ابرخشکسالی‌های قرون وسطی احتمالا برمی گردند

با افزایش نیروی بازتابش خورشیدی و رخ داد لانینا
ابرخشکسالی‌های قرون وسطی احتمالا برمی گردند

کارشناسان تغییر اقلیم هشدار می‌دهند که گرمایش زمین باعث بروز ابرخشکسالی‌های طولانی مدت در آینده خواهد شد.

کارشناسان تغییر اقلیم هشدار می‌دهند که گرمایش زمین باعث بروز ابرخشکسالی‌ های طولانی مدت در آینده خواهد شد.پژوهشگران موسسه زمین در دانشگاه کلمبیا روی نمونه‌هایی از یخ، بستر دریا‌ها و حلقه‌های تنه درختان پژوهش‌هایی انجام دادند و سه دلیل برای بروز خشکسالی کلان یافتند.

۱. سرد شدن دمای آب در اقیانوس آرام

۲. گرم شدن آب در اقیانوس اطلس

۳. پدیده‌ای به نام نیروی بازتابش خورشیدی

بنا به نظر کارشناسان، خشکسالی کلان در قرون وسطی در جنوب غربی آمریکا، حدود قرن‌های ۹ تا ۱۶ میلادی اتفاق افتاده است. این خشکسالی‌ ها سال‌های سال ادامه داشتند.

حالا آنها فکر می‌کنند گرم شدن زمین ممکن است باعث شود چنین خشکسالی‌هایی دوباره اتفاق بیفتد.

ابرخشکسالی یا خشکسالی کلان نوعی خشکسالی‌ است که در شدید‌ترین حالت خود رخ می‌دهد و بسیار طولانی‌تر از خشکسالی‌های معمولی است. (برای مثال حدود بیست سال)

خشکسالی زمانی رخ می‌دهد که به مدت طولانی بارش کافی نباشد. نبود بارش باعث می‌شود زمین خشک و دچار کمبود آب شود، این باعث تاثیرات دیگری می‌شود مانند کاهش میزان تولید محصولات کشاورزی و مشکلاتی که برای مردم و جانورانی که نیاز به نوشیدن آب دارند، پیش می‌آید.

در دوران خشکسالی، کشاورزان در مناطقی نمی‌توانند محصولات کشاورزی بکارند و هم‌چنین امکان تغذیه و آب دادن دام‌های خود را هم ندارند.

این امر بر زندگی و معاش آنها اثر می‌گذارد چون دیگر نمی‌توانند از زمین که به طور معمول از آن پول در‌می‌آوردند، چیزی به دست آورند.
چه چیزی باعث خشکسالی کلان می‌شود؟

نیروی بازتابش خورشیدی یکی از دلایل بروز خشکسالی‌ کلان است.

نیروی بازتابش خورشیدی می‌تواند مثبت یا منفی باشد، بازتابش خورشیدی مثبت زمانی است که جو زمین بتواند انرژی بیشتری از خورشید را در خود نگه دارد.

هرچه بیشتر این انرژی در جو زمین نگه داشته شود، میزان تبخیر آب بیشتر می‌شود به این معنی که آب بیشتری از خاک بیرون کشیده می‌شود و آن را خیلی خشک می‌کند.

مصرف سوخت‌ های فسیلی و میزان بالای دی‌ اکسید‌ کربن در جو زمین باعث می‌شود میزان بالاتری از انرژی خورشید در جو زمین نگه داشته شود و نیروی بازتابش خورشیدی بیشتر شود.

یکی دیگر از دلایل اصلی خشکسالی کلان، لانینا است، پدیده‌ای آب‌و‌هوایی که دمای آب را در اقیانوس آرام پایین می‌آورد.

لانینا هر دو تا هفت سال یک بار روی می‌دهد و معمولا جای خود را به پدیده آب‌ و‌هوایی دیگری به نام ال‌نینو می‌دهد.

لانینا در مناطقی باعث ایجاد توفان‌های آب‌و‌هوای مرطوب و سیلاب می‌شود اما مناطق وسیعی را برای دوره‌های طولانی بی‌بارش می‌گذارد، که باعث خشکسالی می‌شود.

اقلیم‌ شناسان متوجه شده‌اند که پدیده لانینا در چند دهه گذشته بیش از پیش روی داده است.

این شواهد همراه با افزایش دمای زمین بر اثر انرژی بیشتر خورشید محبوس در جو زمین، وضعیتی است که بنا به نظر اقلیم‌شناسان باعث بروز خشکسالی‌های کلان بیشتری در آینده می‌شود.
چه زمانی خشکسالی کلان روی می‌دهد؟

کارشناسان می‌گویند پیش‌بینی خشکسالی کلان خیلی سخت است.

ناتان اشتایگر، یکی از کارشناسان به نشنال‌جئوگرافیک می‌گوید:چه زمانی خشکسالی کلان روی خواهد داد؟ فکر کنم هیچ‌کس نمی‌تواند زمانی برای آن پیش‌بینی کند.

پیتر فاوست، دیرینه‌ اقلیم‌ شناس دانشگاه نیومکزیکو(که در این پژوهش شرکت نداشته است) اضافه می‌کند: قطعا با دمای هوای بالاتر شاهد خشکسالی‌ های کلان بیشتری خواهیم بود، اما نمی‌توانیم به طور دقیق بگوییم چه تعداد و به چه شدتی خواهند بود.

اقلیم‌ شناسان فکر می‌کنند که خشکسالی‌هایی که چند دهه طول می‌کشد فقط در مناطق خاصی مثل جنوب غربی آمریکا رخ می‌دهد.

به گزارش انرژی امروز، هرچند پس از این پژوهش، درک بهتری از چرایی و چگونگی روی دادن خشکسالی کلان داریم و می‌بینیم که با شرایط موجود احتمال زیادی وجود دارد که در آینده بازهم روی دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *