ارمغان ۳۰ هزار مگاواتی باد برای کشور

جهان به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر گام برمی‌دارد و ایران کشور پر پتانسیلی از لحاظ انرژی‌های نو مانند انرژی‌های خورشیدی و بادی است. در این میان درحالی که انرژی‌های تجدیدپذیر سیاست قطعی مجلس و دولت است، طبق بررسی‌های انجام شده در بخش باد حدود ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده وجود دارد که بسیار قابل توجه است.

به گزارش زیست آنلاین، آمارها حاکی از آن است که ۴۵ درصد نیروگاه‌های تجدید پذیر کشور از نوع خورشیدی، ۴۰ درصد از نوع بادی، ۱۲ درصد از نوع برق‌آبی کوچک، دو درصد از نوع بازیافت حرارتی و یک درصد نیز از نوع زیست توده است.

طبق آخرین آمار وزارت نیرو، تاکنون از منابع تجدید پذیر حدود سه میلیارد و ۵۶۶ میلیون کیلووات ساعت، انرژی تولید شده که این میزان تولید برق توانسته از انتشار حدود دو میلیون و ۴۶۱ هزار تن گاز گلخانه‌ای در کشور بکاهد. این میزان تولید انرژی‌های نو باعث شده بیش از یک میلیارد مترمکعب از مصرف سوخت‌های فسیلی در ایران کاسته و بیش از ۷۸۵ میلیون لیتر در مصرف آب نیز صرفه‌جویی شود.

هم‌اکنون ۳۸۰ مگاوات نیروگاه تجدید پذیر درون کشور در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو به ۷۶۱ مگاوات رسیده است. همچنین تاکنون ۱۱۵ نیروگاه تجدید پذیر مگاواتی در کشور نصب شده و ۳۲ نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است.

طرح‌های قابل افتتاح تا پایان سال

در حالی که ظرفیت فعلی نیروگاه‌های تجدید پذیر حدود ۷۶۰ مگاوات است، یکی از طرح‌های قابل افتتاح تا پایان سال جاری، به مدار آمدن ۲۷۸ مگاوات نیروگاه تجدید پذیر است که در قالب ۲۸ پروژه در ۱۲ استان به ارزش ۳۱۷۴ میلیارد تومان اجرا خواهد شد. طرحی که باعث می‌شود نقش تجدید پذیرها در تامین انرژی کشور پررنگ‌ تر شود.

همچنین همزمان با هفته دولت ۱۴ نیروگاه تجدید پذیر در هفت استان به بهره‌ برداری رسید. این طرح‌ ها شامل یک نیروگاه بادی و ۱۳ نیروگاه خورشیدی با مجموع ظرفیت حدود ۱۶۰ مگاوات است که توسط بخش خصوصی اجرا و به بهره‌ برداری رسیده‌اند. این ۱۴ نیروگاه در استان‌ های آذربایجان‌ شرقی، تهران، همدان، زنجان، یزد، کرمان و فارس آماده بهره‌ برداری است. برای تکمیل و بهره‌ برداری از این طرح‌ها حدود ۴۴۵ میلیارد تومان به ‌صورت ریالی و ۱۰۷ میلیون یورو به ‌صورت ارزی هزینه شده است.
عزم دولت برای توسعه تجدید پذیرها

بر اساس این گزارش و طبق اعلام وزارت نیرو، رضا اردکانیان- وزیر نیرو- انرژی‌های تجدید پذیر را سیاست قطعی مجلس و دولت دانست و با تاکید بر این‌که وزارت نیرو نیز این برنامه را با جدیت دنبال می‌کند، گفت: برنامه دولت این است که تا پایان دولت دوازدهم حدود ۴۰۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده تجدید پذیر ایجاد کند و هم اکنون نیز در آستانه ۱۰۰۰ مگاوات هستیم.
به گزارش ایسنا، وی با بیان این‌ که کشور ما در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر از ظرفیت بالایی برخوردار است، گفت: در بخش باد حدود ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده داریم. هر چند آهنگ توسعه تجدید پذیرها در کشور با توجه به شرایط پیش آمده از جمله نوسانات بازار ارز نسبت به گذشته کند شده، اما امیدواریم با برنامه‌ ریزی‌های صورت گرفته جبران شود.
درباره این موضوع بیشتر بخوانید
ایجاد ۴۴ هزار شغل به ازای احداث هر ۵۰ مگاوات نیروگاه بادی
جایگاه انرژی بادی در بین منابع انرژی های تجدید پذیر جهان
رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران به کمک یونیدو/ ساخت اینورتر متصل به شبکه پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری
افزایش قیمت خرید تضمینی برق تجدیدپذیر/ رفع ۲۵ درصدی کسری برق کشور در سال جدید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *