرفت و فعلا توزیعی صورت نمیگیرد.

کانال اتحادیه هر دو آگهی قبل را پاک کرد و تنها یک آگهی با ادرس و تلفن شرکت چده گذاشت. اعتراض چاخانه ها داران در فضای مجازی بیشتر و بیشتر شد و نهایتا یک گروهپنج نفره نماینده تقریبا پنجاه چاپخانه شدند برای پیگیری از تعاونی چاپخانه داران و نحوه توریع و اطلاع رسانی های صورت گرفته. گروه نمایندگان صنف متشکل شد از داریوش دهقانپور مدیر آیین چاپ، رضا عقیلی از چاپ عقیلی، حسن قنبرزاده از چاپ خزر، مهدی رمضانی از چاپ هادیف سعید کلاری از چاپ ناب نقش ،حسین صادرقیان از چاپ نقشیه که نهایتا آقای قنبرزاده به دلیل کسالت در دونشست همراه گروه نبود. شرح جلسه بشرح ذیل بود:

در این‌نشست رضا عقیلی، سعید کلاری، داریوش دهقانپور، مهدی رمضانی و حسین صادقیان بعنوان نمایندگان اعضا پرسشهایی در ارتباط با موضوع توزیع کاغذ از هیات مدیره دارند.

یوسفی بازرس تعاونی: تعاونی اشتباه کرد که به ماجرای کاغذ ورود کرد کما اینکه اصلا ربطی به تعاونی نداشت.

رمضانی: درارتباط با رفتار تعاونی معذرت میخواهید؟ یوسفی: خیر؛ مقصود از اشتباه در ارتباط با اطلاع رسانی است

حمید غفاری رییس هیات مدیره تعاونی چاپخانه داران تهران: تعاونی کاملا کوتاهی کرده منتهی بخشی اجبار بوده که آقای مظاهری در مصاحبه شرح دادند و بخشی کوتاهی کاری؛ آقای علینقی کارشکنی اصلی انجام داد که نماینده در کارگروه کاغذ معرفی نکرد تا صنف یک‌نماینده مشخص داشته باشد. البته آقای علینقی پیشتر کمیته حل اختلاف هم با پرونده سازی این‌کمیته عمدا را تعطیل کرد. جلسه ای در ۲مهر امسال داشتیم با آقای شجاع که ایشان حرف خودش را میزد که نمی شود و… به آقای علینقی گفتم چرا نماینده معرفی نکردید؟ علینقی گفت: اینها (کارگروه کاغذ) تبانی کردند آقای شجاع در کارگروه باشد. برای یپگیری کاری به اتحادیه رفتم‌متوجه شدم کاغذ توزیع می شود. پیگیری کردم و به تعاونی اطلاع دادم فردا آقای مظاهری به شرکت چده کالا رفتند که کاغذ توسط تعاونی توزیع سود. ساعت دوازده به اتفاق اقای ایمنی برای مصاحبه به تعاونی رفتیم،مظاهری گفت‌ شرکت چده کالا قبول نکرد توزیع توسط تعاونی صورت‌گیرد فقط قرار شد تعاونی مهر تایید بزند.ساعت ۱۵همان روز آگهی در گروه تلگرام منتشر شد. بلافاصله آقای مهندس عقیلی از نحوه کار پرسش کردند که رسید ها پرداختی ها و قیمت را بصورت شخصی ارسال کردم.

مهندس رضا عقیلی به روند جلسه پرسش و پاسخ معترض است و روند جلسه طبق یک نشست پرسش و پاسخ نیست و از سوی پاسخ دهندگان به حاشیه می رود.

اصغر شادمانی مدیر چاپ شادیران: اشکال بزرگ ما یک‌پالت و دو پالت کاغذ نیست. مشکل بزرگ ما اتحادیه است. اتحادیه اتحادیه نیست. رییس اتحادیه چاپخانه داران تهران با بقیه دشمنی دارد و فقط بدنبال پرونده سازی است. هشت ماه چاپخانه من تعطیل شد کدامیک‌آمدند مشکلات را بپرسند تا نفر بعد دچار آن‌ نشود؟؟؟

احمدرضا اعتماد مظاهری نایب رییس اتحادیه چاپخانه داران و مدیرعامل تعاونی: ما با اتحادیه اختلاف نداریم. یکنفر در اتحادیه نشسته که بزرگترین اشتباه زندگی کردم و این پست به ایشان دادم. آقای علینقی اعتقادی به کارگروهی و همکاری با هیات مدیره ندارد و بجای هیات مدیره ماشین امضا میخواهد. ایشان دو بار از آقای شجاع خواستند کاغذ بیاورد درصورتیکه اتحادیه امکان کار تجاری ندارد! همانطور که از اول آقای علینقی نماینده برای صنعت چاپ در کارگروه کاغذ معرفی نکرد تا مشکلات پیچیده تر شود. در همان ابتدا دو هزارتن کاغذ و مقوا درخواست دادیم‌، اما آقای شجاع گفتند اینها توان مالی ندارند و سال گذشته کمتر از این کاغذ و مقوا ثبت سفارش کردند، از سوی دیگر درکارگروه گفتند تعاونی حق واردات ندارد!!! و نهایتا از این سفارش جلوگیری شد. آقای علینقی رفتند دو اتحادیه لیتوگراف و صحاف را همراه اتحادیه چاپخانه داران برای دریافت کاغذ وارد میدان کردند سوال اینجاست چرا باید اتحادیه لیتوگرافان کاغذ توزیع کند؟؟؟حال پیگیری و توزیع کاغذ و مقوا تعاونی چاپخانه داران مشکل شده آیا برای اتحادیه دیگر‌مشکلی پیش نیامده؟ آیا کسی از چگونگی برگزاری ‌نمایشگاه با کلی حاشیه پرسشی ندارد؟ سیاست وزارت صمت ارسال اطلاعات به اتحادیه است و کل اطلاعات در دست آقای علینقی و آقای شهلایی است و این دو شخص خیلی پیشتر‌ از ما از توزیع کاغذ اطلاع داشتند.

مدیر چاپ هادی در ارتباط با روز توزیع کاغذ پرسید: سوال دیگر‌ اینکه چگونه است که ما همان روز یک بهمن‌ مراجعه کردیم و چده کالا گفت کاغذ ندارم؟! این در حالی است که صبح همان روز مدیر عامل و اعضای هیات مدیره تعاونی کاغذ دریافت‌کردند و بعدظهر به بقیه ندادند؟

در نهایت گروه نمایندگان معترضین به نحوه توریع یک بیانیه منتشر کرد.

بیانیه نهایی معترضین به توزیع ناعادلانه کاغذ دولتی/ پیگیریها ادامه دارد

سلام خدمت همکاران گرامی احتراما به اطلاع می رساند؛ گروه نمایندگان معترضین صنف چاپ به توزیع کاغذ با ارز دولتی،طی جلسه ای در روز شنبه مورخه ۲۷بهمن در ساختمان تعاونی چاپخانه داران تهران با حضور اعضای هیئت مدیره و پیشکسوتان محترم پیگیری گردید.

مسائل و سوالاتی که مد نظر گروه بود بر این پایه قرار داشت که با توجه به واردات کاغذ با ارز دولتی و طی شرایط خاص توزیع و با عنایت به اینکه مدیر عامل شرکت تعاونی بعنوان نماینده صنعت چاپ در کارگروه کاغذ وزارت ارشاد حضور داشته طبعا به اطلاعات در این راستا دسترسی داشته اند، باید برای حفظ منافع همکاران و اعضاء اقداماتی شایسته برای توزیع عادلانه صورت می گرفت که متاسفانه شاهد رویدادهای ناخوشایند عرفی و شرعی دیگری بودیم. بدین منظور و برای روشن شدن ابعاد این ماجرا برای تنویر افکار‌عمومی صنعت چاپ بخصوص صنعت چاپ‌ تهران این‌نشست صورت پذیرفت.

درابتدای جلسه و در فضایی دوستانه جناب آقای داریوش دهقانپور با طرح این سوال که اعضای هیئت مدیره به رغم داشتن اطلاعات قبل از اعلام عمومی خود اقدام به دریافت سهمیه کردند و اگر دوستان عنوان کنند که اطلاع نداشتند بعنوان نمایندکان صنفی چیزی از قصور آنها کم نمیکند و با استناد به مطالب مطرح شده از طرف یکی از اعضای هیئت مدیره در فضای مجازی عنوان کردند شواهد و قراین دال بر اطلاع داشتن در حدود دو هفته قبل از اعلام عمومی بوده واین‌نشست در نتیجه یک‌اعتراض گروهی است و دلخوری از هیچکس نیست و معنی‌اعتراض دلخوری نیست.

چگونه است که همه اتحادیه های شهرستانها کاغذ دولتی دریافت کردند، اما تعاونی چاپخانه داران تهران بعنوان رکن تجاری متوجه نشد؟ در این بین وجود رانت اطلاعاتی محرز است . در ادامه وی خواستار ارائه توضیحات از طرف هیئت مدیره تعاونی شدند. آقای احمدرضا اعتماد مظاهری مدیر عامل تعاونی در مقام پاسخگویی با اظهار بی اطلاعی به تکرار گفته های گذشته اصرار ورزیده و مصاحبه های قبلی را گواه گرفتند که در واقع تکرار مکررات بود تا به نحوی که بیشتر تقصیر و کوتاهی را متوجه جناب آقای ایرج استاد علینقی رییس اتحادیه چاپخانه داران تهران و مشاور ایشان آقای امیر شهلایی می دانستند و تصمیمات اتحادیه را خلاصه در این دو نفر دانسته و خود و جناب بهمن پورمند را مبرا دانستند. ایشان به جای پذیرفتن نقشی که در این بین عهده دار بودند به طرح مسائل حاشیه ای اقدام نمودند.

در ادامه طرح صحبت های حاشیه ای، جناب آقای حمید غفاری رییس هیات مدیره تعاونی به مباحث مطرح شده در فضای مجازی اعتراض کردند که با اعتراض نمایندگان معترضین صنف چاپ مواجه شدند. آقای مهندس رضا عقیلی پرسید که آیا اعضای هیئت مدیره سهمی دریافت کردند که آقای مظاهری مدیر عامل تعاونی در جواب با واکنشی تند و هتاکانه پاسخ دادند :”به تو چه”!!! این واکنش مورد اعتراض گروه معترضین صنف چاپ بخصوص جناب آقای دکتر ‌مهدی رمضانی قرار گرفت که در قبال سوال مودبانه، جواب بی حرمتی نیست و باید بعنوان‌خادم صنف پاسخگوی عملکردتان باشید. آقای حسین صادقیان مدیر چاپ نقشینه عنوان کردند در ابتدا شما چاپخانه دار هستید و تا اینجای کار دریافت سهم از توزیع کاغذ دولتی ایجاد اشکال نمی کند، اما شما با رای اعضا صاحب مسئولیت شده اید و در راستای وظیفه ذاتی خود رفتار نکردید و بعنوان مسئول گرفتن سهم خواهی به اینصورت جای ایراد و اشکال زیادی دارد.

آقای سعید کلاری مدیر چاپ‌ناب نقش به موارد ضد و نقیض گزارش تکراری آقای مظاهری اشاره کرد که با توجه به گفته های ایشان که (از دو ماه قبل در جریان این کاغذ ها بودند و بخشی را هم خودشان کمک کردند) خواستار روشن شدن تناقضات مطروحه شدند. متاسقانه فضایی که قرار بود دوستانه و در قالب پرسش و پاسخ ادامه یابد با واکنش های نامناسب از طرف مسئولین تعاونی به سمتی رفت که در نهایت با فحاشی توسط آقای مظاهری (مدیرعامل تعاونی و نایب رییس اتحادیه چاپخانه داران تهران) و ایجاد درگیری لفظی با جناب مهندس عقیلی به نحو کاملا بدور از ادب و بدون دادن پاسخ قانع کننده از طرف هیئت مدیره و بازرسین تعاونی خاتمه یافت.

به همین منظور نمایندگان معترضین صنف چاپ اعلام میدارند؛ این‌گروه تنها در راستای شفاف سازی در پی اجرای عدالت صنفی بوده و قصدی مبتنی بر خدای ناکرده مچ گیری ، مجادله و مواردی از این دست نداشته و ندارند این‌گروه بر اساس ماموریت صنفی خود خواستار پاسخگویی محترمانه و به دور از هر گونه فرافکنی و همچنین ارتقای دیدگاه های صنفی_صنعتی در برخورد با اتفاقات ، مشکلات ، کمبودها ،تهدیدات و فرصت ها است. اگر گروه معترضین صنف چاپ به دریافت سهمیه اعضای هیئت مدیره معترض بوده در واقع این اعتراض به نوع نگرش و جایگاه و مسئولیت آنهاست که به جای مدیریت و هزینه کردن این فرصت برای بهبود اوضاع نابسامان صنعت چاپ و اعضای محترم آن متاسفانه در رفع حوائج شخصی اقدام نموده اند.

مدیریت توزیع کاغذها فرصتی بود که با توجه به جایگاه اتحادیه و تعاونی چاپخانه داران به درستی انجام نشده و این بعنوان ضعفی بزرگ در ساختار این دو تشکل و با نمود عینی باعث خسران اعضا شده و باید از تکرار این مسائل در شرایط کنونی بسیار‌جدی جلوگیری نمود. این‌گروه به نمایندگی از صنف چاپ اعلام می دارد برای احقاق حقوق همکاران در راستای توزیع ناعادلانه کاغذ نشستی با مسئولین اتحادیه چاپخانه دارن‌ تهران و کارگروه وزارت محترم‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد داشت و متعاقبا گزارش نشست منتشر خواهد شد.

بر اساس گفته های مدیر عامل تعاونی چاپخانه داران تهران و اعضای هیات مدیره، اتحادیه خیلی قبل تر از توزیع کاغذ با ارز دولتی آگاه بوده و نقص اصلی عدم حضورنماینده از سوی چاپخانه داران در کار گروه کاغذ اعلام شد که علت آن عدم معرفی نماینده توسط ایرج استاد علینقی رییس اتحادیه چاپخانه داران به گارگروه بود.

در همینت راستا نشستی با هیات مدیره اتحادیه چخانه داران از سوی نمایندگان صنف تدارک دیده شد، نشستی که انتظار می رفت بخش تاریک ماجرا را روشن نماید.

در همان ابتدا هیچ کدام از اعضای هیات مدیره راس ساعت تعیین شده در اتحادیه حضور نداشتند و نهایتا با بیست دقیقه تاخیر رییس اتحادیه به همراه رییس اتحادیه لیتوگرافان وارد شدند در همان ابتدا رییس اتحادیه چاپخانه داران تهران با فردیادهای مکرر گفت اگر خبر نگار آژانس خبری حضور داسته باشد در نشست حاضر نمی شود!!!؟ شرح ماجرا این نشست:

در نشست گروه معترصین به توزیع ناعادلانه کاغذ ایرج استاد علینقی رییس اتحادیه چاپخانه داران تهران و احمد ابوالحسنی رییس اتحادیه لیتوگرافان تهران با برنامه ریزی قبلی از حضور سر دبیر آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران در نشست جلوگیری کردند این درحالی بود که سردبیر آژانس به دعوت رسمی گروه نمایندگان معترضین صنف چاپ در جلسه حاضر شده بود.

این رویداد خبر از قدرت رسانه و عدم مواجه این دونفر با رسانه تخصصی و آگاه به مسایل دارد که بجای پاسخگویی از موضع قدرت صندلی ریاست اتحادیه بهره می جویند. آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران اولین خبرگزاری تخصصی کشور در حوزه چاپ و بسته بندی روند افول و ورشکستگی گروهی لیتوگرافان و چاپخانه داران تهران را بررسی خواهد کرد و بی شک بعنوان رسانه ای مستقل وطیفه رسانه ای خود را انجام خواهد داد.

نهایتا سردبیر آژانس خبری برای احترام به نمایندگان صنف و احقاق حقوق چاپخانه داران جلسه را ترک نمود. گروه معترضین نیز در بیانیه ای نوشت:

پیروپیگیری توزیع مسئله دار کاغذ با ارز دولتی توسط گروه معترضین مقرر شد جلسه ای با اتحادیه صنف چاپخانه داران درروز شنبه مورخ ۴ اسفند برگزار وپس ازرجوع و تاخیر نیم ساعته جناب علینقی ،ایشان قبول نکردندجناب ایمنی سردبیر محترم آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران که به دعوت این گروه درجلسه حضورداشته اند در جلسه حاضر باشند.

گروه معترضین از بابت چنین رفتار و رخدادی متاسف است چرا که وجود خبرنگار در چنین محافل باعث شفافیت و گزارش بهتر و دقیق تر می باشد. اینجانبان برای جناب آقای ابوالفضل ایمنی سردبیر محترم آژانس ‌خبری چاپ و بسته بندی ایران و سایرخبرنگاران که در عرصه خبر بخصوص در این صنعت زحمت می کشند قدردانی نموده و آرزوی سلامتی و موفقیت آنان را ازخداوند منان خواستاریم. گروه معترضین به توزیع ناعادلانه کاغذ

پس از نشست گروه نمایندگان دوباره گزارش در این رابطه منتشر نمود.

گزارش نمایندگان معترضین به توزیع ناعادلانه کاغذ دولتی در نشست با رییس اتحادیه چاپخانه داران تهران

سلام خدمت همکاران گرامی

پیرو نشست با اعضای هیئت مدیره تعاونی مسائلی مطرح شد که تقصیرات، کوتاهی و یا کم کاری ها را متوجه شخص رییس اتحادیه صنف چاپخانه داران دانسته و خود را مبرا از هر گونه خطایی دانستند. هر چند که گروه نمایندگان به هیچ وجه جوابی مستند و مستدل ، درخور و شایسته شآن اعضاء دریافت نکردند و متاسفانه با بی حرمتی و هتاکی بدرقه شدند که این هم می توان نشانه ای از فرافکنی دانست. مع الذالک برای روشن شدن ابعاد مختلف موضوع نحوه توزیع کاغذ های دولتی به پیگیری ها ادامه داده و به همین منظور نشستی در روز شنبه مورخ ۴ بهمن ماه با جناب ایرج استاد علینقی رییس اتحادیه صنف چاپخانه داران تهران (متاسفانه بدون حضور دیگر اعضای هیئت مدیره اتحادیه) برگزار شد.

در این جلسه احمد ابولحسنی رییس اتحادیه صنف لیتوگراف نیز بعنوان مطلع و همچنین آقایان تفرشی و خوشنام ،خبرنگاران مجله صنعت چاپ از طرف آقای علینقی دعوت و حضور داشتند. در این نشست که با تاخیری 20 دقیقه ای در این نشست که با تاخیری 20 دقیقه ای از طرف روسای اتحادیه تهران بعنوان میزبان انجام گرفت در همان دقایق ابتدایی به مدت 30 دقیقه تنش و اصطکاکی بین مهمانان و میزبان بر سر حضور و یا عدم حضور آقای ایمنی سردبیر آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران که بنا به دعوت گروه نمایندگان معترضین در جلسه حضور داشتن درگرفت که نهایتا در کمال تاسف منجر به عدم حضور اقای ایمنی شد. آخر الامر جلسه با بیش از 50 دقیقه تاخیر و بر خلاف جلسه قبلی با هیئت مدیره تعاونی که با بی احترامی به اقای عقیلی برگزار گردید با استقبال گرم جناب علینقی و برخوردی خوب شروع شد.

در ابتدا آقای داریوش دهقانپور با طرح این سوال ؛ چطور اتحادیه شهرستان های مختلف که معمولا اتحادیه ای هستند که چاپخانه داران را تحت پوشش دارند (بطور مثال در شهرستانها اتحادیه عکاسان چاپخانه داران را تحت پوشش دارد) میدانستند و اعضا آنها معرفی شدند و کاغذ دریافت کردند، اما اتحادیه چاپخانه داران تهران که مرکز تحولات قرار دارد، از توزیع کاغذ در تهران خبر نداشته؟؟؟!!! در ادامه آقای سعید کلاری به این نکته اشاره کردند که در جلسه قبل با هیئت مدیره تعاونی جوابی برای سوالات دریافت نکردیم و اکثر پاسخها ضد و نقیض بود و شخص آقای مظاهری بعنوان نماینده صنف چاپ در کارگروه کاغذ تمام اشکالات را متوجه شخص شما(علینقی) دانسته و ادعا کردند که شما چوب لای چرخ گذاشته اید و مانع مدیریت درست این پروسه شده اید و ایشان توسط شما به کارگروه معرفی نشده بلکه با معرفی اتحادیه های لیتوگراف و صحاف این اتفاق افتاده !

سپس آقای مهدی رمضانی به ایراد سخنانی پرداختند و گفتند : ما در جمع اعضای هیئت مدیره تعاوني هيچ جواب صادقانه و روشنی دریافت نکردیم اميدواريم امروز ،خيلي واضح و روشن جواب سوال های خود را از طرف شما بشنویم خواستار توضیحاتی در این باره شدند! آقای علینقی در جواب به شرح ماوقع و حواشی ایجاد شده پرداختند ، اسنادی مکتوب مبنی بر معرفی آقای مظاهری به کارگروه اشاره کردند و مطالب مطرح شده توسط ایشان را رد و خلاف واقع بیان کردند و اذعان داشتند که در این مورد بخصوص همکاری تام و کمالی انجام داده اند که وجود اسناد ، صحت گفتار ایشان را تایید می نمود، اما در مورد اطلاع داشتن از توزیع کاغذ های دولتی اشاره کردند از مهرماه در جریان روند کار قرار داشتند و بنا به دلایلی که تا پایان جلسه هم اشاره درستی به آنها نکردند، از دادن جواب صریح در مورد چرایی عدم اطلاع رسانی در زمان مناسب خودداری کردند و با توضیحاتی که دادند زمانی اطلاع رسانی انجام گرفت که افکار عمومی صنف از آن مطلع شده بودند که این حرکت خوبی نبود. گروه معترضین به توزیع ناعادلانه کاغذ دولتی اعلام میدارند: با توجه به جلسه برگزار شده و شنیدن سخنان رییس اتحادیه و بررسی تمام جوانب ، عدم مدیریت درست توزیع کاغذ های دولتی توسط اتحادیه چاپخانه داران تهران و به طبع آن شرکت تعاونی به درستی انجام نگرفته و کوتاهی در انجام امور محرز بوده و عدم اطلاع رسانی صحیح در درجه اول متوجه اتحادیه و در مرتبه بعد هیئت مدیره تعاونی است. از نظر گروه معترضین بلا شک اختلافات بین روسای دو رکن صنفی اتحادیه و تعاونی صنف چاپ تاثیر مستقیم و به سزایی در روند مدیریت غلط توزیع کاغذ ها داشته که متاسفانه متضرر اصلی ، همکاران چاپخانه دار هستند.

حرکت بدور از اخلاق اعضای هیئت مدیره تعاونی بعنوان امین صنف در استفاده از رانت اطلاعاتی و ارجح کردن نفع شخصی بر نفع عمومی صنف نقطه اسفناک و تاریک این رویداد بود که جای بسی تاسف است . اما از نکات مثبت جلسات می توان به این مورد اشاره کرد که پیگیری های نمایندگان شما در گروه معترضین باعث ایجاد حساسیت و ساماندهی توزیع و جلوگیری از بهره برداری ، رانت های اطلاعاتی و مالی و به طور اخص ، اجرای عدالت صنفی گردیده.

هر چند این مهم دیر اتفاق افتاد، اما همین اندک هم باعث گردید در ساز و کاری قانونمند قرار گرفته و این نظارت اعضای صنف بر عملکرد هیئت مدیره ها باید علی الدوام باشد تا از عدم مدیریت های صحیح و تخلفات احتمالی جلوگیری نموده و امور از روال قانونی و عرفی خود خارج نگردد. لازم به ذکر است، گروه نمایندگان در ادامه پیگیری ها درصدد برگزاری جلسه ای با کارگروه کاغذ وزارت ارشاد بوده تا از زوایای دیگر به بررسی این ماجرا بپردازد که اطلاعات آن متعاقبا به اطلاع همکاران محترم خواهد رساند.

کارگروهی برای گره‌افکنی درکاغذ!

کارگروهی برای گره‌افکنی درکاغذ!

 

رسانه‌ها و ناشران مجبورند کاغذ موردنیاز خود را ۴برابر قیمت دولتی و ۲برابر قیمت جهانی از دلالان بخرند آن‌هم در شرایطی که سرنوشت ۹۱.۲درصد از کاغذهای وارد شده با ارز دولتی معلوم نیست.
به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم،با وجود شکست سیاست واردات کاغذ توسط واردکنندگان خاص، همچنان واردات این کالا در انحصار این افراد باقی‌مانده است رسانه‌ها و ناشران مجبورند کاغذ موردنیاز خود را 4برابر قیمت دولتی و 2برابر قیمت جهانی از دلالان بخرند آن‌هم در شرایطی که سرنوشت 91.2درصد از کاغذهای وارد شده با ارز دولتی معلوم نیست و ازقضا همچنان متولیان امر اصرار دارند تأمین کاغذ موردنیاز کشور را با همین شیوه و از طریق تخصیص ارز به طیف وسیعی از واردکنندگان مورد تأیید خود انجام دهند.

به گزارش همشهری، این روزها در حالی رسانه‌ها و ناشران زیر بار هزینه کاغذ کمر خم کرده‌اند که دولت بیش از یک سال است متعهد شده ارز موردنیاز واردات انواع کاغذ موردنیاز کشور را با نرخ ترجیحی و بر مبنای دلار 4200تومانی تخصیص دهد و در این فرایند رقم کلانی ارز به متقاضیان واردات کاغذ اختصاص داده است اما نقص نظارت بر عملکرد واردکنندگان باعث شد بخش عمده ارزهای تخصیص یافته به این بخش یا صرف واردات کاغذ نشود یا محموله‌های وارداتی با آن با نرخ آزاد و در بازار سیاه به متقاضیان فروخته شود. در این وضعیت، به‌جای تجدیدنظر در شیوه تخصیص ارز واردات کاغذ، کارگروه ساماندهی کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌اندازی شد که بر فرایند تأیید سفارش‌های واردات کاغذ با ارز دولتی و توزیع آن نظارت و اعمال‌نظر کند تا از یک‌سو ارزهای دولتی تخصیص داده شده صرفا برای واردات کاغذ موردنیاز کشور صرف شود و از سوی دیگر کاغذهای وارداتی صرفا به‌دست مصرف‌کنندگان واقعی برسد. در عمل اما، طبق اقرار کارگروه ساماندهی کاغذ، از مجموع 262هزار تن کاغذی که از اوایل سال 97با ارز دولتی وارد کشور شده، فقط 23هزار تن یعنی حدود 8.8درصد از کاغذها با تأیید معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میان مصرف‌کنندگان توزیع شده و در عمل وجود این کارگروه اثری بر ساماندهی بازار نداشته است.

چرا کارگروه کاغذ؟
بررسی عملکرد دولت در حوزه تخصیص ارز ترجیحی به واردات کالاهای اساسی نشان می‌دهد بخش عمده 14میلیارد دلار ارز ترجیحی که دولت در سال97 به واردات 25قلم کالای اساسی اختصاص داده به واردات محصولات کشاورزی، نهاده‌های دامی، قطعات خودرو، دارو و تجهیزات پزشکی و…اختصاص یافته و برای هیچ‌کدام از آنها کارگروهی تشکیل نشده است.

سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا در مورد واردات کاغذ که فقط دو سه درصد از ارزهای دولتی را می‌گیرد، فیلتر کارگروه ساماندهی طراحی شده و حتی با اثبات ناکارآمدی آن نیز تصمیمی برای اصلاح رویه‌های کاری آن شکل نمی‌گیرد؟ پاسخ به این سؤال آنجا پیچیده‌تر می‌شود که باوجود بلاتکلیفی 91.2درصد از کاغذهای وارد شده با ارز دولتی و در شرایطی که عمده‌ترین مصرف‌کنندگان کاغذ توان و آمادگی واردات کاغذ موردنیاز خود و حتی بازار را دارند، هنوز هم کارگروه ساماندهی کاغذ با ورود آنها به ماجرای مبهم تأمین کاغذ کشور مخالفت می‌کند و اصرار دارد واردات کاغذ توسط واردکنندگان موردنظر کارگروه انجام شود. آن‌هم در شرایطی که کاغذ توزیع شده از سوی کارگروه کفاف نیاز مصرف‌کنندگان را نمی‌دهد و آنها مجبورند هر کیلو کاغذ را 3تا 4برابر قیمت دولتی از بازار سیاه و گاه از فروشندگان معرفی‌شده توسط کارگروه تهیه کنند.

جالب اینجاست که بررسی قیمت فروش کاغذ در اروپا، روسیه، هند و اندونزی نشان می‌دهد واردات هر تن کاغذ روزنامه با احتساب هزینه انتقال پول، حمل و ترخیص از گمرک، بازهم حداقل 30درصد از قیمت فروش کاغذ توسط کارگروه ساماندهی کاغذ پایین‌تر است. به‌عبارت‌دیگر، کارگروه ساماندهی کاغذ در شرایطی فقط پروفرمای واردات کاغذ از سوی واردکنندگان مورد اعتماد خود را تأیید می‌کند که امکان تهیه کاغذ با قیمت پایین‌تر نیز توسط خود مصرف‌کنندگان کاغذ به‌خصوص مطبوعات وجود دارد اما در این فرایند اجازه واردات پیدا نمی‌کنند و مجبور می‌شوند برای باقی ماندن گردش رانت میلیاردی در بازار کاغذ به پروسه از پیش طراحی شده تن بدهند.

طنز ماجرا اینجاست که از 2روز پیش و پس از اعلام صدور حواله‌های زینک از طرف دو اداره کل تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قیمت این کالای مورد استفاده مطبوعات و ناشران نیز یک‌شبه به دو برابر افزایش یافت و سرنوشتی مانند کاغذ پیدا کرد.

احتکار برای رانت مضاعف
همه ماجراهای بازار کاغذ تا پیش از قوت‌گرفتن شایعه خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی در هفته گذشته، یک ماجرای تکراری بود که از یک سال پیش مصرف‌کنندگان کاغذ، به‌ویژه مطبوعات و ناشران با آن مواجه بودند. از هفته گذشته اما، با انتشار شایعه تصمیم دولت برای تغییر ارز واردات کاغذ از ترجیحی به نیمایی، دوباره آتش به بازار کاغذ افتاد و به پرش دوباره قیمت این کالای اساسی دامن زد، چراکه واردکنندگان کاغذ با ارز دولتی، برای مضاعف کردن رانت شیرین چندین میلیاردی خود دست‌به‌کار احتکار کاغذ شدند و حتی از تحویل کاغذهای فروخته‌شده به مشتری هم سر باز زدند چراکه با اجرایی شدن تصمیم دولت، عملا قیمت کاغذهای وارداتی با ارز دولتی می‌توانست حداقل تا 2برابر افزایش پیدا کند و این سود، رقمی نبود که قابل چشم‌پوشی باشد.

آیا سران قوا وارد عمل می‌شوند؟
هفته گذشته یکی از حساس‌ترین هفته‌های بازار کاغذ در یک سال و نیم اخیر بود که از یک‌سو آخرین ضربه بر پیکر بی‌جان حوزه نشر و مطبوعات وارد شد و از سوی دیگر روزنه امیدی به روی آنها گشوده شد. هفته‌ای که در آن انتشار شایعه تغییر ارز واردات کاغذ از ترجیحی به نیمایی، به پرش دوباره قیمت کاغذ و استیصال مصرف‌کنندگان کاغذ دامن زد اما در مقابل در جریان بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب تهران، ایشان قاطعانه از کمک به حل موضوع کاغذ خبر دادند و نور امیدی برای آغاز فرایند حل مشکل کاغذ پدیدار شد.
در این میان اما، هنوز فرایندهای مخرب حوزه توزیع کاغذ که بیشتر در راستای منفعت‌سازی برای دلالان و سودجویان بازار کاغذ است تا گره‌گشایی از کار مطبوعات و ناشران، همچنان عملیاتی است و پیش از اقدام عملی در مسیر رهنمودهای مقام معظم رهبری برای حل مشکل کاغذ، باید عزمی برای اصلاح این فرایندها شکل بگیرد؛ عزمی که قاعدتا باید در جایی فراتر از دولت، در شورای هماهنگی سران قوا شکل بگیرد و یک‌بار برای همیشه با تصمیمی قاطعانه به مشکل خودساخته بازار کاغذ پایان بدهد. به‌خصوص که پس از بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب تهران نیز وحید حقانیان، معاون امور ویژه دفتر ایشان، با حضور در جلسه مشترک وزرای صنعت و ارشاد، دغدغه‌های رهبر انقلاب درباره موضوع کاغذ و اثرات آن بر حوزه نشر را به اطلاع این دو عضو دولت رساند و عملا دولت مأموریت پیدا کرد تا در مسیر رفع مشکل بازار کاغذ قدم بردارد.

روزنامه‌ها کجای بازار کاغذ ایستاده‌اند؟

اگر تحولات حوزه واردات و توزیع کاغذ از روی آمار رسمی بررسی شود، آنچه به‌دست می‌آید این است که از زمان آغاز تخصیص ارز دولتی به واردات کاغذ، حدود 262هزار تن کاغذ با ارز ترجیحی وارد کشور شده که 23هزار تن از آن معادل 8.8درصد از طریق کارگروه ساماندهی کاغذ توزیع شده و 91.2درصد از آن یا اصلا وارد نشده یا اگر وارد شده میان دلالان و محتکران دست‌به‌دست شده تا به چند برابر قیمت به مصرف‌کننده نهایی فروخته شود. براساس گزارشی که پیش‌ازاین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر کرده بود، در سال 97بالغ‌بر 32هزار و 192تن کاغذ روزنامه وارد کشور شده که از این میزان 54درصد توسط یک شرکت، 24درصد توسط 3شرکت و 22درصد باقیمانده توسط 15شخص حقیقی و حقوقی دیگر وارد شده است. ازنظر میزان ارز پرداخت‌شده توسط بانک مرکزی به واردکنندگان کاغذ روزنامه نیز 56درصد ارز به یک شرکت، 44درصد به باقی‌مانده واردکنندگان پرداخت شده است. به گزارش همشهری، نکته قابل‌تأمل در گزارش وزارت ارشاد این است که نه‌تنها هیچ‌یک از واردکنندگان اصلی کاغذ روزنامه به کشور از اهالی مطبوعات نیست، بلکه برخلاف سال‌های قبل، روزنامه‌های کشور به‌عنوان مصرف‌کننده اصلی کاغذ روزنامه، هیچ جایگاهی در فهرست واردکنندگان این کالا نداشته‌اند در حالی که براساس سایر گزارش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نام بسیاری از روزنامه‌های کشور در مراحل اولیه ثبت سفارش کاغذ روزنامه به چشم می‌خورد و فقط موضع‌گیری کارگروه کاغذ باعث شده این ثبت سفارش‌ها تأیید نشود تا میدان بازی برای واردکنندگان انحصاری و خاص امن بماند.

ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کاغذ؛ تزریق موقت یا تشویق به واردات؟

طی روزهای اخیر رئیس کارگروه ساماندهی کاغذ از حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کاغذ خبر داد، اما توجه تا این حد به واردات تنها می‌تواند تنور تولید کاغذ داخلی را سردتر کند.

خبرگزاری فارس ـ گروه کتاب و ادبیات ـ نفیسه اسماعیلی: التهاب، کمبود کاغذ، کشف انبارهای احتکارشده، نظارت، کاهش صفحات روزنامه‌ها و… کلیدواژه‌های این روزهای حوزه فرهنگ و نشر و مطبوعات هستند؛ چرا که کاغذ به مسأله نخست این ماجرا تبدیل شده است.

حدود سه سال است که کشورمان با کمبود کاغذ چاپ و نشر و مطبوعات مواجه شده‌ است، اما در سال‌های نخست کمرنگ‌تر از اکنون بود و می‌شد نوسانات را کنترل کرد، ولی چندی است که کمبود و گرانی کاغذ، هم رسانه‌ها را تهدید می‌کند و هم بر بازار کتاب و نشر سایه انداخته است.

* تکذیب کمبود کاغذ

اینکه کاغذ نداریم، بلافاصله توسط وزیر ارشاد در یک توئیت در فضای مجازی فرض باطل شمرده می‌شود و از سوی دیگر انباشت کاغذ در انبارهای اطراف تهران روی خروجی رسانه‌ها می‌آید تا حرف و حدیث‌ها مانعی برای گرانی کاغذ نباشد و اطمینان خاطر برای ناشران در آستانه نمایشگاه کتاب سی و دوم فراهم شود که کاغذ داریم و با خیال راحت به تولید اقدام کنید! در میانه مسیر، هنگامی‌ که با برخی ناشران صحبت می‌شد، از تدبیرهای خاص نشر صحبت می‌کردند تا از بازار کتاب عقب نمانند. برخی از تعداد صفحات آثارشان کاستند و برخی دیگر قطع کتاب‌ها را کوچکتر کرده و با قواره‌ای جدید آنها را روانه بازار نشر کردند.

برخی حتی به تغییر کاربری کتابفروشی‌ها و تغییر تولیدشان اقدام کردند، اما همچنان مصلای امام خمینی در اردیبهشت ماه ۹۸ حدود ۹۰۰ ناشر را در شبستان اصلی به خود دید و حتی طبق گزارش‌ها میزان تراکنش‌ها بیش از سال گذشته هم بود.

از این آمار و ارقام که بگذریم مسأله این روزها مربوط می‌شود به واردات کاغذ. جدول قیمت کاغذ تحریر این روزها رکورد زده و به مرزِ بندی ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. سؤال اینجاست: پس کاغذهایی که وزیر ارشاد از آن سخن می‌گفت، چگونه توزیع شد؟

* سامانه‌ توزیع کاغذ برای بهبود تخصیص

ابتدا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک سامانه راه‌اندازی کرد. بر این مبنا شرایط دریافت کاغذ از سوی ناشران اینگونه اعلام شد: داشتن پروانه نشر معتبر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انتشار کتاب در دو سال گذشته. البته برای آن دسته از ناشران که در دو سال قبل فعالیتی نداشته‌اند، بعد از تأیید معاونت امور فرهنگی، کاغذ اختصاص می‌یابد. البته تخصیص کاغذ در حوزه نشر، بر اساس میانگین عملکرد ناشر در سال‌های ۹۵ و ۹۶ و همچنین تقاضای آنان در سال جاری استارت زده شد.

از سوی دیگر هم اعلام شد این سامانه تحت نظارت کارگروه ساماندهی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط اتحادیه شرکت‌های تعاونی ناشران کشور (آشنا) در حال تکمیل و راه‌اندازی است و کارشناسان سامانه از معاونت امور فرهنگی و مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسب مورد مصرف، تصمیم‌گیری می‌کنند و در صورت نیاز، این دو معاونت از نظر مشورتی صنف مربوطه نیز استفاده می‌کنند.

* التهاب در روزهای منتهی به نمایشگاه کتاب

برای این تخصیص کاغذ، زمانی هم اعلام شد؛ قرار بر این شد که کلاً فرآیند ثبت درخواست تا تحویل حواله به ناشر ظرف مدت ۶ روز کاری انجام شود تا ناشران برای تولید و انتشار آثارشان بدون کاغذ نمانند و از به وجود آمدن قیمت کاذب جلوگیری شود که در انجام این امر همراهی همکاران ناشر به تحقق خواسته صنفی آنان کمک کند.

این درمان مقطعی صورت گرفت و برخی از ناشران در آستانه سال جدید از پرداخت هزینه برای دریافت کاغذ خبر دادند؛ در حالی که پس از ۶ روز کاغذی را وصول نکرده بودند. کمی بعد دلیل این عدم تخصیص انبارگردانی اعلام شد چند روز پیش اما دوباره محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد از تداوم ارائه کاغذ به ناشران خبرداد.

عرضه کاغذ به ناشران در روزهای بعد از نمایشگاه هم تداوم داشت و هیچ گونه وقفه‌ای در کار پیش نیامده تا ناشران بتوانند در این حوزه با مشکل کمتری به تولید و انتشار کتاب بپردازند. بسیاری از ناشران حرفه‌ای و فعال کشور توانستند با استفاده از کاغذ با ارز دولتی به فعالیت خود ادامه دهند؛ چنان که در بازدید مسئولان از نمایشگاه کتاب تهران این نکته توسط ناشران مورد اشاره قرار گرفت.

عرضه و توزیع کاغذ مربوط به این حوزه توسط صنف نشر انجام می‌شود؛ به این صورت که ناشران متقاضی، درخواست خود را در سامانه‌ای که به این منظور تعریف شده وارد می‌کنند و پس از بررسی و تائید، کاغذ مورد نیاز به ناشر تحویل داده می‌شود.

* تصمیم مهم: برای حل بحران کاغذ ارز تخصیصی آن ۴۲۰۰ تومانی ماند

همه این موارد را به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کاغذ اضافه کنید. این تصمیم در جهت حل مسئله کاغذ نهایی شد. همچنین مقرر شد کاغذهای موجود در گمرک، ظرف دو هفته ترخیص و توزیع شوند.

این گزارش اما در این مقطع تاملی خواهد داشت، چرا که در همین جلسه بر رفع موانع و افزایش میزان تولید کاغذ توسط کارخانجات داخلی به عنوان یک سیاست مبنایی تاکید شد. اما مسئولان گویا فراموش کرده‌اند که باز شدن مسیر واردات آن هم با چراغ سبز ارز ۴۲۰۰ تومانی آیا انگیزه‌ای برای تولیدکننده داخلی فراهم می‌کند؟

* تصمیم درست یا تزریق موقت؟

آیا روان شدن ورود کاغذ با ارز نازل ۴۲۰۰ تومان تدبیر درستی بود یا تنها می‌شود آن را ریختن مقطعی آب روی آتش بحران کاغذ تلقی کرد؟ آیا ارائه این ارز که قطعا مسکنی کوتاه‌مدت است، راهکار صحیحی به شمار می‌رود؟

نکته همینجاست. آیا نمی‌شود بخشی از همین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای به کار افتادن کارخانه پارس و کارون هزینه شود؟ دو کارخانه‌ای که می‌توانند بار سنگین کاغذ کشور را سبک کنند. تزریق مسکن مقطعی برای کاهش التیام کاغذ در جامعه نشر، کار درستی است، اما مسیر را نباید به اشتباه ریل‌گذاری کرد.

* حال کارخانه‌های داخلی را بپرسید

راه درست، تولید داخلی است که شب گذشته رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام به آن اشاره کردند؛ نه نگاه به خارج. پس بهتر بود چند ماه ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات تخصیص می‌یافت و در ادامه، این ارز را به تجهیز کارخانه‌های داخلی اختصاص می‌دادند.

مدیرعامل کارخانه کاغذ کارون در گفت‌وگو با خبرنگار فارس طی روزهای گذشته اظهار داشت: اگر یارانه ۴۲۰۰ تومانی که سال گذشته برای واردات کاغذ اختصاص داده شد، در اختیار واحدهای تولید داخلی قرار می‌گرفت، شاید برای همیشه ۷۰ درصد نیاز کاغذ کشور حل می‌شد، اما متاسفانه اینگونه نشد.

۷۰ درصد رفع نیاز کشور آمار کمی نیست که یک مدیر کارخانه داخلی آن را اعلام می‌کند. پس بهتر بود دولت به جای تدبیر در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تدبیر در تخصیص این ارز به کارخانه‌های داخلی داشت تا شاهد تولید کاغذ در کشور خودمان بودیم.

* نگاه به خارج یا تولید داخل؟

اینکه کاغذهای وارداتی هم کیفیت لازم را ندارند، اینکه برای ورود همین میزان کاغذ هم گاهی تحریم‌ها را دور زده یا تهاتر می‌کنیم و یا از راهکارهای دیگر بهره می‌بریم، باید چشم ما را معطوف به داخل کند. رهبر انقلاب در بازدید سال ۹۲ از نمایشگاه کتاب بر مسئله تولید در حوزه کاغذ تاکید داشتند، اما نه تنها مهم شمرده نشد، بلکه بی‌اهمیتی به آن به مسیر کاغذ را به چالش رساند.

* تامین ۸۷۲ میلیون دلاری بانک مرکزی که از سوی ارشاد تائید نمی‌شود!

٨٧٢ میلیون دلار از سوی بانک مرکزی برای هفت تعرفه گمرکی در حوزه کاغذ تأمین شده ولی آنچه که از سوی ارشاد تأیید می‌شود ٢٧٠ میلیون دلار کاغذ وارد کشور شده است که عبارتند از کاغذ روزنامه‌ای، چاپ و تحریر، چاپ و تحریر رند، بالکی و NWC.

با این همه، هر میزان کاغذ که وارد کشور شود،‌ تا زمانی که نظارتی بر توزیع نباشد، همین وضعیت بر بازار کاغذ سایه خواهد افکند. شانه خالی کردن از حل بحران کاغذ و صرفاً واردات آن با پایین‌ترین رقم نه تنها مسکن نیست؛ بلکه دمیدن در تنور سرد تولید است.

کاهش فشار تحریم نفت با صادرات فرآورده‌های نفتی

مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت گفت: یکی از راهکارهای مقابله با تحریم‌، صادرات فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمیایی است زیرا تحریم این اقلام برای آمریکا بسیار مشکل‌ است.

محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به افزایش تولید نفت غیراوپکی ها در بازار نفت گفت: امسال تولید نفت غیر اوپک نزدیک به دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد که باعث کاهش تولیدات اوپک خواهد شد. در واقع این فرصتی برای تحریم‌کنندگان است تا بتوانند ایران را تحریم کنند. بنابراین امسال بازار تقریباً با مازاد عرضه مواجه است و به همین دلیل اوپک و روسیه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از تولیداتشان را کاهش دادند. بنابراین می‌توان گفت شرایط تحریم خرید نفت ایران فرصت خاصی است که امسال وجود دارد و بر این اساس دشمنان ایران تلاش دارند از این مساله در دستیابی به اهداف سیاسی خود استفاده کنند.

وی افزود: این سونامی تولید نفت غیراوپکی، در حوزه نفت خام‌های غیر مرسوم است. معمولاً پالایشگاه‌ها نمی‌توانند از این نوع نفت استفاده کنند و این نوع نفت، باید با نفت خام‌های سنگین ترکیب شود تا قابل استفاده باشد. بنابراین به میزانی که تولید اینها افزایش می‌یابد، باید نفت خام‌های سنگین هم بیشتر استفاده شود تا برای استفاده در پالایشگاه‌ها به مخلوط مناسبی برسد. از این رو فشار عمده بازار، روی نفت خام‌های سبک خواهد بود.

خطیبی درباره تأثیر کاهش تولید نفت لیبی و ونزوئلا بر قیمت نفت توضیح داد: مازاد عرضه نفت در بازار این فرصت را به آمریکا داده است تا به کشورهایی مانند ایران و ونزوئلا فشار بیاورد و کاهش تولید نفت ایران، ونزوئلا و لیبی باعث شد تا بازار از نظر عرضه، به تعادل برسد. یعنی اگر این کاهش اتفاق نمی‌افتاد، بخاطر مازاد عرضه‌ای که وجود داشت، روند قیمت نفت نزولی می‌شد. در واقع بدون کاهش تولید اوپک و اعمال تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا، قیمت نفت بسیار کاهش می‌یافت.

صادرات فرآورده‌های نفتی یکی از راهکارهای مقابله با تحریم‌ها

مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با اشاره به وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی گفت: اقتصاد نفتی، مهمترین آسیب‌پذیری تولیدکنندگان نفت در دنیا است. بنابراین برای کاهش آسیب پذیری این کشورها، از جمله کشورما، باید اتکای بودجه دولت به نفت را قطع کرد. این به معنای نفروختن نفت نیست؛ بلکه به مفهوم این است که ما نفت را تولید و صادرات کنیم ولی درآمد نفت را صرف هزینه‌های جاری نکنیم بلکه را در حوزه زیرساخت‌ها سرمایه گذاری کنیم. متأسفانه سالهاست بودجه جاری کشور به درآمدهای نفتی وابسته است و دشمن به خوبی این را می‌داند.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت توسعه صنایع پالایشی کشور و گذر از خام فروشی نفت به سوی صادرات فرآورده‌های نفتی اظهارداشت: از دیگر راهکارهای مقابله با تحریم‌، صادرات فرآورده‌های نفتی است زیرا تحریم آن برای آمریکا خیلی مشکل است. نفت خام ایران قابل شناسایی است، اما فرآورده قابل شناسایی و رصد نیست. مثلاً اگر بنزین صادر کنیم، مشخص نمی‌شود که این بنزین از نفت خام چه کشوری تولید شده است. بنابراین توسعه صادرات فرآورده‌های نفتی و تولید محصولات پتروشیمی راهکاری مناسب و مؤثر برای کاهش فشار تحریم‌های نفتی و کسب درآمد برای کشور است.

به گفته این کارشناس نفت، ما باید به سمت توسعه تولید و صادرات محصولات نفتی برویم تا از خام فروشی فاصله بگیریم. در بسیاری از سیاست‌های بالادستی نظام، روی این سیاست تاکید شده است ولی متأسفانه در اجرا، دولت‌ها چندان جدی عمل نکردند. فروش نفت خام کار ساده‌تری است، اما امنیت ما را تضمین نمی‌کند.

خطیبی درباره سوددهی پروژه‌های پالایشگاه‌سازی گفت: یک نظر و رویکردی که در دولت هفتم و هشتم شکل گرفت و موجب شد در آن دوره، پالایشگاه در کشور ساخته نشود و ظرفیت‌ها توسعه نیابد، این بود که مسؤولین وقت معتقد بودند که پالایشگاه سازی سودآور نیست. اما در دولت نهم و دهم ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس کلید خورد به این خاطر که تولید میعانات گازی افزایش یافته بود و باید به گونه‌ای برای استفاده از آن برنامه ریزی و اقدام می‌شد؛ به همین دلیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس، یک پالایشگاه میعانات گازی است.

دولت باید از پالایشگاه سازان بخش خصوصی حمایت کند

مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با اشاره به ظرفیت موجود در بخش خصوصی برای ورود به عرصه پالایشگاه‌سازی اظهار داشت: بحث حمایت از مینی ریفاینری (پالایشگاه‌های کوچک مقیاس) متأسفانه سال‌ها است روی میز وزات نفت مانده و به آن توجه نمی‌شود. بخش خصوصی از مینی ریفاینری خیلی استقبال می‌کند. اگر دولت از آنها حمایت کند و تعهد دهد که به آنها خوراک خواهد داد، نتیجه ارزشمندی به دست می‌آید. به نظر می‌رسد در این زمینه ما باید سختگیری‌ها را کنار بگذاریم.

خطیبی تصریح کرد: اگر با مینی ریفاینری‌ها، پالایشگاه کوچک معیانات گازی و نفت خام جلو برویم سرمایه‌های زیادی لازم نیست و با سرمایه‌های اندک هم کار قابلیت انجام دارد اما نیاز به حمایت و مجوز دولت دارد. دولت باید به بخش خصوصی فعال در این حوزه تضمین دهد که خوراک این پالایشگاه‌ها را تأمین می‌کند. باید اجازه دهیم بخش خصوصی وارد این صنعت شود تا مانند بسیاری از کشورها، مینی ریفاینری‌ها، هم در نفت خام و هم در میعانات گازی توسعه یابند و قدم قدم به سمت ساخت پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌های بزرگ برویم.

مشکل کاغذ حل شد/ ترخیص تا ۴۸ ساعت بعد از اظهار

در حالی دپو شدن کاغذهای وارداتی در بنادر، مناطق ویژه اقتصادی و اماکن گمرکی این روزها حاشیه‌ساز و در نهایت دستور خروج آن تا دو هفته آینده صادر شده است که ظاهرا جریان تخصیص ارز و تعیین تکلیف آن عامل اصلی دپوی کالا در بنادر بوده است؛ در این بین تاکنون از سمت واردکنندگان اظهاری به گمرک نشده است که برای ترخیص اقدام شود و به محض اظهار، ‌ حداکثر تا ۴۸ ساعت، کاغذهای وارداتی از گمرک خارج خواهد شد.

در روزهای اخیر دپو شدن کاغذهای وارداتی در بنادر و عدم ورود آن به کشور موجب ایجاد بحث‌ها و اعتراضاتی در این رابطه شد؛ به طوری که از سوی وزارت ارشاد و هم وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گلایه‌هایی مطرح و تاکید بر این بود که باید سریع‌تر کاغذهای وارد شده به گمرک اظهار و از بنادر و محوطه‌های گمرکی خارج شود تا این‌که در نهایت روز گذشته بود که جهانگیری – معاون اول رئیس جمهور – اعلام کرد که کاغذهای وارداتی انبار شده در بنادر و اماکن گمرکی ظرف دو هفته آینده به بازارهای مصرف عرضه خواهد شد.

اما این‌که چرا در این مدت کاغذهای وارداتی در بنادر دپو شده و مانده موضوعی است که پیگیری آن از گمرک با توضیحاتی همراه شد. بر این اساس که کالاهای وارداتی به راحتی وارد بنادر و مناطق ویژه اقتصادی می‌شوند، اما تا زمانی که به گمرک اظهار نشده و امور قانونی آن انجام نشود وارد کشور نخواهند شد.

این در حالی است که در مورد کاغذ موضوع به تخصیص ارز و بلاتکلیفی آن بر می‌گشته است؛ به گونه‌ای که در فروردین‌ماه و تا نیمه اردیبهشت‌ماه سال جاری مشخص نبوده که سیاست ارزی در مورد کاغذ چگونه خواهد بود و آیا قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی به روال گذشته به کاغذ اختصاص یابد یا این‌که دولت تصمیم می‌گیرد که کاغذ را از مشمولان دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف کند و محاسبات آن را با نرخ نیمایی که تا دو برابر می‌رسد، انجام دهد که در این حالت گمرک باید در چارچوب سیاست‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی هیئت وزیران، وزارت صمت و بانک مرکزی مابه‌التفاوت نرخ ترجیحی و نیمایی را در همگام ترخیص کاغذ دریافت می‌کرد.

از این‌رو واردکننده نتوانستند فرآیند خرید را به طور کامل انجام دهند و کالای خود را به گمرک اظهار و برای ترخیص اقدام کنند؛ چراکه باید بعد از تخصیص ارز حواله آن را برای فروشنده ارسال و فروشنده نیز اسناد را به وی ارائه تا بتواند آن را به گمرک اظهار کند، اما بلاتکلیفی وضعیت ارز مانع از ادامه این فرآیند شده و تا پیش از این نیز واردکنندگان کاغذهای دپو شده اظهاری به گمرک نداشتند.

اما بنابر اعلام گمرک، با توجه به اینکه دولت در تصمیم اخیر خود وضعیت ارز کاغذ را مشخص و اعلام کرد که همچنان ۴۲۰۰ دریافت می‌کند، در صورتی که فرآیند انجام و به گمرک اظهار شود، نهایت تا ۴۸ ساعت بعد، محصول به روال قانونی خارج می‌شود و به جریان بازار خواهد رسید.

گفتنی است؛ کاغذ از جمله کالاهایی بود که در چند سال گذشته از ارز دولتی استفاده کرده و حتی سال ۱۳۹۷ که سیاست ارزی دولت تغییر کرد و به مرور اختصاص ارز دولتی با نرخ ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) فقط برای کالاهای اساسی بود، کاغذ همچنان در رده دریافت‌کنندگان قرار داشت، ولی در سال جاری وضعیت چندان مشخص نبود، چراکه دولت تصمیم داشت ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای کالاها غربالگری کند، اما آنچه اخیراً در جلسه بین مدیران مربوطه مقرر شد این بود که ارز مورد نیاز واردات کاغذ همچنان مانند سایر کالاهای اساسی تأمین شود.

مصوبات جدید کارگروه ساماندهی کاغذ منتشر شد

تهران – ایرنا – همزمان با برگزاری سیزدهمین نشست کارگروه ساماندهی کاغذ با دستور جلسه «بررسی وضعیت کاغذ» با حضور اعضا، 13بند در حوزه کاغذ به تصویب رسید.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این جلسه با حضور حسین انتظامی رئیس کارگروه کاغذ و اعضای کارگروه تشکیل شد.
در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر، ١٣ بند در حوزه کاغذ مصوب شد.
مصوبات این جلسه به شرح زیر است:
١- همه دستگاه‌های عضو کارگروه، همچنان اطلاعات خود را در فایلی که دبیرخانه کارگروه تهیه کرده، قرار دهند تا اطلاعات، یکسان و یکپارچه شود زیرا اطلاعات ناهماهنگ، تولید ناکارآمدی می‌کند.
٢- یک کمیته 3 نفره مرکب از نمایندگان دبیرخانه، سازمان حمایت و سازمان تعزیرات تشکیل شود تا به‌صورت تلفنی، موارد مهم تعزیراتی را پیگیری کنند و سپس نامه‌نگاری را برای مستندسازی اقدامات انجام دهند.
٣- اداره کل مطبوعات داخلی و دفتر کتاب و کتابخوانی، با بازرگانانی که کاغذ با ارز دولتی (چه قبل از تشکیل کارگروه و‌چه پس از آن) وارد کرده اند تماس فوری بگیرند و ضمن تحویل گرفتن کاغذهای مانده، آنان را از عواقب فروش بدون تأیید مطلع کنند.
٤- درخواست های جدید بازرگانان متخلف پذیرش نشود و چنانچه تقاضاهای قدیم شان هنوز گشایش اعتبار نشده، در مکاتبه دبیرخانه با وزارت صمت و بانک مرکزی متوقف شود.
٥- تقاضای ابطال کارت بازرگانی متخلفان بررسی شود.
٦- نماینده گمرک در ترخیص حدود 6000 تن کاغذ موجود در گمرکات تسریع کند و‌ چنانچه هر پرونده مشکلی دارد فوراً تلفنی به دبیرخانه اطلاع دهد تا پیگیری شود.
٧- دو اداره کل ذیربط در وزارت فرهنگ، در صدور حواله برای کاغذهای مرتبط با ردیف قبل تسریع کنند تا التهاب بازار فروکش کند.
٨- از ترخیص کالاهای کاغذ لوکس که به اسم روزنامه ای و تحریر، مجوز گرفته اند و سپس تغییر داده اند، خودداری شود.
٩- تا چهارشنبه فهرست متقاضیان زینک برای زینک های وارداتی که توسط واردکننده، پیش فروش شده، توسط مدیرکل محترم چاپ ونشر بررسی و تایید شود و به جای موارد غیر تاییدی، ناشران و مطبوعات معرفی شوند (مشروط به واریز آنی وجه آن) و فهرست کل زینک توزیعی منتشر شود. ضمنا قیمت گذاری زینکها توسط کمیته تخصصی کارگروه و ‌با عضویت سازمان حمایت انجام گیرد تا کالا معطل فرایند قیمت گذاری نشود.
١٠- از نماینده بانک مرکزی، سوال شود که چرا متقاضیانی که در مرحله تامین ارز هستند هم نیمایی می‌شود؟
١١- با توجه به آن که نیاز وارداتی بخش فرهنگ (مطبوعات و کتاب) ٩0 هزار تن (تقریبا ٩0 میلیون دلار) است، پیگیری های لازم برای ارز 4200 انجام شود.
١٢- در جلسه ستاد تنظیم بازار، نمایندگان همه دستگاه ها تاکید کنند که حتی در صورت خارج شدن کاغذ از گروه یک، تایید تقاضاهای واردات در استانها را چه تدبیری دارد؟ و همچنین نظارت بر توزیع کاغذهایی که توسط کارگروه، تایید شده و بتدریج وارد می‌شود.
١٣- کمیته تخصصی کارگروه به دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صمت برای بررسی و تایید قیمتهای پیشنهادی واردات کاغذ دفترچه های بیمه درمانی کمک کند.
به گزارش ایرنا، رئیس کارگروه ساماندهی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته (دوشنبه) با اشاره به جلسه با معاون اول رئیس جمهوری، از باقی ماندن ارز تخصیصی به کاغذ نشر و مطبوعات با قیمت چهار هزار و 200 تومان خبر داده بود. حسین انتظامی دراین باره گفت: در نشست مشترکی که به همت اسحاق جهانگیری و با حضور مسئولان همه دستگاه‌های مرتبط با کاغذ از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس بانک مرکزی و نمایندگان حوزه‌های نشر و مطبوعات برگزار شد، پیشنهاد مشترک وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن، تجارت (صمت) بررسی شد و با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حل مساله کاغذ حوزه فرهنگ، مقرر شد ارز تخصیصی برای مصرف کاغذ نشر و مطبوعات، همچنان 4200 تومانی باقی بماند.
حسین انتظامی در مورد سایر مصوبات این جلسه که به ریاست دکتر جهانگیری تشکیل شد، توضیح داد: در این جلسه بر وظیفه نظارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نحوه توزیع این کاغذها تاکید شد. همچنین مقرر شد کاغذهای موجود در گمرک، ظرف دو هفته ترخیص و توزیع شوند.
در این جلسه همچنین بر رفع موانع و افزایش میزان تولید کاغذ توسط کارخانجات داخلی به عنوان یک سیاست مبنایی تاکید شده است.
رئیس کارگروه ساماندهی کاغذ در عین حال از جمع بندی جلسه برای برخورد جدی با واردکنندگان متخلف خبر داد و با اشاره به ماموریت ویژه دستگاه‌های نظارتی، افزود: مقرر شد با افرادی که با ارز دولتی کاغذ وارد کرده‌اند و آن را خارج از نظارت وزارت فرهنگ یا با نرخ‌ آزاد توزیع و یا انبار کرده‌اند با جدیت برخورد شود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در بازدید از سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت ،معدن و تجارت خواست در خصوص مشکلات کاغذ اقدامات لازم را بعمل آورند.
دراین راستا علاوه برتشکیل جلسات مشترک میان وزیر فرهنگ و صمت ، جلساتی نیز با حضور کارگروه ساماندهی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

دلار از مرز حساس پایین رفت

در دومین روز هفته، کاهش سکه و دلار ادامه یافت؛ روز یکشنبه، سکه تمام بهار آزادی ۷۰هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۵ میلیون تومان رسید.

رویداد۲۴ روز گذشته در بازار ارز دلار ۳۲۰ تومان افت قیمت را ثبت کرد و با نزول از مرز ۱۵ هزار تومانی روی عدد ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومانی قرار گرفت.

با در نظر گرفتن افت دیروز، دلار در دو روز ابتدایی هفته ۸۲۰ تومان از ارزش خود را از دست داده و سکه امامی نیز ۱۸۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است.

در واقع همان طور که هفته گذشته دلار با شیب زیادی در حال افزایش بود، اکنون نیز با سرعت بیشتری نسبت به سکه در حال افت قیمت است.

در این شرایط برخی فعالان عنوان می‌کنند، معامله‌گران بازار سکه نسبت به نوسان‌گیران ارزی با احتیاط و تعقل بیشتری رفتار می‌کنند و همین عامل موجب شده است که کاهش ۵ درصدی دلار تنها با افت حدود ۳درصدی سکه مواجه شود.

در این شرایط، برخی فعالان نیز عنوان می‌کنند سکه هفته پیش آنچنان هیجانی نشد که این هفته نیز با شدت نزولی شود. در واقع رفتار معامله‌گران سکه طی ۱۰ روز اخیر منطقی‌تر و توام با احتیاط بیشتری نسبت به معامله‌گران سایر بازار‌ها بوده است.

در این میان، از نظر برخی فعالان بازار، این فلز گرانبها در‌صورتی‌که از مرز حمایتی مهم ۵ میلیونی پایین برود، می‌تواند با سرعت بیشتری به سطوح پایین‌تری برود. دیروز حدود ساعت ۴ بعدازظهر، ارزش ذاتی سکه حدود ۴ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان بود.

برخی فعالان باور دارند، روند بهای اونس طی امروز یکی از عواملی است که می‌تواند آینده قیمت سکه و مرز حساس ۵ میلیونی را مشخص کند. البته همچنان عامل دلار، نقش اول را در روند آتی سکه ایفا خواهد کرد.

دلار دیروز از مرز مهم حمایتی ۱۵ هزار تومانی عقب نشست؛ برخی معامله‌گران این اتفاق را به معنای خروج تقاضا از بازار تفسیر کردند، حال آنکه عده دیگری معتقد بودند، نوسان‌گیران به‌دنبال خرید ارز در قیمت‌های پایین‌تر هستند.

از نظر گروه اول، بازار در هفته گذشته تحت‌تاثیر اخبار سیاسی با افزایش تقاضای احتیاطی مواجه شد. به باور آنها، به‌طور طبیعی با کاهش تنش‌ها و فروکش هیجانات، تقاضا در هفته جاری از بازار خارج شده است.

این در حالی است که دسته دوم اعتقاد دارند، نوسان‌گیران متوجه شده‌اند که قیمت پس از چند افزایش نیاز به اصلاح دارد، پس آن‌ها از بازار عقب نشستند و برای خرید در قیمت‌های پایین‌تر کمین کردند. البته عده‌ای از آن‌ها نیز باور داشتند، عرضه بازارساز موجب شد که نوسان‌گیران به‌طور موقت از بازار خارج شوند.

دیروز شایعه‌ای در برخی کانال‌های اطلاع‌رسانی معامله‌گران پخش می‌شد که بازارساز عرضه درهم در دبی را افزایش داده است. روند قیمتی حواله درهم نیز دیروز کاهشی بود.

این ارز حدود ساعت ۴ بعدازظهر در محدوده ۴ هزار و ۳۰ تومانی قرار گرفت که ۷۰ تومان کمتر از روز شنبه بود. پیش‌تر برخی معامله‌گران عنوان می‌کردند در عرضه درهم اختلالی رخ داده است و همین موضوع علامتی برای افزایش بیشتر قیمت دلار در بازار داخلی بود. با این حال، اگر اخلال درهم حل شده باشد، در آینده بالا رفتن نوسانات دشوار خواهد بود.

این در حالی است که اگر قیمت درهم تنها به‌دلیل فروش نوسان‌گیران در نرخ‌های بالاتر کاهشی شده باشد، امکان بازگشت آن به نرخ‌های بالاتر نیز وجود خواهد داشت.

یکی از متغیر‌های دیگری که دیروز مورد توجه معامله‌گران قرار گرفت، نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی بود؛ درحالی‌که برخی نوسان‌گیران سعی می‌کردند قیمت دلار را در ابتدای روز بالای ۱۵ هزار تومان اعلام کنند، بازارساز نرخ فروش خود را ۱۴ هزار و ۸۸۰ تومان اعلام کرد که ۲۰ تومان کمتر از قیمت پایانی صرافی‌های بانکی در روز شنبه بود.

در ادامه روز صرافی‌های بانکی، به‌صورت پله‌ای قیمت خود را پایین آوردند و حدود ساعت ۴ و نیم بعدازظهر نرخ فروش خود را ۱۴ هزار و ۶۵۰ تومان درج کردند. برخی فعالان عنوان کردند که پس از ساعت ۵ عصر قیمت دلار در بازار آزاد تا محدوده ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومانی افت کرد.

کاغذهای مانده در گمرک با ارز 4200 تومانی ترخیص شوند

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: کاغذهای چاپ، تحریر و روزنامه ای که با نرخ 4200 تومانی تامین ارز شده اند و در برخی از گمرکات موجودند باید با همان قیمت ارز ترخیص شوند.

به گزارش ایرنا از وزارت صنعت، «افسانه محرابی» روز دوشنبه افزود: ارز مورد نیاز برای واردات و مواد اولیه تولید کاغذهای چاپ، تحریر و روزنامه باید در اولویت ویژه بانک مرکزی قرار گیرد.
وی اظهار داشت: فقط 27 درصد ثبت سفارشات تایید شده توسط وزارت صنعت، از طرف بانک مرکزی گشایش اعتبار شده، مقادیر کمتری از آن منجر به انتقال ارز به فروشنده و در نهایت مقادیر کمتری کاغذ وارد شده است.
مدیر کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت ادامه داد: اکنون گمرکات در هماهنگی با بانک مرکزی، همه ثبت سفارش هایی که با نرخ 4200 تامین ارز شده و بعضی از آنها وارد کشور شده اما ترخیص نشده اند را ملزم به پرداخت ما به التفاوت تا نرخ ارز نیمایی دانسته اند.
وی بیان داشت: طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار، از مرداد 97 مسئولیت بررسی درخواست واردکنندگان و تامین همه نیازهای واقعی بازار، مدیریت و نظارت آن تا انتهای زنجیره ارزش و تحویل به مشتری به کارگروهی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محول شده و از بهمن همان سال مقرر شد از مرحله ثبت سفارش تا انتهای زنجیره تامین مسئولیت با کمک سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انجام شود.
وی تاکید کرد: بر این اساس، مسئولیت تامین کاغذ روزنامه با توجه به کاربری آن در چاپ مطبوعات با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
محرابی گفت: پیشنهاد وزارت صنعت این است که کاغذهای چاپ، تحریر، روزنامه، بالکی و LWC (نوعی کاغذ پوشش دار سبک در مجلات، کاتالوگ ها، لاورقی ها و چاپ تجاری) از دریافت ارز با نرخ رسمی خارج شوند.
وی افزود: طبق بررسی های دوره ای سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، فروش حواله و امتیاز سهمیه کاغذ در سطح بازار توسط ناشران، از مشکلات ایجاد شده در این حوزه است، البته قیمت کاغذ در بازار آزاد بسیار بالاتر از قیمت کاغذی است که حتی با ارز نیمایی وارد کشور می شود.
پیشتر «ابوالفضل روغنی گلپایگانی»، رئیس سندیکای کاغذ و مقوای ایران به ایرنا گفت: تخصیص ارز 4200 تومانی به کاغذ فساد انگیز بوده و مشکلات و دردسرهای زیادی ایجاد کرده است؛ به طوری که اگر ارز دولتی را از کاغذ برداریم، قیمت ها شفاف شده و به ارزش واقعی خود نزدیک می شود.
وی ادامه داد: عمده ارز 4200 تومانی تخصیص یافته به کاغذ به چرخه مصرف مردم بازنگشته و شاهدیم کاغذ تحریر یا مطبوعات با قیمت آزاد به فروش رسیده است.

راه‌اندازی مرکز فوریت‌های مقابله و کنترل آتش سوزی درسازمان محیط زیست

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه به تمامی مدیران کل محیط زیست استان‌ها ابلاغ شده که مانورها و رزمایش‌هایی را با همراهی یگان منابع طبیعی و آتش‌نشانی برگزار کنند، گفت: مرکز فوریت‌های مقابله و کنترل آتش سوزی در استان‌ها راه اندازی شده است.
راه‌اندازی مرکز فوریت‌های مقابله و کنترل آتش سوزی درسازمان محیط زیست

جمشید محبت‌خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار گروه محیط زیست خبرگزاری فارس با توجه به رویش مناسب گیاهان در مراتع و اراضی ملی به دلیل بارندگی‌های مناسب، در خصوص اقدامات پیشگیرانه این سازمان برای آتش سوزی در مناطق تحت حفاظت چهارگانه محیط زیست در فصل گرما گفت: نزولات جوی امسال باعث شد در تمام کشور شاهد رویش مناسب گیاهان باشیم و مراتع ملی ما از وضعیت پوشش طبیعی مناسبی برخوردار شده‌اند اما این پوشش مناسب در فصل گرما می‌تواند تبدیل به یک تهدید شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست بی‌احتیاطی مردم در هنگام حضور در مراتع و مناطق چهارگانه تحت حفاظت این سازمان را موجب بالا رفتن امکان احتراق دانست.

وی افزود: میزان احتراق سبزینه‌های موجود به دلیل ارتفاع و تراکم بالاست و خاموش کردن آن هم نسبت به سال‌هایی در دوره خشکسالی به سر می‌بردیم بالاتر است.

محبت خانی با بیان اینکه با صدور نامه‌ای به تمامی مدیران کل محیط زیست استان‌ها ابلاغ شده که براساس آن مانورها و رزمایش‌هایی را با همراهی یگان منابع طبیعی و آتش‌نشانی برگزار کنند، گفت: به این ترتیب استان‌ها می‌تواند از آمادگی لازم برای مقابله با آتش برخوردار باشند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه معاونت طبیعی سازمان اقدامات مناسبی در این زمینه داشته است‌، اظهار داشت: مرکز فوریت‌های مقابله و کنترل آتش سوزی در استان‌ها راه اندازی شده است. گروه‌های مشخص و آموزش دیده به صورت تخصصی برای کنترل و مهار آتش اقدام می‌کنند.

وی ادامه داد: سعی کرده‌ایم برای کنترل حریق امکاناتمان را نسبت به سال گذشته افزایش دهیم.

محبت‌خانی از تقسیم امکانات مقابله با حریق میان ادارات کل استانی خبر داد و گفت: این امکانات در اطفای حریق‌های کوچک مؤثر هستند.

وی خاطرنشان کرد: مردم بیشترین تاثیر را برای کنترل آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها خواهند داشت، اگر در طبیعت حضور پیدا می‌کنند با حساسیت بیشتری به مراقبت از آن بپردازند، از رها کردن ظروف یکبار مصرف  بپرهیزند، چراکه این ظروف باعث ایجاد حریق می‌شوند .

وی افزود: طبیعت‌گردان پس از برافروختن آتش برای پخت و پز نسبت به خاموش شدن آتش اطمینان خاطر کسب کنند. و اگر در مناطق تحت حفاظت این سازمان شاهد رفتارهای مخرب بودند به سامانه ۱۵۴۰ گزارش دهند.

کاهش تعداد صفحات «ایران»/بحران کاغذ گریبان روزنامه‌های دولتی را هم گرفت

مشکلات تامین کاغذ پس از روزنامه‌های خصوصی، حالا گریبان‌گیر روزنامه‌های دولتی نیز شده است. بر همین اساس هم قرار است روزنامه «ایران» از فردا (یکشنبه، ۲۲ اردیبشهت ماه) با کاهش ۸ صفحه‌ای روی پیشخان روزنامه‌فروشی‌ها بیاید.

مهدی شفیعی، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی و مطبوعاتی «ایران» در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: در زمینه مصرف کاغذ، روزنامه وابسته به واردات کاغذ است و نوسانات ارزی در یک سال گذشته قیمت کاغذ مطبوعات را چند برابر کرده است؛ البته این روزها حتی اگر منبع مالی هم داشته باشیم در تأمین کاغذ با مشکلات زیادی مواجهیم؛ لذا مجبوریم به فکر کاهش تیراژ و کاهش صفحات باشیم تا مصرف کاغذ را کاهش دهیم بلکه دوام بیشتری بیابیم.

او ادامه داد: متأسفانه این روزها مشکل کاغذ، مشکل همه مطبوعات است و امیدوارم هرچه سریع‌تر برای حل این بحران راه‌کار مناسبی اندیشه شود. البته این بحران برای روزنامه «ایران» بسیار جدی‌تر است، چراکه مؤسسه مطبوعاتی و فرهنگی ایران به عنوان ناشر روزنامه‌های «ایران»، «ایران ورزشی»، «الوفاق» (به زبان عربی)، «ایران دیلی» (به زبان انگلیسی) و «ایران سپید» (ویژه نابینایان)، از جمله مؤسسات مطبوعاتی است که توانمندی بیشتری نسبت به دیگر مطبوعات کشور دارد، ولی از آنجا که کم و بیش مصرف‌کننده اصلی کاغذ مطبوعات است، برای تهیه کاغذ با توجه به کمبود آن در بازار داخلی با تنگناهای زیادی مواجه شده است.

شفیعی اظهار کرد: برای جبران مشکلات به‌جامانده از گذشته و پیشگیری از مشکلات آینده، ناگزیر به کاهش صفحات از ۲۴ صفحه به ۱۶ صفحه تا پایان ماه مبارک رمضان هستیم که از روز یکشنبه (۲۲ اردیبهشت ماه) اعمال می‌شود. هدف ما در شرایط امروز که مشکلاتی که گریبانگیر کشورمان شده و همه از آن اطلاع داریم، این است که به وظایف خود عمل کرده تا فرصتی پیش نیاید که افراد سودجو و فرصت طلب از این بحران کیسه دوخته و بهره ببرند.

مدیر عامل مؤسسه «ایران» تاکید کرد: به احترام مخاطبان در میزان تیراژ روزنامه، تغییری ایجاد نشد. تلاش ما این است که در این مدت با تنوع محتوایی و افزایش کیفیت محتوا، این کاهش صفحات را تا اندازه‌ای جبران کنیم. همچنین حضور در فضای آنلاین و رسانه‌های اجتماعی را جدی تر و گسترده‌تر از گذشته دنبال خواهیم کرد.

شفیعی خاطرنشان کرد: امیدوارم با تأکیدی که مقام معظم رهبری در بازدید از نمایشگاه کتاب داشتند و همچنین اهتمام دولت برای حل این مشکل کاغذ، هرچه زودتر بحران کاغذ برطرف و تدبیری اندیشه شود که کاغذ با قیمت دولتی در اختیار مطبوعات قرار بگیرد تا مطبوعات نیز بتوانند در این شرایط خاص پل ارتباطی میان مردم و حاکمیت باشند.

او همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا فرصت یک ماهه برای کاهش صفحات روزنامه «ایران» در نظر گرفته شده است، گفت: با توجه به جلساتی که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل بحران کاغذ برگزار می‌شود، امید داریم که این مشکل تا یک ماه آینده حل خواهد شد.