هشدار کاهش کیفیت آب در پی افزایش مصرف همزمان با کرونا

معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: باتوجه به اینکه ظرفیت تصفیه‌خانه‌ها محدود است، ادامه افزایش مصرف ۲۰ تا ۳۰ درصدی آب در اکثر شهرها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ممکن است در تولید آب با کیفیت اختلال ایجاد کند. خصوصا اگر رودخانه‌ها سیلابی شوند و کدورت آب ورودی بالاتر از معمول برود.

به گزارش زیست آنلاین، قاسم تقی‌زاده خامسی در صفحه اینستاگرام نوشت: این روزها مصرف آب به طور متوسط در سطح کشور حدود ۲۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد و از ۹ میلیارد به ۱۱.۵ میلیارد متر مکعب (دو و نیم میلیارد متر مکعب افزایش) رسیده است.

وی با بیان اینکه تهران در این افزایش حدود یک میلیارد متر مکعب روزانه سهم دارد و شهر تبریز با ۴۰ درصد افزایش رکورد زده است، اظهار کرد: اگر هر فرد روزانه ۱۲ بار دست‌هایش را با روش صحیح شستن دست‌ها در ۲۰ ثانیه بشوید، ۲۴ لیتر آب مصرف می‌کند. با بستن شیر آب در ابتدا و دوباره باز کردن آن بعد از ۲۰ ثانیه، هر فرد روزانه این مقدار از آب آشامیدنی را صرفه‌جویی خواهد کرد.

به گفته معاون آب و آبفای وزارت نیرو، وظیفه وزارت نیرو تامین آب با کیفیت و مسئولیت اجتماعی همه مردم مصرف بهینه است. برای شکست کرونا آب نقش حیاتی دارد، ویروس مسری است و فقط رعایت بهداشت عمومی و فردی آن را شکست خواهد داد، اما کمی تغییر در سبک مصرف کمک جدی خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.