کاهش ۵۰ درصدی قیمت مقوا و کاغذ گلاسه

تهران – ایرنا – رئیس انجمن واردکنندکان کاغذ و مقوا گفت: با تک‌نرخی شدن ارز واردات «مقوا» و «کاغذ گلاسه» و حذف امضاهای طلایی در این بخش، قیمت این دو کالا بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت.

«حسن میرباقری» امروز (دوشنبه) در نشستی خبری که به مناسبت برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ، مقوا، فرآورده‌های سلولزی و ماشین آلات مربوطه در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، تنها دلیل کاهش قیمت مقوا و کاغذ گلاسه را تک نرخی کردن ارز و برداشتن موانع از سر راه واردات دانست.
وی افزود: واردکنندگان کاغذ هرگز از دولت نه تسهیلاتی خواسته‌ و نه مزاحمتی داشتند؛ فقط از آنها درخواست کرده‌ایم که برای واردات موانع ایجاد نکنند.
رئیس انجمن واردکنندکان کاغذ و مقوا با گلایه از دو نرخی بودن نرخ ارز واردات کاغذ چاپ، افزود: افرادی که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز ثبت سفارش دریافت می‌کنند، از ارز ۴۲۰۰ تومانی کاغذ برخوردار می‌شوند و مابقی افراد که از وزارت صنعت مجوز می‌گیرند، کاغذ را با نرخ نیمایی وارد می‌کنند.
میرباقری معتقد است اگر ارز واردات کاغذ چاپ و تحریر نمیز مانند مقوا و کاغذ گلاسه تک نرخی شود، قطعا قیمت آن کاهش می‌یابد.
رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به اینکه نرخ اصلی کاغذ را سازمان حمایت تعیین می‌کند، گفت: به تازگی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت صنعت برای تسهیل واردات کاغذ با ارز نیمایی واردکنندگان داشته‌ایم که اگر اجرایی شود، به زودی شاهد کاهش قیمت کاغذ تحریر خواهیم بود.
سهم ۸۵ درصدی واردات از بازار کاغذ چاپ و تحریر
وی درباره وضیعت تولید داخل کاغذ توضیح داد: تولید داخل در کاغذ چاپ و تحریر هنوز پاسخگوی نیاز بازار نیست و به همین دلیل سال گذشته حدود ۸۵ درصد این کاغذ از خارج تامین شد.
میرباقری اضافه کرد: با این حال واردات کاغذ در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار تن کاهش یافت.
این عضو فدراسیون واردات ادامه داد: تولیدکنندگان در بخش کارتن و مقوا به جایی رسیده‌اند که علاوه بر تامین  کامل نیاز داخل، بخشی از تولیدات خود را صادر می‌کنند.
میرباقری با اشاره به وضعیت نامناسب تخصیص ارز به واردکنندگان کاغذ خاطرنشان کرد: «واردات کاغذ عملا از سال گذشته دست بازرگانان نبوده و باید مجوزها را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گرفتند؛ بانک مرکزی نتوانست به موقع تامین ارز برای واردکنندگان داشته باشد و عملا واردات کاغذ با ارز دولتی کاهش یافت. البته باید گفت که خیلی از کسانی که  کاغذ گرفتند و وارد نکردند، جزو واردکنندگان باسابقه نبوده و تازه نام آنها را می‌شنیدیم».
وی در پاسخ به این سوال که چه میزان کاغذ با ارز دولتی وارد می‌شود، گفت: سالانه ۳۵۰ هزار تن کاغذ چاپ و تحریر در کشور مصرف می‌شود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز تامین ۴۰ هزار تن با ارز دولتی را صادر می‌کند و مابقی با ارز نیمایی وارد می‌شود. به این ترتیب سالانه حدود ۳۱۰ هزار تن کاغذ با ارز نیمایی وارد کشور می‌شود.
یک دلار برای واردات کاغذ نگرفته‌ام
رئیس انجمن واردکنندکان کاغذ و مقوا در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا، درباره اتهاماتی که علیه میرباقری و برادرش در این صنف وجود دارد، گفت: « خوشحالم که این سوال مطرح شد تا ما هم برای دفاع از خودمان تریبون داشته باشیم. از مرداد پارسال که عضو کارگروه کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده‌ام، تا کنون حتی یک دلار ارز برای واردات کاغذ نگرفته‌ام و هیچ ثبت سفارشی از آن زمان نداشته‌ام. برادرم هم هیچگونه واردات کاغذ نداشته است».
دومین نمایشگاه بینالمللی کاغذ، مقوا، فرآوردههای سلولزی و ماشین آلات مربوطه در تاریخ ۱۵ تا ۱۸ مرداد برگزار میشود که هدف از آن، افزایش توانمندی داخلی عنوان شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *